Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA FILMINEK – WIOSNA 2023 | INAUGURACJA

Kino Seans filmowy

22 marca 2023, godz. 10:15

Kino SOKÓŁ

Wstęp: 12 zł/os.
Dodatkowe informacje:
Zgłoszenia do 3 marca 2023
Ruszyły zapisy do wiosennej edycji Akademii Przedszkolaka FILMINEK 2023. Zgłoszenia zorganizowanych grup przedszkolnych przyjmujemy do 3 marca lub do wyczerpania miejsc. Pierwsze zajęcia odbędą się już 22 marca.
Czy wiecie, że króliki od korzenia marchewki wolą jeść jej nać? Czyli całkiem na odwrót niż my ludzie.  Ale jeżeli chodzi przyjęcia urodzinowe, to lubimy je dokładnie tak samo. I równie mocno się na nie wszyscy cieszymy.  Co jednak robić,  jeśli nie wszystko idzie zgodnie z planem? Królik Karol boleśnie się o tym przekonał. Tak bardzo marzył o swoich wyjątkowych urodzinach, że kiedy nadeszła ich pora, niespodziewanie wydarzył się zupełnie inny scenariusz. Na szczęście w życiu (nie tylko królików) tak bywa, że czasem z największego bałaganu powstają najlepsze lekcje. A jedna z nich mówi o tym, że choć  fajnie jest dostawać prezenty, to dużo radości daje też obdarowywanie nimi kogoś innego. Mała ryjówka Florka przygotowując podarek dla swojej babci Balbiny,  poczuła taką właśnie ekscytację.

Czy wiecie, że w związku z ociepleniem naszego klimatu naukowcy zauważyli wzrost roślinności w Himalajach? Pojawia się nawet tam, gdzie do tej pory nigdy jej nie było! Na jednym z takich szczytów wyrósł magiczny kwiat, który może uratować chorą babcię myszki Yuku.  Jak wiemy,  dla swoich bliskich jesteśmy w stanie góry przenosić. Więc cóż to za wyzwanie dla małej myszki? W dodatku cała wyprawa odbędzie się przy dźwiękach ukulele. A nie od dziś wiadomo, że z dobrą muzyką u boku bywa łatwiej. No chyba że akurat królowi z pewnego zamku ta muzyka nie pasuje zupełnie.  Ale to już inna bajka. 

To już wiecie na pewno! Co misie lubią najbardziej? Ano to,  po co Tata Miś z Małym Misiem wybierają się do Złotej Krainy. Te wspólne chwile podczas wyprawy po miodek są dla nich niezwykle cenne i ważne. Najlepiej też pokazują, że czasem to nie o cel chodzi, tylko o drogę samą w sobie. Bo wtedy można czasem coś cennego zauważyć lub znaleźć. Tak jak Florka czterolistną koniczynę. Mała ryjówka głęboko wierzy, że przyniesie jej ona szczęście. Gdy jednak nie nadchodzi, czuje głębokie rozczarowanie. A ono nie kryje się w żadnej roślince, ani też w miodku słodkim, ono jest ukryte głęboko gdzieś w nas samych. Warto tam czasem zajrzeć.

Niezmiennie do świata bajek wprowadzi dzieci animator kultury.  W wyborze filmów pomoże Państwu podział na dwie kategorie wiekowe oraz dodatkowy podział ze względu na czas trwania seansów: „Starszaki” (filmy pełnometrażowe, dłuższe projekcje)  i „Młodszaki” (zestawy animacji, krótsze projekcje).

Do zobaczenia na spotkaniu z wiosennym FILMINKIEM!

TERMINY I PROGRAM SPOTKAŃ

MŁODSZAKI
22 marca godz. 10:15 zestaw bajek  RODZINKA I JA (40’)
24 kwietnia  godz. 10:15 zestaw bajek KOLOROWA ŁĄKA  (40’)
22 maja godz. 10:15 zestaw bajek URODZINKI  (44’) 

STARSZAKI
23 marca godz. 10:15 YUKU I MAGICZNY KWIAT (65’)
25 kwietnia godz. 10:15 PRZYTUL MNIE. POSZUKIWACZE MIODU (70’)
23 maja  godz. 10:15 NAJLEPSZE URODZINY KRÓLIKA KAROLA (75’)

MARZEC
Temat: Muzycznym krokiem

MŁODSZAKI
Zestaw bajek  RODZINKA I JA
Polska 2014-2017, animacja, 40 min.

