Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

KINOTERAPIA 2023 | ZGŁOSZENIA

Kino Prelekcja / wykład Seans filmowy

6 października 2023

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wstęp: Karnet: 30 zł, bilet: 12 zł
Dodatkowe informacje:
Zgłoszenia i zakup karnetów do 6 października br.
KINOTERAPIA – bliskie spotkania psychologii z filmem,  projekt  psychologiczno-filmowy, kierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich wykorzystujący  film  w  edukacji i profilaktyce. Program KINOTERAPII powstał we współpracy psychologa i filmoznawcy i jest propozycją zajęć mających na celu uzupełnienie tematów podejmowanych w szkole m.in. na lekcjach etyki, wychowania do życia w rodzinie, języka polskiego.
Każdej projekcji towarzyszy powiązana z tematem zajęć, poszerzona o analizę filmu prelekcja psychologa oraz rozmowa po seansie. Filmy wybrane zostały w taki sposób, aby odpowiadały potrzebom i oczekiwaniom młodych widzów, dotykały ważnych dla nich spraw i były inspiracją do podejmowania dyskusji na najtrudniejsze nawet tematy.

Projekt dofinansowany przez Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych ze środków uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Prelegentem prowadzącym zajęcia KINOTERAPII w kinie SOKÓŁ jest Jolanta Piesiewicz – Miłek– psycholog, wykładowca, trener.

Karol Szafraniec - filmoznawca

Zajęcia w 2023 roku obejmują 3 seanse filmowe (jeden w miesiącu) dla trzech grup wiekowych (11-12 lat), (13 -15 lat) i (16 -18 lat) w terminie: październik – grudzień 2023.

GRUPA I 11-12 LAT

11 PAŹDZIERNIKA 2023
MECZ O WSZYSTKO
reż. C. Schouwenaar / Niderlandy / Niemcy 2022 / 89’

Najlepsi przyjaciele Dylan i Youssef marzą o zawodowej grze w piłkę nożną. Kiedy Dylan zostaje sparaliżowany w wyniku wypadku, musi pogodzić się ze swoim nowym życiem. Jego tata – i były trener – chce, żeby zaakceptował swoją niepełnosprawność i zapomniał o futbolu. Dylan jest jednak zdeterminowany, by zagrać ponownie. Czy chłopiec wróci na boisko i sięgnie po wymarzony puchar?

temat spotkania: Prawdziwe zwycięstwo.
27 LISTOPADA 2023
SZCZĘŚCIARA
reż.J. Sheedy / Australia2019 / 103'

Cadnice to uporządkowana, bardzo elokwentna i skrupulatna 12-latka, która niejednokrotnie musi się mierzyć z nieprzychylnością swoich rówieśników oraz poczuciem wyobcowania. Pomimo tych niesprzyjających okoliczności dziewczynka nie traci optymizmu, tryska energią i z rozbrajającą obojętnością podchodzi do wszelkich agresywnych zaczepek. Dziewczynka dzięki dwóm wydarzeniom – zadaniu domowemu Moje życie jest alfabetem i pojawieniu się w jej życiu niepospolitego chłopca Douglasa – postanawia pomóc swoim rodzicom rozprawić się z prześladującą ich przeszłością…

temat spotkania: Potęga optymizmu.
15 GRUDNIA 2023
GŁOWA PEŁNA CIEBIE
reż. C. Cowan / Szwecja / 2021 / 82'

W szkole pojawia się nowy chłopiec Adam i w swojej klasie poznaje Ewę. Nagle wszystko się zmienia: w życiu głównych bohaterów piętrzą się różne perypetie związane z nauką i relacjami z rówieśnikami. Do tego dochodzą nieznane im wcześniej uczucia. Czy to jest miłość? Emocje targają nastolatkami, którzy nie za bardzo wiedzą, co z tym wszystkim zrobić, bo przecież „chłopcy są tacy niedojrzali”, o czym świetnie wie Ewa i jej koleżanki…

temat spotkania: Jak uczyć sie asertywności?

GRUPA II 13 - 15 LAT

12 PAŹDZIERNIKA 2023
MOJA CHUDA SIOSTRA
reż. S. Lenken / Niemcy / Szwecja 2015 / 105’

Katja jest utalentowaną łyżwiarką figurową, która spędza całe dni w szkole lub na treningach. W domu to na niej, a nie jej siostrze Stelli, skupia się głownie uwaga rodziców. Stella podziwia starszą siostrę i stara się ją naśladować. To ona właśnie odkrywa, że z Katją dzieje się coś złego: dziewczyna cierpi na zaburzenie odżywiania, które może kosztować ją życie…

temat spotkania: Budowanie samooceny.
28 LISTOPADA 2023
BELLE
reż. M. Hosoda / Japonia / 2021 / 121'

