Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Teatr / Taniec / Performance | ODWOŁANE

Sztuka Taniec Teatr

15 sierpnia 2020

sobota godz. 12:00 - 22:00

Nowy Sącz

Wstęp: Wstęp wolny
W sobotę, 15 sierpnia, za sprawą XII Międzynarodowego Multimedialnego Festiwalu Sztuki – Małopolska Karpaty OFFer, ulice Nowego Sącza zapełnią się niesamowitymi, barwnymi postaciami!
Program: 

dziedziniec MCK SOKÓŁ, godz. 12:00
TEATR NA WALIZKACH „Błazenologia”

ul. Jagiellońska, godz. 14:00
TE ZŁOTE „Żywe rzeźby”

Miasteczko Galicyjskie, godz. 18:30
SCREAMO TRICKZ
TEATR NA WALIZKACH „Le strada”
TEATR SNÓW „Remus”
ART COLOR BALLET „Bursztynowe drzewo”

TEATR NA WALIZKACH

Teatr Na Walizkach powstał w 2005 roku. Założony został przez trójkę aktorów: Annę Went, Łukasza Jędrzejczaka oraz Olega Yemceva - rosyjskiego komika i mima. Na przestrzeni minionych lat teatr współpracował z wieloma aktorami z różnych części świata, czego wynikiem jest charakter dzisiejszych przedstawień. Są one bowiem rozumiane przez wszystkich niezależnie od wieku i narodowości.

Inspiracją teatru są filmy z okresu kina niemego (Charlie Chaplin, Buster Keaton), rosyjska nowoczesna clownada, teatr improwizacji, teatr lalek czy pantomima.

Twórczość Teatru Na Walizkach, to przede wszystkim komedie mieszczące się w konwencji teatru ulicznego, teatru improwizacji, visual comedy, cyrk. Nasze korzenie wywodzą się z pantomimy, ale nasze zainteresowania i inspiracje wykraczają daleko szerzej poza sztukę mimu.

Teatr występował na wielu imprezach teatralnych i na festiwalach teatrów ulicznych w Polsce oraz wielokrotnie gościł za granicą min. we Włoszech, Niemczech, Białorusi, Austrii, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, Tunezji i na Węgrzech, gdzie dzięki swej oryginalnej i „międzynarodowej” formie był entuzjastycznie przyjmowany. Członkowie Teatru Na Walizkach są zawodowymi aktorami.

„Błazenologia”

Błazenologia, to spektakl uliczny w konwencji teatru ruchu, pantomimy i burleski inspirowany klasyką komików kina niemego (Ch. Chaplin, B. Keaton). Jest on zgrabnym połączeniem klasycznych środków wyrazu i scenariuszy w nowoczesnej aktualnej aranżacji i interpretacji.

Spektakl składa się z kilku epizodów. Jest tu min. opowieść o artyście ulicznym, który zakochuje się w kobiecie. Demonstruje przed nią swoje umiejętności cyrkowe, siłę sztangisty, a nawet wykonuje striptiz! Gdy w końcu zyskuje przychylność swej wybranki, jego nieporadność doprowadza go do tragikomicznych poczynań.

Pojawia się również postać nietuzinkowego fotografa. Okazuje się jednak, że jego umiejętności stoją pod znakiem zapytania… Komizm wzmaga się w sytuacji, gdy wychodzi na jaw, co w rzeczywistości fotograf robi pod płachtą fotoaparatu.

Teatr uliczny mający żywą oryginalną fabułę oraz groteskową stylistykę.
„Le strada”

Najnowszy spektakl uliczny TNW, którego tytuł nawiązuje do klasyki światowego kina filmu Federico Felliniego La Strada jest symbolicznym ukłonem w kierunku wielkiego reżysera, którego twórczość korzeniami sięgała cyrku i teatru ulicznego.

