Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Uliczny Plener Artystyczny ONLINE „Siew”

Sztuka Plener

2 listopada - 31 grudnia 2020

Nowy Sącz / online

W ramach pierwszej edycji pleneru SIEW w przestrzeni Nowego Sącza pojawi się aż 6 nowych murali wykonanych przez polskich artystów zajmujących się na co dzień street artem. Każdy z nich zaprezentuje indywidualny styl twórczy.
W pracach odniosą się m.in. do jubileuszy, jakie obchodzimy w tym roku tj.: 110-lecia kina w SOKOLE, 45-lecia Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ oraz jednego z największych realizowanych przez nas wydarzeń - Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR. 

SIEW ma na celu ożywienie przestrzeni miasta oraz umożliwienie mieszkańcom codziennego obcowania ze sztuką, szczególnie w trudnych czasach pandemii.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest Mariusz Brodowski – znany głównie jako Mgr Mors, a plener miał szansę na realizację dzięki współpracy Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Urzędu Miasta Nowego Sącza. Partnerami wydarzenia jest firma Drip Shop oraz Ibis Styles hotel.

Jerzy "imp2k" Rojkowski

Mężczyzna w stroju sportowym skacze z podwieszonego na linach podestu na kolejny podest. Za nim widać publiczność.
Pochodzi z domu o tradycjach artystycznych, jednak dopiero dzięki pasji do graffiti został uczniem liceum plastycznego, a następnie krakowskiej ASP, gdzie ukończył wzornictwo. Od ponad 20 lat maluje murale, projektuje grafiki użytkowe, zajmuje się też malarstwem tradycyjnym i cyfrowym.

Aktualnie prowadzi kanał na YouTub’ie, gdzie uczy ludzi pokonywania przeszkód w sporcie i w życiu. Psychologia jest od lat jego kolejną pasją.

Temat: 110 lat kina w SOKOLE
Lokalizacja ściany: ul. Broniewskiego 16

Paweł Swanski

Mężczyzna stoi przy ścianie. W ręce ma pędzel i maluje graffiti na ścianie
Artysta, projektant, rzemieślnik. Swoją pracę dzieli pomiędzy sztukę na płótnach i wielkoformatowych muralach a studio, gdzie powstają jego autorskie artystyczne, komercyjne oraz rzemieślnicze projekty.

Wystawiał swoje prace w Polsce (Kordegarda, Desa i inne niezależne projekty) oraz w galeriach w Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii, USA. Brał udział w wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach.

Jego murale można zobaczyć na ulicach miast i w prywatnych domach od Los Angeles, Toronto, Taiwan, Tokio przez Berlin, Bristol, Warszawę.

Twórca od lat inspiruje się w swojej pracy naturą oraz sztuką folklorystyczną z całego świata.

Temat: tematyka indywidualna
Lokalizacja ściany: Most wiszący przy rzece Kamienica

Artek Leser/ARTSTEC

Mężczyzna w masce przeciwpyłowej na twarzy
Rocznik 86. Graffiti–writer aktywnie malujący i uczestniczący w polskiej kulturze hip–hopowej od końca lat 90-tych. Ukończył Krakowskie Szkoły Artystyczne jako projektant ubioru. Uczestniczył w wielu pokazach mody w Polsce i za granicą, m.in: na Węgrzech (Budapeszt), w Nowej Zelandii, Rosji (Sankt Petersburg). W październiku 2018 można było obejrzeć jego wystawę w Krakowie, będącą częścią cyklu wystaw pod nazwą „Litery Są Najpiękniejsze”. W lipcu 2020 w Fundacji Rozwoju Designu LuCreate w Lublinie zaprezentował cykle obrazów malarskich bazujących na graffiti oraz album i dokument poświęcony tej tematyce. Na co dzień pracuje w firmie ARTSTEC w Nowym Sączu, zajmując się głównie projektowaniem graficznym, malarstwem i renowacją zabytków.