Pamiętnik Florki (s. I, odc. 13) STARSZA SIOSTRA                                                                                                            
W domu Florki pojawili się nowi lokatorzy – bracia bliźniacy: Ludomir i Lutosław. A tym samym, Florka została starszą siostrą. Rodzice, zapatrzeni w maluchy, nie zwracają uwagi na córkę. Podobnie jak liczni goście, którzy z prezentami przychodzą obejrzeć małe ryjówki. Smutna Florka nadaje swoim braciom nowe imiona: Wrzaskun i Wyjec, a gdy próby zwrócenia na siebie uwagi tylko denerwują rodziców, wybiega z domu i chowa się w dziupli. Później na placu zabaw wraz z koszatniczkami zastanawia się, do czego w ogóle potrzebna jest starsza siostra? Czy tylko do podawania pieluch, smoczków i grzechotek? Humor Florki poprawia dopiero przyjazd babci, która jako jedyna znajduje dla niej czas. Czy z babciną pomocą ryjówka polubi swoją nową rolę?

Hip Hip Hurra (s. II, odc. 10) SKĄD SIĘ BIORĄ BRUNECI O KRĘCONYCH WŁOSACH?
Bohaterowie starają się dociec, dlaczego hipopotam Hip-Hip jako jedyny w rodzinie nie ma kręconych włosów.

Przytul mnie (s. II, odc. 8) KIEDYŚ BĘDĘ
Miś zastanawia się, kim zostać w przyszłości. Dzięki przykładom i pomocy Tatusia Miś zaczyna rozumieć, jaka jest najważniejsza rola w życiu.

SMOK I MUZYKA
To pełna dźwięków opowieść o sile przyjaźni i niezwykłej mocy, jaką ma muzyka. Mała dziewczynka zaprzyjaźnia się ze smokiem mieszkającym w lesie nieopodal królewskiego zamku. Wspólnie muzykują, wygrywając radosne i skoczne melodie. Niestety, taka muzyka nie znajduje uznania u władcy zamku, który preferuje marszowe rytmy. Czy dziewczynce i smokowi uda się dojść do porozumienia z królem?

STARSZAKI
YUKU I MAGICZNY KWIAT
Belgia, Francja 2022, animacja, przygodowy, 65 min.

Myszka Yuku mieszka z rodziną w piwnicach zamku. Pewnego dnia dowiaduje się o tym, że jej babcia potrzebuje magicznego kwiatu z Himalajów. Zwierzątko szybko podejmuje decyzję – trzeba ruszyć w drogę i go znaleźć! Zanosi się na przygodę pełną wrażeń! W lesie zdającym się nie mieć końca można się zgubić, a wszędzie czyhają obce zwierzęta. Yuku ma jednak silną motywację, żeby trafić do oddalonych szczytów. Gdy jej babcia otrzyma legendarną roślinę, zazna szczęścia i wiecznej światłości. Nieoczekiwaną pomocą dla myszki podczas wędrówki okażą się piosenki grane na ukulele i zagadki, które usłyszała podczas rodzinnych wieczorów spędzonych w zamkowych piwnicach . Dzięki nim po jej stronie staną Lis i Lisica, a także Królik. Najgroźniejszy rywal, czyli Wilk pilnujący gór, może okazać się nie taki straszny, jak go malują!

Nagroda Jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz wyróżnienie Jury Zespołu Edukatorów Filmowych edycji stacjonarnej 9. MFF Kino Dzieci.

KWIECIEŃ
Temat: Wiosna, ach to TY!

MŁODSZAKI
Zestaw bajek KOLOROWA ŁĄKA
Polska 2014-2017,  animacja,  40 min.

Przytul mnie (s. II, odc. 10) WIOSENNE PORZĄDKI
Pierwszego dnia wiosny misie z radością rozpoczynają wiosenne porządki, jednak w miarę spiętrzania się prac do wykonania postanawiają znaleźć inne rozwiązanie.

Przytul mnie (s. II, odc. 7) POMOCNICY
Podczas codziennego spaceru po lesie Tatuś i Miś odkrywają, jak to dobrze jest pomagać potrzebującym.

