Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

ORGANY I GŁOS

Muzyka Koncert

7 lipca 2022, godz. 19:00

Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Wstęp: Wstęp wolny
W ostatnim koncercie XX Sądeckiego Festiwalu Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA wystąpią artyści z Polski Dariusz Bąkowski-Kois (organista), Marcin Wolak (bas-baryton).

PROGRAM

Johann Kuhnau (1660-1722)
Sonata II „Saul malinconico e trastullato per mezzo della Musica“ (Saul melancholijny, a następnie uspokojony dzięki mocy muzyki) z cyklu Biblische Sonaten
            Smutek i wściekłość Króla
            Kojąca pieśń harfy Dawida
            Spokojna i uszczęśliwiona dusza Saula

Heinrich Schütz (1585-1672)
Ich liege und schlafe

John Loretz (1840-1912)
Adoremus Te

Stanisław Moniuszko (1819-1872)
Oratio
Ecce lignum crucis

Max Reger (1873-1916)
Dein Wille, Herr, geschehe!

César Franck (1822-1890)
Offertoire en si majeur FWV 24/30
Élévation en la majeur FWV 24/3
Sortie en ré majeur FWV 24/27

Charles Gounod (1818-1893)
O Jesu clementissime

César Franck (1822-1890)
Les Beatitudes FWV 53 /III, IV/
Tantum ergo FWV 58
 
John Charles Clifton (1781-1841)
Ecce Deus


Prowadzenie: Anna Woźniakowska

DARIUSZ BĄKOWSKI-KOIS

Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina (dyplom z wyróżnieniem). Specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem kwal. II st. Magdaleny Czajki. Studia podyplomowe kontynuował w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie: Privatuniversität Wien) w klasie organów Thomasa Schmögnera (także na Wydziale Muzyki Dawnej, z zakresu gry na klawesynie, klawikordzie oraz pianoforte).

Koncertował m.in. we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Norwegii, Szwecji, Estonii, Włoszech, w Rosji, Chinach, Meksyku, a także w Brazylii. Występował z recitalami w tak prestiżowych miejscach jak: (Archi)katedra św. Piotra w Trewirze, Bazylika Konstantyna (Aula Palatina) w Trewirze, Katedra NMP w Antwerpii, Katedra św. Bawona w Gandawie, Katedra św. Salwatora w Brugii, Katedra św. Marcina w Utrechcie, Grote of Sint-Laurenskerk Rotterdam, Katedra św. Bawona w Haarlem, Grote Kerk NMP w Bredzie, Katedra NMP w Tallinnie, Archikatedra NMP w Moskwie czy Narodowe Centrum Sztuki (NCPA) w Pekinie. Był jurorem międzynarodowych konkursów organowych w Rumi i Łodzi, Tariverdiewa w Hamburgu oraz licznych konkursów ogólnopolskich.

Od 1999 roku jest pracownikiem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2002 roku uzyskał stopień doktora na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 2006 roku doktora habilitowanego z zakresu instrumentalistyki, a w 2013 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Ukończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu studia podyplomowe Master of Business Administration – Zarządzanie Szkołą Wyższą. W latach 2012-2016 pełnił funkcję prorektora ds. dydaktyki i rozwoju kadry Akademii Muzycznej w Krakowie, a kolejne cztery lata był kierownikiem Katedry Organów macierzystej Uczelni.

MARCIN WOLAK

Absolwent Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu solowego prof. Heleny Szubert-Słysz oraz dodatkowo klasy organów. Pod dyrekcją Rolanda Badera (Niemcy), debiutował w Nadzwyczajnym Koncercie z okazji 100-lecia Krakowskiej Akademii Muzycznej, w której od 1997 roku pracuje również jako wykładowca.

W 1990/91 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1994-1995 był stypendystą Europejskiej Akademii Mozartowskiej oraz Międzynarodowej Akademii Bachowskiej - Stuttgart, a także Akademii Haendlowskiej - Karlsruhe. W roku 2009 uzyskał tytuł Doktora Sztuki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Swój kunszt doskonalił pod kierunkiem wybitnych mistrzów sztuki wokalnej takich jak: Kerstin Meyer, Aldo Baldin, Andreas Schmidt, Thomas Thomaschke, czy Barbara Schlick. Jako solista bierze udział w festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in.: Wratislavia Cantans, Muzyka w Starym Krakowie, Dresdner MusikFestspiele, Maggio Musicale Fiorentino. Koncertuje z orkiestrami filharmonicznymi nie tylko w Europie, ale także w USA, Korei Południowej i Japonii. Wykonuje utwory od muzyki dawnej aż po współczesną. Dokonał wielu nagrań płytowych oraz archiwalnych, między innymi dla Polskiego Radia, ZDF i TVP. Jest współzałożycielem Polskiej Orkiestry XVIII wieku, z którą pod dyrekcją Paula Esswooda /2009-2012/ dokonał nagrania pięciu płyt CD z muzyką kompozytorów Jasnogórskich, z historycznych zbiorów zgromadzonych w Bibliotece oo. Paulinów w Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

Odpowiada za kształt artystyczny koncertów Letniego Festiwalu Muzycznego w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kalendarium wydarzeń

rozłożone kredki
Sztuka Warsztat

PLASTYCZNE WARSZTATY WAKACYJNE DLA DZIECI

5 lipca - 26 sierpnia 2022

Galeria BWA SOKÓŁ

cykl: LATO ART
zimowy krajobraz górski
Sztuka Wernisaż

KRAJOBRAZ GÓRSKI 2021 - wernisaż

8 lipca 2022, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI