Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Napoleon. W imię sztuki

Kino Seans filmowy

15 września 2022, godz. 18:15

Kino SOKÓŁ

WSTĘP: w przedsprzedaży - 20 zł, w dniu seansu - 25 zł
W najnowszym filmie z cyklu Art Beats zapraszamy na porywającą opowieść o jednej z najsłynniejszych postaci w historii - NAPOLEON. W IMIĘ SZTUKI. Wydarzenie odbędzie się 15 września o godzinie 18:15.
Wraz z Jeremym Ironsem, w towarzystwie wybitnych specjalistów, przyjrzymy się związkom władzy i sztuki, tak w epoce Cesarza, jak i współcześnie.

W 2021 roku minęło 200 lat od śmierci Napoleona, jednego z najsłynniejszych mężczyzn w historii. Pragnął zostać pisarzem. Pasjami pochłaniał książki. Wielbił sztukę, świadom jej możliwości.  Pożądał władzy i chwały, ale kierował nim także głód wiedzy oraz ambicja, by jego wizerunek kojarzono
z wielkimi cywilizacjami przeszłości. Prace badawcze i wykopaliska, które Napoleon wspierał podczas kampanii wojskowych, przyczyniły się do imponujących odkryć, zaś grabieże prac z podbitych krajów – do powiększenia muzealnych zbiorów. Jego celem było edukować mieszkańców Cesarstwa przy pomocy obrazów, rzeźby, muzyki i teatru. Na podbitych terenach wprowadzał reformę szkolną, rewolucję urbanistyczną i architektoniczną oraz nowy, triumfalny sposób rozumienia klasycyzmu, styl empire. 

Widzowie odwiedzą m.in. Pinakotekę Brera w Mediolanie i paryski Luwr. Towarzyszyć im będą wybitni historycy sztuki oraz laureat Oscara, Jeremy Irons.

ZWIASTUN

Kalendarium wydarzeń

Pary ary tańczące przed publicznością
Muzyka Koncert Seans filmowy

André Rieu. Niech znów nastaną szczęśliwe dni! - PO RAZ DRUGI W MCK SOKÓŁ

11 września 2022, godz. 17:00 - 20:00

Kino SOKÓŁ

Muzyka Koncert

Recital fortepianowy Juliana Stannego

15 września 2022, godz. 19:00

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