Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

KOSMOGONIA | CZĘŚĆ MUZYCZNA ODWOŁANA

Muzyka Sztuka Koncert Wystawa

13 sierpnia 2022, godz. 18:00

Foyer, I piętro, Galeria Sztuki SOKÓŁ | sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: wstęp wolny
Informujemy, iż z powodu choroby Artysty część muzyczna wydarzenia KOSMOGONIA, tj. koncert Józefa Skrzeka zaplanowany na 13 sierpnia br. na godzinę 18:30 został ODWOŁANY. Zapraszamy na pierwszą część wydarzenia - wernisaż wystawy Czesława Dźwigaja, 13 sierpnia 2022 (sobota), godz. 18:00 Foyer, I piętro, Galeria Sztuki SOKÓŁ.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wernisaż wystawy Czesława Dźwigaja KOSMOGONIA połączony z koncertem Józefa Skrzeka.
Ilustracją muzyczną do KOSMOGONII jest utwór Józefa Skrzeka, który kompozytor wykona podczas swojego koncertu po wernisażu. Poezje Czesława Dźwigaja czytać będzie Jacek Lecznar.

Wernisaż wystawy Czesława Dźwigaja - KOSMOGONIA

13 sierpnia 2022 (sobota), godz. 18:00
Foyer, I piętro, Galeria Sztuki SOKÓŁ
Wszelka moja twórczość jest nie tylko sposobem na życie, ale przede wszystkim traktem poznawczym, i to coraz trudniejszym, Przekraczając jego poszczególne katarakty wiem, że usiłuję w ten sposób pokonywać samego siebie. Równocześnie, na ile to możliwe i na ile mnie stać, chronię się przed wszelkimi wygłupami w sztuce, ustalając własne relacje z rzeczywistością, respektując przy tym prawo innych do innych wyborów, ponieważ uważam, że nie ma takiej rzeczywistości, która byłaby tym samym dla wszystkich.

Tak więc, szanując tolerancję, moje prace nie mają na celu kogokolwiek pouczać, nie uzurpują sobie prawa do wytyczania żadnych kierunków, nie podpowiadają wyborów, nie tworzą wzorców zachowań, nie potępiają. Ponieważ sztuka nie może być pro­kuratorem ani sędzią, i nie może dzielić świata na dobro i zło. Świat, życie każdego z tych, co już minęli i tych, co są z nami był i jest taki, jaki jest. Sztuka pozwala mi nade wszystko dążyć do zrozumienia drugiego człowieka.


 

Koncert Ilustracja Muzyczna Wystawy - Kosmogonia

13 sierpnia (sobota) 2022, godz. 18:30
sala im. Lucjana Lipińskiego

Józef Skrzek – fortepian, organy
Anna Miga – prowadzenie
Jacek Lecznar – poezje Czesława Dźwigaja

Kiedy uruchamia swój wysłużony, poobijany egzemplarz kultowego syntezatora Minimoog, nie ma sobie równych. Jest niekwestionowanym wirtuozem tego instrumentu – a to dopiero początek licznych umiejętności JÓZEFA SKRZEKA. Za charakterystyczną burzą włosów kryje się artysta, który od ponad czterdziestu lat jest aktywnym i kreatywnym twórcą. Wciąż idzie do przodu, szukając nowych form wyrazu, zaskakując i słuchaczy, i samego siebie.

Nie jest człowiekiem jednego stylu – inaczej brzmiał jako ekspresyjny basista grupy Breakout, inaczej jako wszechstronny multiinstrumentalista legendarnego SBB, inaczej jako muzyk eksploatujący brzmienia syntezatorów pod sklepieniem Planetarium Śląskiego, a jeszcze inaczej podczas nastrojowych koncertów organowych. Jest improwizatorem, który z powodzeniem wdawał się w fascynujące, instrumentalne dialogi z tak wielkimi artystami, jak Tomasz Stańko, Michał Banasik czy Thijs van Leer. Od połowy lat 90. zajmuje się produkcją dużych widowisk multimedialnych, osadzając je w tak niecodziennych miejscach jak kopalnia srebra, latarnia morska, czy zbocze góry Stecówka. Komponuje także dla teatru i filmu.
„Kosmogonia” to pięcioczęściowa suita na fortepian i organy piszczałkowe, inspirowana obrazami prof. Czesława Dźwigaja. Interpretacja autorska w moim wykonaniu, przekazuje nastrój oglądany na obrazach oraz osobiste reminiscencje Autora. Wizjonerskie odczucia są bardzo indywidualne i niezależne u każdego z obecnych. Premiera w Nowym Sączu ma wyjątkowy charakter w instrumentacji. Serdecznie Zapraszam.

Józef Skrzek

Organizator

Patronat medialny