Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka - eliminacje lokalne

Muzyka Konkurs

17 stycznia 2023, godz. 11:00

sala im. R. Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Dodatkowe informacje:
Zgłoszenia do 11 stycznia 2023 roku.
Trwa I etap eliminacji III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Uczestnicy konkursowych zmagań będą walczyć o nagrody pieniężne oraz występ podczas Koncertu Galowego w siedzibie zespołu „Mazowsze” w Karolinie.
Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku z inicjatywy zespołu „Mazowsze”. Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”, ale również przybliżenie sylwetki patrona Konkursu.

Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru zespołu „Mazowsze” był postacią nietuzinkową. Nie tylko z powodu pięknej barwy głosu - tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również ze względu na swoją życiową drogę, którą odbył aby ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, skąd, jako repatriant, przybył wraz z rodzicami do Kościerzyc na Śląsku Opolskim. Tam rozpoczęła się jego artystyczna droga. Stamtąd wyruszył do zespołu „Skolimów”, a po jego rozwiązaniu w 1956 roku przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole przez 50 lat, do końca śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w 36. językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw na całym świecie. Nazwanie imieniem solisty - Stanisława Jopka organizowanego przez „Mazowsze” Konkursu Wokalnego, było dla organizatorów oczywiste i naturalne.

Harmonogram wydarzenia przewiduje trzy etapy. Przesłuchania pierwszej części Konkursu zostaną przeprowadzone w blisko pięćdziesięciu ośrodkach lokalnych. Kandydaci mają obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek. Na zmagania drugiego etapu zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych zostaną zaproszeni do wyznaczonych ośrodków makroregionalnych. Trzeci i zarazem ostatni etap, odbędzie się w Karolinie, siedzibie „Mazowsza” w Otrębusach pod Warszawą. Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego uczestnicy rywalizują w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat oraz 26+ lat.

Zapisy do pierwszego etapu Konkursu ruszyły 14 października 2022 roku. Laureatów poznamy w październiku 2023 roku podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się w siedzibie zespołu „Mazowsze” w Karolinie.

Organizatorem przesłuchań na szczeblu lokalnym, które odbędą się w Nowym Sączu 17 stycznia 2023 roku jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ.

Regulamin i szczegółowe informacje i zgłoszenia na stronie: mazowsze.waw.pl

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Koncert

MURACKI ŚPIEWA NOHAVICĘ

15 grudnia 2022, godz. 19:00

sala im. R. Sichrawy