Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

OD BAROKU DO MUZYKI FILMOWEJ

Muzyka Koncert

9 listopada 2020

poniedziałek godz. 18:00

transmisja online

Wstęp: Bezpłatny dostęp online
Dodatkowe informacje:
Nagranie nie będzie dostępne po zakończeniu transmisji.
Koncert w wykonaniu CRACOW HORN QUARTET - Kwartetu Waltorniowego Filharmonii Krakowskiej, który tworzą: Paweł Dziewoński, Marek Gumiela, Adam Kozłowski, Artur Tyński.
W programie:

Marc-Antoine Charpientier Wstęp do Te Deum,
Georg Friedrich Haendel Suita Muzyka ogni sztucznych, Bourre: La Rejouissance
Nikołaj Rimski–Korsakow Nokturn (na cztery rogi)
Eugène Bozza Suite for 4 Horns: Prelude; La chasse
Kerry Turner Fanfare for Barcs
Duke Ellington In a sentimental mood
Astor Piazzolla Libertango
Gardel Carlos Por una Cabeza
Klaus Badelt Piraci z Karaibów
Henry Mancini Różowa Pantera
John Barry James Bond (2 części ze suity)
John Williams Gwiezdne wojny

CRACOW HORN QUARTET

Grupę tworzą czterej waltorniści będący członkami sekcji waltorni w Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. Młodych, ale doświadczonych muzyków orkiestrowych połączyła pasja, entuzjazm i chęć stworzenia czegoś odmiennego od ich codziennej pracy.

Kwartet to eksplozja nowych pomysłów, możliwości i witalności - eksponuje nowym podejściem do brzmienia, wykorzystując jednocześnie spuściznę setek lat. Jednorodne, matowe brzmienie, tak charakterystyczne dla sekcji rogów w orkiestrze, w kwartecie wzbogacone jest przez wykorzystanie pełnego spectrum możliwości brzmieniowych i technicznych instrumentu.

W swojej istocie kwartet rogów nie jest niczym nowym, ponieważ wykorzystywany był wcześniej przez takich kompozytorów jak: Haendel, Haydn, Beethoven i wielu innych. Współcześnie najwięcej muzyki na kwintet blaszany, kwartet puzonowy, kwartet rogów czy wreszcie większe formacje, powstaje w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych, głównie dzięki popularności, jaką cieszą się rozmaite formy trąby w tych krajach.

W repertuarze CRACOW HORN QUARTET znajdziemy tzw. program klasyczny, na który składają się kompozycje Haendla, Haydna, Mozarta, a także utwory współczesnych amerykańskich kompozytorów takich jak Kerry Turner. Ważną częścią w programie kwartetu są transkrypcje znanych arcydzieł. CHQ może zaproponować także słuchaczom muzykę o lżejszym charakterze, jak np. Kwartety jazzowe Fripperies L. Shawa, czy też muzykę filmową Johna Williamsa.
Obraz starszego mężczyzny w garniturze, który siedzi w fotelu
Koncert jest drugim wydarzeniem w ramach cyklu „Wieczory Kameralne u Burmistrza Romana Sichrawy”.

ROMAN SICHRAWA (ur. 22.07.1869 roku w Myślenicach, zm. 13.04.1945), adwokat, doktor prawa, publicysta, działacz społeczny, burmistrz i prezydent Nowego Sącza. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta.

Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1919 do 1924 roku pełnił funkcję wiceburmistrza, a następnie, w latach 1924–1933, prezydenta miasta Nowego Sącza. We wrześniu 1939 roku na krótko został prezydentem, następnie zastępcą komisarza miasta. W styczniu 1945 roku ponownie przyjął funkcję prezydenta.

Był członkiem Rady Naczelnej Towarzystwa Demokratycznego we Lwowie, później członkiem Naczelnego Komitetu Narodowego. W latach 1920–1921 sprawował funkcję prezesa Powiatowej Komendy Obrony Państwa.

Współtworzył Towarzystwo Tatrzańskie „Beskid”. Pełnił liczne funkcje społeczne. Stał na czele komitetu odbudowy Zamku Królewskiego w Nowym Sączu. Był prezesem Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz pierwszym Prezesem Klubu Sandecja, a także prezesem Towarzystwa Kasynowego, Kasy Zaliczkowej, Kasy Oszczędności, Towarzystwa Przyjaciół Harcerstwa.

Podczas II wojny światowej stworzył w swoim domu punkt przerzutu za „zieloną granicę” oraz siedzibę Komitetu Pomocy Uchodźcom i Więźniom Politycznym. Dr Sichrawa stał się dla mieszkańców miasta symbolem odwagi, kiedy odmówił prośbie niemieckiego okupanta i na liście zakładników, którą kazano mu sporządzić, zamiast nazwisk Sądeczan, wpisał dziesięciokrotnie własne nazwisko. (www.aposteriori.org.pl)

Partner

Patronat medialny

ZWROTY ZAKUPIONYCH BILETÓW

Środki pieniężne za bilety zakupione online zostaną zwrócone za pomocą systemu komputerowej obsługi bez podejmowania jakichkolwiek czynności ze strony widza. Bilety nabyte w kasie można zwracać w MCK SOKÓŁ w dni robocze w godzinach od 8:00 do 18:00.

Kalendarium wydarzeń

Starszy mężczyzna ujęty z profilu. Pali Fajkę. W tle zielona roślinność.
Kino Seans filmowy

xABo: Ksiądz Boniecki

4 listopada 2020, godz. 17:30

Kino SOKÓŁ

Kobieta w żółtym płaszczu i kapeluszu stoi wśród drzew. W tle dom na wielkiej polanie.
Kino Prelekcja / wykład Seans filmowy

EMMA. | ODWOŁANE

10 listopada 2020, godz. 18:45

Kino SOKÓŁ