Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Partyzancki Przysłop

Edukacja Inne Plener

14 lutego 2025

Przełęcz Przysłop

Wstęp: bezpłatny
Dodatkowe informacje:

Zgłoszenia i informacja:
dh Kamil Olesiński, 690 342 018, k.olesinski@mcksokol.pl

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza na Przełęcz Przysłop w Paśmie Radziejowej Beskidu Sądeckiego, gdzie w piątek, 14 lutego, odbędzie się zlot upamiętniający poległych partyzantów Armii Krajowej. Oddamy hołd najsłynniejszemu oddziałowi AK na terenie Inspektoratu Nowy Sącz.
Celem wydarzenia jest upowszechnianie historii, w tym przypadku jednego z najsłynniejszych oddziałów partyzanckich Sądecczyzny, Limanowszczyzny i Podhala, oddziału „Wilk” Armii Krajowej. Zależy nam na budowaniu  poczucia patriotyzmu, a co za tym idzie pełniejszej świadomości narodowej, kulturowej i kulturalnej. Zapraszamy do udziału szkoły z terenu Małopolski i grupy historyczne upowszechniające historię jednostek zbrojnej konspiracji antyniemieckiej. Wydarzenie zostanie przeprowadzone w formie zlotu historycznego w pobliżu miejsca pamięci na Przełęczy Przysłop w Gminie Łącko. Wydarzenie upamiętnia 81. rocznicę starcia żołnierzy AK z obławą niemiecką  na przełęczy, ponadto 14 lutego obchodzimy także 83. rocznicę powołania Armii Krajowej, bo właśnie tego dnia w 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał rozkazem nową formację do życia. Dla uczestników będzie to niezwykła, żywa lekcja historii dająca motywację do zapoznania się z historią najnowszą, zlot ubarwi widowisko historyczne, inscenizacja wydarzeń z lutego 1944 r.

Jedna z najpiękniejszych przełęczy w Beskidach czeka na państwa i zaprasza do podróży w czasie!

W czasie II wojny światowej przełęcz była kryjówką partyzantów oddziału AK „Wilk”, dowodzonego w tamtym czasie przez por. Krystiana Więckowskiego „Zawiszę”. Zatrzymywali się tu także na odpoczynek i nocleg kurierzy z ludźmi przeprowadzanymi przez granicę, uciekinierzy, a także sowieccy partyzanci.

Tej feralnej lutowej nocy kilkadziesiąt lat temu, po udanej akcji rozbrojenia posterunku policji niemieckiej w Ochotnicy Dolnej, 21 lutego 1944, okupanci zorganizowali obławę. W trakcie zasadzki zginęło pięciu partyzantów oddziału „Wilk” oraz trzech Niemców. Jednym z nich był oberscharführer Franz Maywald, funkcjonariusz Gestapo z „Palace”, owianej czarną sławą zakopiańskiej „katowni” Podhala. Wydarzenie to upamiętnia znajdujący się na przełęczy pomnik, to właśnie to miejsce i przezywanie w nim na nowo historii jest naszym celem.

W latach 1943–1944 miały tutaj miejsce inne dramatyczne wydarzenia, kiedy to z rozkazu niemieckiego okupanta zamordowano cywilnych mieszkańców osiedla, to głównie na ich cześć odbywa się coroczna majowa Msza Święta poniżej pomnika konspiracji zbrojnej.

Zlot na Przysłopie to żywa lekcja historii dająca motywację do zapoznania się z lokalnym dziedzictwem walk o niepodległość Polski.

Program

  • 8:30 –  Zbiórka uczestników zlotu, przystanek Wilczy Dół – Krupówki w Obidzy
  • 11:30 – Ciepły poczęstunek dla uczestników zlotu na przełęczy.
  • 12:30 – Uroczystości pod pomnikiem partyzantów oddziału „Wilk” na Przełęczy Przysłop, złożenie zniczy i oddanie honorów, Apel Poległych.
  • 13:00 – Inscenizacja historyczna i uroczyste rozdanie nagród.

Organizator

Kalendarium wydarzeń

Warsztat

SLOW ART – warsztaty tworzenia unikalnej biżuterii

6 lutego 2025, godz. 16:00 - 18:00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ

Teatr Spektakl / widowisko

BARYKADA. RZECZ O POWSTANIU WARSZAWSKIM

17 lutego 2025

MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu