Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Piękne dźwięki z Ukrainy

Folklor Muzyka Koncert

12 maja 2022, godz. 19:00

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 1 zł
Dodatkowe informacje:
Bilety dostępne od 11 kwietnia 2022 on-line oraz w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-21:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-21:00.
Ideą drugiego koncertu V Dni Ukraińskich, a także cyklu SOLIDARNI Z UKRAINĄ, jaki w roku 2022 odbywa się w MCK SOKÓŁ, jest okazanie solidarności z artystami ukraińskimi oraz udzielenie im wsparcia w wymiarze artystycznym i finansowym.
Wykonawcami koncertu będą bowiem profesjonalni muzycy - wybitni instrumentaliści, absolwenci uczelni wyższych, którzy z falą uchodźców przybyli z Ukrainy do Polski, tak jak Iryna Hubiak, bandurzystka pochodząca z Tarnopola, a także Ci, którzy już jakiś czas temu wybrali Polskę i Kraków jako miejsce zamieszkania i realizacji własnych pasji twórczych, a obecnie wspierają swoją rodzinę w Ukrainie: akordeoniści, bracia Paweł Dyjak i Oleg Dyyak wraz z córką Anną Dyyak na wiolonczeli.

Zaproszenie Artystów do udziału w koncercie daje im nie tylko szansę zaprezentowania się przed sądecką publicznością, ale także możliwość wykonywania swojego zawodu i utrzymania własnych rodzin.

W programie koncertu artyści ukraińscy zaprezentują utwory klasyczne oraz tradycyjne.

Iryna Hubiak

Urodziła się 19 września 1986 roku w obwodzie rówieńskim. W 2001 roku ukończyła Szkołę Muzyczną w Zdołbunowie, w klasie Tetiany Małaszkiny i Ołeksandry Gnatiowej, a cztery lata później Wyższą Szkołę Muzyczną w Równem, w klasie T. V. Sventacha - Zasłużonego Artysty Ukrainy. Absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki, gdzie otrzymała tytuł magistra w klasie bandury - docent Oksany Gerasimenko - Zasłużonej Artystki Ukrainy, w klasie wokalnej - docent Galiny Gawryś, w klasie dyrygentury - docenta Iwana Czupaszko (2010). Laureatka między innymi II nagrody Międzynarodowego Konkursu Artystycznego „Srebnyj zvin” w Użhorodzie (2008) oraz Ogólnoukraińskiego Festiwalu im. Ostapa Veresaya (2009).

Od 2010 roku uczy gry na bandurze w Wyższej Szkole Muzycznej im. Solomy Krushelnytskiej w Tarnopolu. Brała udział w koncercie „Bandurne koło” w sali koncertowa Obwodowego Towarzystwa Filharmonicznego w Iwano-Frankiwsku (2012). Od czerwca 2014 roku tworzy i gra w trio bandurzystek „Oriana”, z którym koncertuje w Ukrainie i za granicą m.in. w: Polsce, Niemczech, Francji, Bułgarii, Litwie, Finlandii, Tajwanie.

Oleg DYYAK

Akordeonista, multiinstrumentalista. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem licznych krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Współzałożyciel zespołu The Cracow Klezmer Band, który w 2000 roku otrzymał nagrodę Grand Prix konkursu Prezesa Polskiego Radia „Nowa Tradycja” oraz dokonał wielu nagrań dla prestiżowego nowojorskiego wydawnictwa „Tzadik Records” Johna Zorna.
Koncertuje i nagrywa dla radia i telewizji m.in. w: Polsce, Niemczech, Francji, Szwecji, Belgii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Czechach, Estonii, Rumunii Bułgarii, Serbii, Szwajcarii, Turcji, Izraelu, USA, Kanadzie, Taiwanie, Meksyku oraz na Węgrzech, Litwie czy Ukrainie.

Współpracował z takimi artystami jak: Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, Don Byron, Tomasz Wachnowski, Łada Gorpienko, Tomasz Gąssowski, Frank London, Lech Dyblik, Piotr Domagała, Kinga Rataj, Urszula Makosz, Marek Moś, Robert Kabara, a także z orkiestrą AUKSO i Sinfoniettą Cracovią.

Prowadzi klasę akordeonu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie. Za osiągnięcia artystyczno-pedagogiczne został uhonorowany nagrodą „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz „Honoris Gratia” przez Prezydenta Miasta Krakowa.

Anna DYYAK

Edukację muzyczną zaczęła w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie, w klasie wiolonczeli Krzysztofa Wójtowicza. Wielokrotnie brała udział w konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia zarówno w muzyce kameralnej jak i solowej. Wystąpiła m.in. na krakowskim festiwalu Sacrum Profanum, czy X Międzynarodowych Warsztatach Gitarowych w Lanckoronie.
Od roku 2019 kontynuuje naukę gry na wiolonczeli w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie, w klasie wiolonczeli profesora Jacka Kociubana. W roku 2021 została podopieczną Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Oleg i Anna Dyyak, jako duet, osiągają niezwykłe muzyczne porozumienie, repertuarowo podążają ku subtelnie rozumianej muzyce świata i muzyce współczesnej. W ich graniu jest dużo liryzmu, przestrzeni, pojawia się finezja i improwizacja oraz operowanie ciszą i nastrojem.

PAWEŁ DYJAK

mężczyzna gra na akordeonie
Akordeonista, aranżer, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. W sferze artystycznej zajmuje się wykonawstwem zróżnicowanych stylów muzycznych: od klasyki barokowej po współczesne brzmienia awangardowe. Występuje solo oraz w zespołach łączących różnorodne instrumentarium, wokale i elementy elektroniczne. Muzyka klasyczna, literatura akordeonowa, muzyka improwizowana jazzowa, bossanova, projekty symfoniczne i kameralne - są to tylko niektóre odsłony działalności artystycznej, natomiast muzyka etniczna z różnych zakątków świata - to jeden z ulubionych kierunków artysty.

Zbiórka pieniężna

Środki ze zbiórki prowadzonej podczas wydarzeń przez FUNDACJĘ ROZWOJU SĄDECCZYZNY przeznaczone zostaną na pomoc Ukrainie.

Partnerzy

Patroni medialni

Kalendarium wydarzeń

Edukacja Konferencja Prelekcja / wykład

Seminarium dla przewodników turystycznych, instytucji ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego

13 maja 2022, godz. 11:00 - 14:30

Sala Ratuszowa Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu