Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Piękne dźwięki z Ukrainy

Folklor Muzyka Koncert

12 maja 2022, godz. 19:00

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Bilety: 1 zł
Dodatkowe informacje:
Bilety dostępne od 11 kwietnia 2022 on-line oraz w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-21:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-21:00.
Ideą drugiego koncertu V Dni Ukraińskich, a także cyklu SOLIDARNI Z UKRAINĄ, jaki w roku 2022 odbywa się w MCK SOKÓŁ, jest okazanie solidarności z artystami ukraińskimi oraz udzielenie im wsparcia w wymiarze artystycznym i finansowym.
Wykonawcami koncertu będą bowiem profesjonalni muzycy - wybitni instrumentaliści, absolwenci uczelni wyższych, którzy z falą uchodźców przybyli z Ukrainy do Polski, tak jak Iryna Hubiak, bandurzystka pochodząca z Tarnopola, a także Ci, którzy już jakiś czas temu wybrali Polskę i Kraków jako miejsce zamieszkania i realizacji własnych pasji twórczych, a obecnie wspierają swoją rodzinę w Ukrainie: akordeoniści, bracia Paweł Dyjak i Oleg Dyyak wraz z córką Anną Dyyak na wiolonczeli.

Zaproszenie Artystów do udziału w koncercie daje im nie tylko szansę zaprezentowania się przed sądecką publicznością, ale także możliwość wykonywania swojego zawodu i utrzymania własnych rodzin.

W programie koncertu artyści ukraińscy zaprezentują utwory klasyczne oraz tradycyjne.

Iryna Hubiak

Urodziła się 19 września 1986 roku w obwodzie rówieńskim. W 2001 roku ukończyła Szkołę Muzyczną w Zdołbunowie, w klasie Tetiany Małaszkiny i Ołeksandry Gnatiowej, a cztery lata później Wyższą Szkołę Muzyczną w Równem, w klasie T. V. Sventacha - Zasłużonego Artysty Ukrainy. Absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki, gdzie otrzymała tytuł magistra w klasie bandury - docent Oksany Gerasimenko - Zasłużonej Artystki Ukrainy, w klasie wokalnej - docent Galiny Gawryś, w klasie dyrygentury - docenta Iwana Czupaszko (2010). Laureatka między innymi II nagrody Międzynarodowego Konkursu Artystycznego „Srebnyj zvin” w Użhorodzie (2008) oraz Ogólnoukraińskiego Festiwalu im. Ostapa Veresaya (2009).

Od 2010 roku uczy gry na bandurze w Wyższej Szkole Muzycznej im. Solomy Krushelnytskiej w Tarnopolu. Brała udział w koncercie „Bandurne koło” w sali koncertowa Obwodowego Towarzystwa Filharmonicznego w Iwano-Frankiwsku (2012). Od czerwca 2014 roku tworzy i gra w trio bandurzystek „Oriana”, z którym koncertuje w Ukrainie i za granicą m.in. w: Polsce, Niemczech, Francji, Bułgarii, Litwie, Finlandii, Tajwanie.

Oleg DYYAK

Akordeonista, multiinstrumentalista. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem licznych krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Współzałożyciel zespołu The Cracow Klezmer Band, który w 2000 roku otrzymał nagrodę Grand Prix konkursu Prezesa Polskiego Radia „Nowa Tradycja” oraz dokonał wielu nagrań dla prestiżowego nowojorskiego wydawnictwa „Tzadik Records” Johna Zorna.
Koncertuje i nagrywa dla radia i telewizji m.in. w: Polsce, Niemczech, Francji, Szwecji, Belgii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Czechach, Estonii, Rumunii Bułgarii, Serbii, Szwajcarii, Turcji, Izraelu, USA, Kanadzie, Taiwanie, Meksyku oraz na Węgrzech, Litwie czy Ukrainie.

Współpracował z takimi artystami jak: Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, Don Byron, Tomasz Wachnowski, Łada Gorpienko, Tomasz Gąssowski, Frank London, Lech Dyblik, Piotr Domagała, Kinga Rataj, Urszula Makosz, Marek Moś, Robert Kabara, a także z orkiestrą AUKSO i Sinfoniettą Cracovią.

Prowadzi klasę akordeonu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie. Za osiągnięcia artystyczno-pedagogiczne został uhonorowany nagrodą „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz „Honoris Gratia” przez Prezydenta Miasta Krakowa.

Anna DYYAK

Edukację muzyczną zaczęła w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie, w klasie wiolonczeli Krzysztofa Wójtowicza. Wielokrotnie brała udział w konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia zarówno w muzyce kameralnej jak i solowej. Wystąpiła m.in. na krakowskim festiwalu Sacrum Profanum, czy X Międzynarodowych Warsztatach Gitarowych w Lanckoronie.
Od roku 2019 kontynuuje naukę gry na wiolonczeli w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie, w klasie wiolonczeli profesora Jacka Kociubana. W roku 2021 została podopieczną Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Oleg i Anna Dyyak, jako duet, osiągają niezwykłe muzyczne porozumienie, repertuarowo podążają ku subtelnie rozumianej muzyce świata i muzyce współczesnej. W ich graniu jest dużo liryzmu, przestrzeni, pojawia się finezja i improwizacja oraz operowanie ciszą i nastrojem.

PAWEŁ DYJAK

mężczyzna gra na akordeonie
Akordeonista, aranżer, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. W sferze artystycznej zajmuje się wykonawstwem zróżnicowanych stylów muzycznych: od klasyki barokowej po współczesne brzmienia awangardowe. Występuje solo oraz w zespołach łączących różnorodne instrumentarium, wokale i elementy elektroniczne. Muzyka klasyczna, literatura akordeonowa, muzyka improwizowana jazzowa, bossanova, projekty symfoniczne i kameralne - są to tylko niektóre odsłony działalności artystycznej, natomiast muzyka etniczna z różnych zakątków świata - to jeden z ulubionych kierunków artysty.

Zbiórka pieniężna

Środki ze zbiórki prowadzonej podczas wydarzeń przez FUNDACJĘ ROZWOJU SĄDECCZYZNY przeznaczone zostaną na pomoc Ukrainie.

Partnerzy

Patroni medialni

Kalendarium wydarzeń

Edukacja Konferencja Prelekcja

Seminarium dla przewodników turystycznych, instytucji ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego

13 maja 2022, godz. 11:00 - 14:30

Sala Ratuszowa Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu