Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Nitram

Kino Seans filmowy

3 stycznia 2023, godz. 18:30

Kino SOKÓŁ

WSTĘP: 13 i 16 zł (członkowie klubu 10 zł)
Dodatkowe informacje:
Australia 2022, 110', thriller, dramat, napisy, od 15 lat
We wtorek 3 stycznia o godzinie 18:30, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego KOT, zapraszamy na thriller psychologiczny z domieszką czarnego humoru i szczyptą surrealizmu - NITRAM.
Hipnotyczny Nitram wciąga nas w świat tytułowego bohatera, jak w mroczny, dziwny sen, po którym przychodzi szok i gwałtowne przebudzenie. To thriller psychologiczny z domieszką czarnego humoru i szczyptą surrealizmu – ekscentryczne, zwodnicze kino, precyzyjnie zmierzające do mocnego finału. Justin Kurzel, nieustraszony badacz historycznych traum, twórca głośnych Snowtown, Prawdziwej historii gangu Kelly’ego i Makbeta, po raz kolejny udowadnia, że rodzinne problemy, emocjonalne deficyty i dorastanie w samotności to prawdziwie wybuchowa mieszanka.

Bohaterem opartego na faktach Nitram jest Martin Bryant, który w kwietniu 1996 roku zastrzelił 35 turystów odpoczywających w wakacyjnym ośrodku na Tasmanii. Opowiadając o największej masakrze w dziejach Australii, reżyser umieszcza przemoc poza ekranem. Z detektywistyczną pasją śledzi za to okoliczności, jakie doprowadziły zagubionego i niestabilnego psychicznie mężczyznę do dnia, w którym legalnie sprzedano mu broń.

Przyprawiający o gęsią skórkę niepokój, który przeszywa film, to w ogromnej mierze zasługa Caleba Landry’ego Jonesa, który za rolę Martina otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego aktora. Gwiazdor amerykańskiego indie, znany z występów u Jima Jarmuscha, Jordana Peele’a czy Seana Bakera, stworzył w Nitramie skomplikowaną, nieuchwytną postać. W Australii, gdzie filmowy powrót do narodowej traumy wzbudził mnóstwo emocji, postać ta wciąż budzi kontrowersje. – Nic dobrego nie wynika z milczenia. – mówił reżyser w jednym z wywiadów. – Za to wspomnienia, nawet te mroczne, mają potężną siłę.

ZWIASTUN

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

PIĘĆ DIABŁÓW

27 grudnia 2022, godz. 17:30

Kino SOKÓŁ

Muzyka Koncert

Koncert Noworoczny dla Sądeczan 2023

7 stycznia 2023, godz. 18:00

sala im. L. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