Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Pod prąd

Kino Seans filmowy

23 - 29 lipca 2021

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Bilety: 10 zł
W tym tygodniu, w ramach cyklu WAKACYJNE LAST MINUTE DO KINA, zapraszamy na filmy: PO ZŁOTO. HISTORIA WŁADYSŁAWA KOZAKIEWICZA oraz ŚCIANA CIENI.

PO ZŁOTO. HISTORIA WŁADYSŁAWA KOZAKIEWICZA - premiera

Polska 2021, 62’, dokumentalny, od 12 lat
Seanse: 23 – 29 lipca g. 19:30
Bilety: 10 zł >>

Historia życia legendarnego polskiego tyczkarza - Władysława Kozakiewicza. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie '80, „Kozak” na oczach milionów widzów toczy pasjonujący pojedynek z reprezentantem ZSRR. W finale zdobywa złoto i pobija rekord świata, ale wyprowadzony z równowagi pokazuje sowieckiej publiczności niesportowy, obraźliwy gest. "Wał" zostaje uznany za gest polityczny i życie naszego lekkoatlety z dnia na dzień ulega odmianie. Początkowo Kozakiewicz staje się narodowym bohaterem, zyskuje ogromną popularność i wpływy. Kiedy jednak przychodzi kryzys formy, zasłużonego tyczkarza dopadają lojalni wobec komunistycznego systemu działacze sportowi. Czy kochającemu ponad wszystko tyczkę i pragnącemu zawsze wygrywać skoczkowi uda się jeszcze wrócić na szczyt?

Twórcy filmu dotarli do unikatowych materiałów archiwalnych, polskich i zagranicznych, by opowiedzieć o spektakularnej karierze sportowej, za którą kryją się nie tylko chwile tryumfu, ale też łzy, gorycz i rozczarowania.

ŚCIANA CIENI

Niemcy, Polska, Szwajcaria 2020, 94’, dokumentalny, od 15 lat
Seanse: 23 – 25 lipca g. 17:00, 27 – 29 lipca g. 20:50
Bilety: 10 zł >>

We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. Tymczasem w zachodnim świecie Khumbakarna, znana jako Jannu, słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań współczesnego alpinizmu. Akcja filmu rozpoczyna się w wiosce Kambachen, gdzie mieszka trzyosobowa rodzina Szerpów. Ojciec rodziny, Nada od lat pracuje jako tragarz wysokościowy na wyprawach. Jego żona, Dżumdo też od czasu do czasu dorabia, nosząc ciężkie pakunki alpinistów i turystów. To ich jedyne źródło dochodu. Ich kilkunastoletni syn, Dawa chce zostać lekarzem, jednak koszty szkoły medycznej znacznie przekraczają możliwości rodziców. Jeśli nie znajdą sposobu na jej finansowanie, chłopiec będzie musiał - tak jak oni - asystować wyprawom. Pewnego dnia Nada dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, złamie tabu i narazi się na gniew bogów. Ale to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację syna.

W lutym 2019 roku wyrusza wyprawa złożona z najlepszych alpinistów świata, której celem jest zdobycie dziewiczej ściany Jannu. Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą ludziom ich zuchwałość?

Kalendarium wydarzeń

Na pierwszym planie mężczyzna obejmuje starszą płaczącą kobietę. W tle stoi drugi mężczyzna i patrzy na nich
Kino Seans filmowy

Richard Jewell

22 lipca 2021, godz. 17:45

Kino SOKÓŁ

Fragment prostokątnego obiektu. Jest to pas ręcznie czerpanego i farbowanego papieru. Papier został zafarbowany na żółto, boki zafarbowano na fioletowo. Papier ozdobiono wzorem okręgów. Dolny brzeg obiektu jest nierówno obcięty, doczepione są do niego na sznurkach cztery kule.
Sztuka Warsztat

Paper Gami - pokaz tworzenia biżuterii z papieru

23 lipca 2021, godz. 12:00 - 16:00

Galeria BWA SOKÓŁ