L’Estrada jest także bezpośrednim jak i alegorycznym odniesieniem charakteryzującym miejsce, w którym dzieje się tytułowa estrada czyli na ulicy. L’Estrada naszego teatru to niebanalna kompilacja etiud estradowych wkomponowanych w pejzaż ulicy. Podczas spektaklu pojawią się postacie rodem z variette, tv show, cyrku osobliwości oraz z pobliskiego sklepu, którego nazwy nie ujawnimy. Pojawi się połykacz balonów, magik, mim, który nic nie powie (choćby go nawet przypiekać ogniem). A także - wielka loteria, taneczna rewia chippendales, czyli striptease w wykonaniu prawdziwego męskiego trio. Będą także ostre latające noże, połykanie tępych mieczy oraz fakir połykający ogień.

Cokolwiek się zdarzy będziecie o tym długo pamiętać. Wszystko okraszone olbrzymią dawką humoru oraz improwizacji charakteryzującą działania naszego teatru ulicznego. Tylko na tej jedynej niebywałej L’Estradzie - na estradzie, której sceną jest Wasza ulica.

SCREAMO TRICKZ

SCREAMO TRICKZ to grupa zajmująca się Extreme Martial Tricks, albo po prostu - tricking, czyli sportem łączącym w sobie elementy sztuk walki, akrobatyki i breakdance. W odróżnieniu od wielu innych dyscyplin sportowych, tricking nie ma formalnych zasad, przepisów i reguł. Cała sztuka polega na tym by stworzyć estetyczne i kreatywne połączenie tych elementów wyrabiając jednocześnie swój własny niepowtarzalny styl. Zespół SCREAMO TRICKZ był półfinalistą programu Mam Talent oraz wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski, a członkowie grupy należą również do kadry Polski w formule Tricking.

TE ZŁOTE „Żywe rzeźby”

TE ZŁOTE to: szczudlarki, szczudlarze, kuglarze, mimowie, aktorki, aktorzy, animatorzy, bańkarze, baloniarze, żonglerzy, ogniarze oraz bębniarze, ale do Nowego Sącza przyjadą Żywe rzeźby i swoim talentem „ożywią” naszą Jagiellońską.

TEATR SNÓW

Teatr Snów powstał w 1986 roku i jest nazywany klasykiem polskiego teatru ulicznego.

Znany jest z niepowtarzalnej poetyckiej stylistyki. Posługuje się metaforą opowiadając proste historie wyprowadzone z codzienności. Teatr prezentował swoje przedstawienia na wielu dużych i mniejszych festiwalach w Polsce, a także na festiwalach w Archangielsku, Petersburgu, Awinionie, Brnie, Delft, Edynburgu, Gandawie, Stockton oraz w wielu innych miejscowościach w Czechach, Belgii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Rumunii, Mołdawii, Niemczech i na Ukrainie. Jest laureatem nagród na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Międzynarodowych Targach Inicjatyw Teatralnych w Pile, Zderzeniach Teatralnych w Kłodzku, otrzymał również Nagrodę Teatralną Wojewody Gdańskiego za twórczą kontynuację tradycji teatru alternatywnego na Wybrzeżu w 1994 roku.

Dyrektor artystyczny teatru Zdzisław Górski został uhonorowany nagrodą im. Jana Dormana przyznaną przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży, tytułem Instruktora Roku 1993 przyznawanym przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej, Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za osiągnięcia w roku 1999 oraz Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2008.

„Remus”

Opowieść o samotności niepozornego, a bogatego duchem człowieka, który nie godzi się z rzeczywistością i podejmuje walkę o zmiany w najbliższym otoczeniu. Wierzy, że należy realizować ideały, walczyć w imię Dobra z silniejszymi, a czasowe niepowodzenie nie oznacza ostatecznej klęski.

Remus dowiaduje się, że jest z rodu mitycznych Stolemów, i ma do wypełnienia ważną misję. Ma wybawić zapadły zamek, czyli obudzić tożsamość kulturową Kaszubów.

Próbuje realizować ją na swoją miarę, jeżdżąc po jarmarkach i sprzedając polskie książki i drobiazgi niezbędne w domu. Jest uparty, ale nie pozbawiony ludzkich słabości. W kluczowym momencie nie wystarcza mu odwagi i wiary, by misję ostatecznie wypełnić. Choć ponosi porażkę przekazuje tę ideę następcom.

Scenariusz spektaklu powstał na motywach powieści Aleksandra Majkowskiego Życie i przygody Remusa.

ART COLOR BALLET

W 1998 roku Agnieszka Glińska, zafascynowana tańcem, muzyką i malarstwem, założyła w Krakowie zespół Art Color Ballet.

Pierwszy spektakl był formą eksperymentu performance łączącego malarstwo na ciele, żywą muzykę oraz taniec. Ogromne zainteresowanie tą nową formą sztuki doprowadziło do stworzenia pierwszego w Polsce zespołu tańca wykorzystującego w spektaklach bodypainting. Autorskie kompozycje choreografii, scenografii, muzyki oraz makijażu ciała, tworzą spektakl malarstwa ożywionego.

Zespół współtworzą profesjonalni tancerze, pasjonaci sztuki tańca i malarstwa, performerzy, akrobaci, muzycy, plastycy i charakteryzatorzy. Dzięki połączeniu tak wielu środków ekspresji artystycznej zespół wypracował nowy sposób wyrazu.

W choreografii wykorzystywane są różne style tańca: klasyczny, jazzowy, współczesny, jednak to co charakteryzuje zespół to unikatowa kombinacja, organicznych metod ekspresji tańca i malarstwa.

Współpraca z utalentowanymi malarzami i fotografami doprowadziła do stworzenia serii prac fotograficznych, które wyznaczyły nowy, charakterystyczny kierunek sztuki bodypainting oraz stanowiła szkic do powstania wielu spektakli zespołu.

Eksperymenty z wykorzystaniem światła UV, nietypowych rekwizytów scenograficznych oraz choreografii zapewniły zespołowi czterokrotne zdobycie I miejsca na World Bodypainting Festival w Austrii (2007, 2008, 2009, 2011). Od 2003r. Polskę na festiwalu wielokrotnie prezentowali: Agata Kamykowska, Anna Turzańska, Joanna Cieśla, Anna Pogodzińska, Piotr Słodkowicz i Agnieszka Glińska.

Pomysły na spektakle to autorskie projekty Agnieszki Glińskiej, która do współpracy przy spektaklach zaprasza również: plastyków/malarzy tworzących scenografie spektakli, choreografów i kompozytorów. Na doświadczenie zespołu składają się setki spektakli, etiud choreograficznych i pokazów.

„Bursztynowe drzewo”

Widowisko inspirowane jest pradziejami ludów przemierzających Europę, będących protoplastami współczesnych mieszkańców ziem polskich. Opowieść o naszym pochodzeniu, formowaniu się rodzimej społeczności pod wpływem innych kultur, kształtujących się w ten sposób wartości duchowych i materialnych.

Tak rozczytywana geneza wymaga sięgania do różnorodnych źródeł; odwołuje się do aspektów historycznych, archeologicznych i etnograficznych, jak również – do współistniejących z nimi od zawsze – mitów, baśni i legend, bez których nie istniałaby kultura i tradycja w swym obecnym kształcie.

Tu prowadzą ścieżki wydeptane przez ludy ziemi, pień jest filarem, źródła zasilają korzenie, gałęzie snują własną opowieść, każda ma swój czas i osobliwą historię. Wiatr i ptaki śpiewają melodię odległych krain; przybyły stać się opowieścią starych i nowych czasów.

W spektaklu główną rolę zagra Joanna Słowińska.

PARTNERZY

SPONSORZY

PATRONAT MEDIALNY