Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Jestem Greta

Kino Prelekcja Seans filmowy

21 września 2021, godz. 18:00

Kino SOKÓŁ

Bilety: 12 i 14 zł (członkowie klubu 7 zł)
W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny.
Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego.

Reżyser, zafascynowany jej szczerością i charyzmą, od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. Obserwujemy, jak najpierw nieśmiała i niezauważana nastolatka, z czasem skupia na sobie coraz więcej uwagi i jak zmusza polityków do zmiany myślenia o zmianach klimatycznych i inspiruje innych aktywistów do podejmowania podobnych działań na całym świecie w ramach ruchu #FridaysForFuture. W miarę, jak jej działania nabierają rozgłosu, pojawiają się również groźby i ataki ze strony tych, którzy zaprzeczają kryzysowi klimatycznemu. Gretę krytykują m.in. Władimir Putin, Donald Trump, czy Jair Bolsonaro, który nazywa ją „bachorem”. Film kończy się na szczycie klimatycznym w 2019 roku, podczas którego zgromadził się tłum ludzi popierających Gretę i jej walkę o ochronę klimatu. Gdy dziennikarz zapytał ją o powód tych zgromadzeń, odpowiedziała: „Ci ludzie są tu dla siebie i dla wszystkich”.

Wstęp: Karol Szafraniec - filmoznawca

ZWIASTUN

Kalendarium wydarzeń

Dwóch mężczyzn w eleganckich strojach z futrem siedzi na krzesłach w sali
Teatr Spektakl Widowisko

36. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych

19 września 2021, godz. 11:00 - 18:00

Bukowiańskie Centrum Kultury DOM LUDOWY w Bukowinie Tatrzańskiej/online

Przemarsz orkiestry dętej
Edukacja Muzyka Warsztat

Metodyczne Warsztaty Kapelmistrzowskie | Zgłoszenia

22 września - 15 października 2021

Siedziba wybranych orkiestr