Temat: Wspólnota
Lokalizacja ściany: ul. 29 Listopada 18C

Karolina Brodowska

Kobieta trzymająca w rękach dwa obrazy
Zajmuje się rysunkiem, malarstwem oraz fotografią. Tworzy proste formy wykorzystując do tego głównie czerń i biel. Jej rysunek to postacie, które mają przenieść odbiorcę w świat bajkowych stworzeń – Cudaków.

Temat: tematyka indywidualna
Lokalizacja ściany: ul. Królowej Jadwigi 4

Mikołaj Rejs

Mężczyzna stoi tyłem na podnośniku pod ścianą bloku.
Wykonuje i projektuje murale, obrazy, ilustracje. Od końca lat 90-tych aktywny w sferze sztuki ulicy, zajmuje się również edukacją artystyczną. Uczestnik licznych imprez graffiti i street artu (m.in. Brain Damage 2003, 2005 Meetings of Styles, Lublin 2011-2013; Street Art Festival Katowice 2011, projekt 40/40, Warszawa). Publikuje w albumach i czasopismach o sztuce i fotografii. Jest współtwórcą projektów artystycznych i edukacyjnych m.in.: Drogi do wolności MOCAK Kraków 2011; polsko-ukraińsko-mołdawski projekt ARTDROME Ługańsk 2012; ZDEAR- ZENIA Pałac Młodzieży oraz BWA Tarnów 2014, BETWEEN THE WALL, Legnica 2012, BACK TO THE PRIMITIVE Małopolski Ogród Sztuki, Kraków 2016, TRADYCJE, Wodzisław śląski 2017 i 2018. Mural na 120-lecie Muzeum Krakowa -oddział Thesaurus Cracoviensis, Kraków 2019, Rondo Mogilskie, Kraków 2019, Jan Malinowski-Chełmno 2019, MIŁOŚĆ W CZASACH ZARAZY, Warszawa 2020.

Brał udział w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. W 2020 otrzymał stypendium twórcze miasta Krakowa.

Temat: 45-lecie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ
Lokalizacja ściany: ul. Batalionów Chłopskich 4

Jan Raspazjan

Mężczyzna w czapce i okularach z lekko przechyloną w prawo głową
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych śląskich artystów. Malarz, muralista, mag. W swoich pracach łączy futurystyczne wizje światów wyimaginowanych ze śląską demonologią ludową, typografią i abstrakcyjnymi formami. Współzałożyciel grupy teatralnej LINEACT oraz Fundacji MODRO. W wolnych chwilach fotograf, grafik, animator kultury, społecznik. Organizator alternatywnych wycieczek po zakamarkach śląskich miast… Jest laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Żyje i pracuje w Katowicach.

Temat: Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR
Lokalizacja ściany: ul. Henryka Sienkiewicza 39

Mgr Mors

Mężczyzna siedzi na krzesełku. Za nim widać fragment ściany z muralem.
Mariusz Brodowski Mgr Mors ur. w 1985 w Nowym Sączu. Artysta malarz, twórca murali, działacz społeczny, animator, edukator. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Wydział w Cieszynie Kierunek: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacja malarstwo.

Początki jego twórczości to koniec lat 90-tych. Pierwsze lata było to stricte graffiti, które było i nadal jest inspiracją. W malarstwie łączy różne techniki oraz wykorzystuje dostępne multimedia. W okresie letnim działa głównie w przestrzeni miejskiej pracując przy wielkoformatowych obrazach, natomiast zimą tworzy mniejsze formaty wewnątrz budynków oraz obrazy na płótnie w pracowni malarskiej. W ciągu roku prowadzi warsztaty, szkolenia, spotkania.

Partnerzy wydarzenia

Kalendarium wydarzeń

kobieta stojąca tyłem, trzymająca w lewej ręce kij
Kino Seans filmowy

Halloweenowy Maraton Grozy

30 października - 1 listopada 2020

online

Rodzina siedzi przy choince
Folklor Muzyka Konkurs

KOLĘDA Z RODZINĄ - KONKURS PASTORAŁEK I KOLĘD BOŻONARODZENIOWYCH

3 listopada - 2 grudnia 2020

online