17-letnia Suzu wraz ze swoim ojcem mieszka w prowincjonalnej prefekturze Kochi. Porzuciła śpiew, który był jej wielką pasją w dzieciństwie, ponieważ po śmierci matki przywoływał bolesne wspomnienia z przeszłości. Aby uporać się z bólem związanym ze stratą i nie najlepszą relacją z ojcem, Suzu coraz więcej czasu spędza w sieci. Tam, pośród 5 miliardów użytkowników odkrywa, że może być kim tylko zapragnie, a jej skrzętnie ukrywane słabości staną się jej największą siłą. Belle to niezwykłyfilmo szukaniu swojego prawdziwego głosu i sile, jaka płynie z przeciwstawiania się przemocy.

temat spotkania: Różne oblicza złości.
13 GRUDNIA 2023
SIŁA NASZYCH MARZEŃ
reż. Ch. Duguay / Francja 2022 / 109’

Zoe dosłownie urodziła się i wychowała wśród koni. Wraz z rodzicami prowadzi szczęśliwe życie w stadninie koni wyścigowych. Marzy o tym, by zostać dżokejką, tak jak jej ojciec. Kiedy pewnego dnia rodzi się źrebak Tempest, Zoe widzi w nim championa, na którego długo czekali jej rodzice. To ma być zwycięzca, którego sama będzie dosiadać. Tymczasem pewnej burzowej nocy Tempest w panice rani dziewczynę, przez co ta traci władzę w nogach. Nie mogąc pogodzić się z losem, pogrąża się w rozpaczy, pociągając za sobą całą rodzinę, która może wszystko stracić. Czy dzięki wsparciu najbliższych, Zoe podejmie próbę dokonania niemożliwego i spełnienia swoich marzeń?

temat spotkania: Krzywda, wina, przebaczenie.

GRUPA III 16 - 18 LAT

13 PAŹDZIERNIKA 2023
KŁAMSTEWKO
reż. L. Wang / Chiny, USA 2019 / 96’

Gdy mieszkająca w Nowym Jorku Billi dowiaduje się o chorobie ukochanej babci Nai Nai, w pierwszym odruchu chce wskakiwać do samolotu, żeby się z nią pożegnać. Jednak rodzina Billi decyduje się zataić przed Nai Nai informację o jej stanie zdrowia i postanawia zorganizować rodzinne spotkanie pod pretekstem skleconego naprędce absurdalnie wielkiego, hucznego wesela jednego z kuzynów. Co z tego, że pan młody zna się ze swoją narzeczoną zaledwie od kilku tygodni! Wszystkie tajemnice są dozwolone, a dzięki temu przyjazd całej rodziny, rozsianej po całym świecie, nie wzbudza podejrzeń ukochanej babci.

temat spotkania: Kłamstwo i prawda – jak je rozumieć?
29 LISTOPADA 2023
PIOSENKI O MIŁOŚCI
reż. T. Habowski / Polska 2021 / 90’

Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?

temat spotkania: Miłość raniąca, miłość zraniona.
14 GRUDNIA 2023
GEORGIE MA SIĘ DOBRZE
reż. Ch. Regan / Wielka Brytania 2022 / 84’

Chociaż Georgie ma dopiero 12 lat, potrafi poradzić sobie w każdych warunkach. Po śmierci matki mieszka sama z wyimaginowanym wujkiem o nazwisku Winston Churchill, który pozwala jej ukryć przed światem zbyt wczesną samodzielność. Żyjąc na biednych przedmieściach Londynu, nikomu nie można w pełni zaufać. Kiedy więc nagle pojawia się jej ojciec, Jason, Georgie nie wita go z otwartymi ramionami. Powoli zaczynają oswajać się ze swoją obecnością i zbliżać do siebie.

temat spotkania: Dziedziczenie – czy tylko geny maja na to wpływ?
Seanse KINOTERAPII odbywają się o godz. 8:00 i 11:00. W wyjątkowych wypadkach, godziny seansów mogą ulec zmianie.

Zaistnienie takiego przedsięwzięcia jak KINOTERAPIA wymaga współpracy trzech grup: organizatorów, dystrybutorów, uczestników (czyli prelegentów i widzów). Dokładamy wszelkich starań, aby organizacja naszych spotkań przebiegała bez niespodzianek. Zastrzegamy sobie jednak prawo do zmian, jeśli chodzi o terminy, tytuły filmów, tematy spotkań w tych wypadkach, kiedy wynikają one z przyczyn od nas niezależnych.
KARNET: 30 zł (3 spotkania) 

BILET: 12 zł (1 spotkanie) 

Udział klas w KINOTERAPII prosimy zgłosić i wykupić karnety/bilety do  6.10.2023. 

Liczba miejsc ograniczona.
Pierwszeństwo dla uczestników kupujących karnety.
Decyduje kolejność zgłoszeń.

INFORMACJE I ZGŁOSZENIA (wyłącznie telefoniczne w godz. 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku)

Marta Witek                                                                   
Koordynator projektu
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
ul. Długosza 3
Nowy Sącz
tel. 18 44 82 609