Przedszkolaki (odc. 13) BIEDRONECZKI
Piękne róże w ogródku przedszkolnym chorują. Winowajcą okazały się mszyce. Mrówki „hodują” mszyce. Pan Woźny i ogrodnik zarazem przynosi larwy biedronek. Te ochoczo szturmują mrówki i zabierają się za mszyce. Biedronka lubi mszyce, mszyce lubią nasze kwiatki. Larwa biedronki to pożyteczny „stworek”.

HipHip Hurra (s.II, odc. 13) U MIŚKÓW NA URODZINACH
Żona Pana Misia zaprosiła daleką rodzinę na przyjęcie urodzinowe. Pan Miś zatrudnia detektywów, aby zdemaskowali krewnych żony, którzy wcale nie wyglądają jak niedźwiedzie.

Pamiętnik Florki (s. I, odc. 10) CZTEROLISTNA KONICZYNA
Na łące Florka znajduje czterolistną koniczynę. Koszatniczki uświadamiają jej, że to cenne znalezisko powinno przynieść jej szczęście. Gdy ryjówka dowiaduje się, że mama i tata nigdy nie znaleźli czterolistnej koniczyny deklaruje, że kiedy tylko koniczyna przyniesie jej szczęście to ona się nim z rodzicami chętnie podzieli. Mija czas, a Florka czuje się coraz bardziej zawiedziona tym, że jej wspaniałe znalezisko nie obdarowało jej szczęściem. Pewnego dnia koszatniczka Michalina na placu zabaw znajduje monetę. Florka nie potrafi ukryć rozczarowania, że to nie ona ją znalazła. Humor poprawia jej się dopiero wtedy, gdy tata tłumaczy, że szczęście zależy od nas samych, a nie od małej zielonej rośliny.

STARSZAKI
PRZYTUL MNIE. POSZUKIWACZE MIODU
Polska, Chiny 2022, animacja, familijny, 70 min.

Gdzie się podział cały miód?! Mały Miś marzy o słodkim urodzinowym torcie, jednak zapasy ulubionego przysmaku przepadły. Wspólnie z Tatą Misiem wyruszają do Złotej Krainy, aby zdobyć najważniejszy składnik ciasta. Na rozbrykanego Misia i ostrożnego Tatę czeka wielka przygoda!
Ulewa zniszczyła wszystkie słoiki pysznego miodku. Nic nie uchowało się także w pszczelich kryjówkach. Mały Miś pragnie wyruszyć do Złotej Krainy w poszukiwaniu niezastąpionego składnika urodzinowego tortu. Niezawodnym kompanem wycieczki okaże się Tata Miś, który początkowo niechętnie zgadza się na wspólną wyprawę przez las. Czy podczas niezwykłej przygody Mały Miś zdoła wykazać się odwagą i samodzielnością? Podróż w nieznane to przecież wielka frajda! Wszystko, żeby uratować urodzinowy tort. Przytul mnie. Poszukiwacze miodu to pierwsza od lat polska animacja dla całej rodziny. Film oparty na bestsellerowej książce Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak to kontynuacja hitowego serialu dla najmłodszy

MAJ
Temat: Przyjęcie u przyjaciela

MŁODSZAKI
Zestaw bajek URODZINKI
Polska 2013-2017, animacja, 40 min.

Pamiętnik Florki (s.III odc. 5) PREZENT
Na urodziny ukochanej babci Balbiny Florka postanawia samodzielnie zrobić podarunek. Wkłada w niego wiele serca i wysiłku, doświadczając po drodze sinusoidy uczuć – ekscytacji („Mam świetny pomysł na prezent!”), niepewności („Czy babci się spodoba?”) i radosnego podniecenia („Otwórz babciu, otwórz!”). Nagrodą za włożony trud jest nie tylko zachwyt babci, ale niespodziewane odkrycie, że radość z obdarowywania kogoś może być taka sama, jak z prezentu, który się samemu otrzymuje.

Hip Hip Hurra (s. I, odc. 4) TAJEMNICZE ZNIKNIĘCIE GĄSIENICY
Rozhisteryzowany Żuraw prosi detektywa hipopotama o pomoc w odnalezieniu swojej najlepszej przyjaciółki gąsienicy, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach.

