Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Monika Borzym śpiewa stare piosenki

Muzyka Festiwal Koncert

21 marca 2023, godz. 19:00

sala im. L. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 45 i 40 zł
Dodatkowe informacje:
Bilety do nabycia od 24 lutego 2023 on-line oraz w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3, Nowy Sącz, tel. 18 448 26 00, czynnej: pn.-pt. 8:00-20:00, sob.-nd. 12:00-20:00).
Porę roku, w której przyroda zaczyna budzić się z zimowego snu po raz osiemnasty przywitamy Wiosennym Festiwalem Artystów Piosenki PAMIĘTAJCIE O OGRODACH. Na początek, 21 marca, na scenie w sali widowiskowej Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu wystąpi polska wokalistka jazzowo-soulowa – Monika Borzym.
Polskie przedwojenne „standardy jazzowe” – utwory taneczne, które mimo długiego życia nie straciły nic ze swojego uroku. Urzekające i wciąż świeże melodie autorstwa m.in. Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego z nieśmiertelnymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara – są dziedzictwem narodowym polskiej kultury i zarzewiem rodzimego jazzu.
W programie znajdują się między innymi takie utwory jak: „Na pierwszy znak”, „Pokoik Na Hożej”, „Warszawo, moja Warszawo”, „Płyta z zadrą w sercu” oraz jako bonus (i singiel) „Takie ciało” – napisana specjalnie dla Moniki przez Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego – energetyzująca piosenka o tym, że kobiece ciało w każdym rozmiarze jest piękne.

Wykonawcy: 
Monika BORZYM – śpiew
Krzysztof DYS – piano
Andrzej ŚWIĘS – kontrabas
Michał BRYNDAL – perkusja
Początkowo chcieliśmy nazwać ten projekt „Retro”, lecz w trakcie jego powstawania, koncertów, kilku publicznych wykonań, badających reakcje publiczności, odeszliśmy od tego pomysłu, aby nie szufladkować tych wspaniałych utworów określeniem o konotacjach – delikatnie mówiąc – „zakurzonych”... Po trójkowej audycji „Dancing, Salon, Ulica” (emisja 16.02.2020), którą prowadził Jan Młynarski, a Monika i Krzysztof wykonywali kilka utworów z tego projektu – okazało się, że świeże brzmienie piosenek sprzed 1939 roku otulonych ciepłym, zmysłowym i bardzo świadomym głosem Moniki, w fenomenalnych aranżacjach i mistrzowskim wykonaniu Dysa (On jak mało który polski pianista, tak dobrze czuje swing) – że to jakże współczesne brzmienie nie zasługuje na taką etykietę i wybraliśmy inny tytuł… Proponujemy zatem Państwu przedwojenne standardy jazzowe – bo to utwory taneczne, które mimo długiego życia nie straciły nic ze swojego uroku. Urzekające i wciąż świeże melodie autorstwa m.in. Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego z nieśmiertelnymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara – są wszak dziedzictwem narodowym polskiej kultury i zarzewiem rodzimego jazzu.

Monika Borzym o płycie dla Jazz Forum, fragmenty

Sponsorzy

Patroni medialni

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

SUNDOWN

21 marca 2023, godz. 18:50

Kino SOKÓŁ

Kino Seans filmowy

AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA FILMINEK – WIOSNA 2023 | INAUGURACJA

22 marca 2023, godz. 10:15

Kino SOKÓŁ