Przytul mnie (s. III, odc. 4) TAJEMNICA
Miś pracuje w tajemnicy nad prezentem-niespodzianką dla Tatusia. Widząc dziwne zachowanie Misia Tatuś za wszelką cenę chce odkryć, co tak bardzo ukrywa przed nim synek

Przytul mnie (s. I, odc. 1) TEN WYJĄTKOWY DZIEŃ
W dniu swoich urodzin Miś niecierpliwie czeka na wymarzony prezent, nie spodziewa się jednak, że Tatuś przygotował dla niego zupełnie inną niespodziankę.

Przedszkolaki (odc. 31) NOWY KOLEGA
W przedszkolu jest nowy kolega, starszy. Przychodzi na jeden dzień. Dziewczynkom bardzo się podoba nowy kolega. Szykują dla niego prezenty i zachowują się nieswojo. Jest dużo emocji Krzyś – nowy kolega dostaje od przedszkolaków prezent.

STARSZAKI
NAJLEPSZE URODZINY KRÓLIKA KAROLA
Niemcy, Niderlandy, Szwecja 2021, animacja, familijny, przygodowy,  75 min.

Nadszedł wyczekiwany dzień dla Królika Karola – wreszcie kończy 5 lat. Huczne świętowanie urodzin stoi jednak pod znakiem zapytania. Czy przyjęcie odbędzie się zgodnie z planem? Spotkanie z przyjaciółmi, łowienie ryb z tatą i jedzenie tortu marchewkowego – to wszystko planował Królik Karol w swój wielki dzień. W końcu piąte urodziny obchodzi się raz w życiu! Rodzice nie poświęcają mu jednak tyle uwagi co kiedyś, odkąd na świat przyszła jego młodsza siostra. Gdy w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń mama i tata muszą go opuścić, postanawia uczcić święto po swojemu. Wyprawa u boku przyjaciółki Moniki i jej wesoło merdającego psa przeradza się w wielką przygodę, podczas której spotkają w lesie żaby, ślimaka i lisa o niekoniecznie dobrych zamiarach. Podczas wędrówki Karol zrozumie, kim są przyjaciele i rodzina – to będą jego najlepsze urodziny! 

BILETY

Małe grupki uczestników projektu będą łączone z innymi.
Koszt uczestnictwa w jednym seansie wynosi 12 zł/os.

Udział grup w Akademii Przedszkolaka FILMINEK prosimy zgłosić do 3 marca 2022 roku. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna lub e-mailowa. O uczestnictwie w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona.

INFORMACJA UCZESTNIKÓW posiadających karnety

Serdecznie zapraszamy wychowawców do przygotowania wraz z przedszkolakami przestrzennych prac plastycznych pt. KARTKA URODZINOWA DLA FILMINKA.  Możliwość wykonania dowolną techniką plastyczną z dowolnych materiałów realizacyjnych (kartony,  styropian, plastelina, bibuła i inne). Prace grupowe. Kładziemy szczególny nacisk na twórczy wkład dzieci. Termin złożenia prac upływa 25 kwietnia 2023 roku. Do prac prosimy o dołączenie informacji: nazwa przedszkola, grupy, nazwisko opiekuna lub opiekunów. Tradycyjnie po seansach w maju odbędą się uroczyste wernisaże prac połączone z poczęstunkiem.

UWAGA!

Do seansów w marcu i kwietniu należy doliczyć dodatkowe 15 – 20 minut, które przeznaczone jest na wprowadzenie najmłodszych widzów w tematykę prezentowanych tytułów. Majowe spotkania są dłuższe o około 40 minut ze względu na  PRZYJĘCIE URODZINOWE U FILMINKA, które odbędzie się po seansie filmowym.

INFORMACJE I ZGŁOSZENIA

Biuro Kina SOKÓŁ, tel. 18 448 26 50
e-mail: n.lisowska@mcksokol.pl
Z uwagi na fakt, że zaistnienie takiego przedsięwzięcia jak Akademia Przedszkolaka FILMINEK wymaga współpracy trzech grup: organizatorów, dystrybutorów, uczestników dokładamy wszelkich starań, aby organizacja naszych spotkań przebiegała bez niespodzianek. Zastrzegamy sobie jednak prawo do zmian, jeśli chodzi o terminy spotkań i tytuły filmów w tych wypadkach, kiedy wynikają one z przyczyn od nas niezależnych.

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Festiwal Koncert

Monika Borzym śpiewa stare piosenki

21 marca 2023, godz. 19:00

sala im. L. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Kino Seans filmowy

HOLY SPIDER

22 marca 2023, godz. 16:30

Kino SOKÓŁ