Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

II OGÓLNOPOLSKI KONKURS WOKALNY IM. STANISŁAWA JOPKA - ELIMINACJE WOJEWÓDZKIE

Folklor Muzyka Konkurs

25 października 2021, godz. 11:00

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ

Dodatkowe informacje:
Termin nadsyłania zgłoszeń do 20 października 2021 r.
Zapraszamy widzów do śledzenia przebiegu przesłuchań eliminacji wojewódzkich II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, które odbędą się w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Wstęp wolny!
Uczestnicy konkursowych zmagań będą walczyć o nagrody pieniężne oraz występ podczas Koncertu Galowego wraz z chórem, orkiestrą i baletem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. T. Sygietyńskiego.

Patronem Konkursu jest legendarny solista Zespołu „Mazowsze" Stanisław Jopek, a w programie znajdą się utwory z repertuaru Zespołu. Konkurs przeznaczony jest dla solistów. Każdy z pretendentów do zwycięstwa ma możliwość przyjechać na przesłuchania z akompaniatorem, zespołem lub zaprezentować swoje umiejętności wokalne z akompaniamentem odtwarzanym z nośnika dźwięku.

FILM PROMOCYJNY

PRZEBIEG KONKURSU

Uczestnicy I Etapu Konkursu zobowiązani są do wyboru i przygotowania dwóch utworów – po jednym z każdej z list (A i B). Podczas przesłuchań każdy Uczestnik będzie miał za zadanie zaprezentować jeden z przygotowanych utworów, wybrany przez Jury. Komisja może poprosić o wykonanie dodatkowo także drugiej z przygotowanych kompozycji. Dopuszczalne jest wykonanie danej kompozycji wyłącznie w oryginalnej tonacji.

(lista utworów dostępna tutaj>>)

W konkursie mogą wziąć udział OSOBY INDYWIDUALNE – soliści. Regulamin konkursu przewiduje cztery kategorie wiekowe:

  • I Kategoria wiekowa: 8–13 lat
  • II Kategoria wiekowa: 14–19 lat
  • III Kategoria wiekowa: 20–25 lat
  • IV Kategoria wiekowa: 26+

HARMONOGRAM KONKURSU

I Etap przesłuchań odbędzie się w 16 lokalnych Instytucjach Partnerskich w całej Polsce. Przesłuchania regionalne dla województwa małopolskiego odbędą się 25 października 2021 r. w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, ul. Długosza 3.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych zostaną zaproszeni do udziału w II Etapie, który odbędzie się w siedzibie Zespołu „Mazowsze” w Otrębusach. Laureaci Konkursu wystąpią podczas Koncertu Galowego wraz z chórem, orkiestrą i baletem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze"  24 - 27 listopada 2021 r.

NAGRODY

  • I Nagroda – 8 000 zł
  • II Nagroda – 5 000 zł
  • III Nagroda – 3 000 zł
  • Wyróżnienie - 2 000 zł
W regulaminie przewidziano także dodatkowe wyróżnienia, m.in. możliwość zaproszenia na trzymiesięczny staż z możliwością późniejszego zatrudnienia w PZLPiT „Mazowsze” wybranych Uczestników Konkursu oraz Nagrodę Publiczności.

ZGŁOSZENIA

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest wysłanie wypełnionej i podpisanej karty zgłoszeń w postaci formularza elektronicznego znajdującego się na stronie internetowej www.mazowsze.waw.pl drogą elektroniczną (skan) na adres konkurs.jopek@mcksokol.pl , bądź pocztą tradycyjną na poniższy adres:

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz
z dopiskiem "Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka".

Termin zgłaszania udziału w zmaganiach konkursowych mija 20 października 2021 roku (w przypadku poczty tradycyjnej decyduje data stempla pocztowego).

Brak opłaty wpisowej!

Szczegóły, regulamin i harmonogram konkursu oraz repertuar dostępne są na stronie Zespołu "Mazowsze": www.mazowsze.waw.pl/konkurs
Formularz zgłoszeniowy do pobrania poniżej.

O KONKURSIE

Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku z inicjatywy zespołu "Mazowsze". Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów "Mazowsza", ale również przybliżenie sylwetki patrona konkursu.

Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru zespołu "Mazowsze" był postacią nietuzinkową. Nie tylko ze względu na piękną barwę głosu - tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również w związku ze swoją życiową drogą, którą odbyłaby ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, a potem po repatriacji, mieszkał w Kościerzycach na Dolnym Śląsku. Stamtąd poprzez zespół Skolimów, przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole aż do końca swojego życia, do końca śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w 36. językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy na całym świecie wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw. Nazwanie organizowanego przez „Mazowsze” konkursu wokalnego imieniem solisty - Stanisława Jopka, było dla organizatorów oczywiste i naturalne.

Już pierwsza edycja konkursu, w 2019 roku pokazała, że pomysł na jego zorganizowanie okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Do konkursu przystąpiło blisko 600 osób w różnym wieku, a piosenki "Mazowsza" zyskały jeszcze większą popularność. Mając na uwadze ten sukces, druga edycja konkursu została zmodyfikowana i rozszerzona o uczestników z zagranicy, będących przedstawicielami Polonii. Twórczość "Mazowsza" i osoba Stanisława Jopka jest im szczególnie bliska, co jeszcze bardziej uzasadnia rozszerzenie formuły konkursu na cały świat. Partnerem zespołu „Mazowsze” w organizacji konkursu poza granicami Polski jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Konferencja Prasowa

Nagranie z konferencji prasowej poświęconej małopolskim eliminacjom wojewódzkim Konkursu, która odbyła się 9 czerwca w sali im. Lucjana Lipińskiego (Widowiskowa) w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
plakat konkursu

Kalendarium wydarzeń

niebieskie tło z narysowanymi na nim konturami masek teatralnych
Teatr Festiwal Spektakl

36. Festiwal BAJDUREK | oglądaj i głosuj

25 października - 25 listopada 2021

online

Kino Seans filmowy

Wyspa Bergmana

26 października 2021, godz. 18:40

Kino SOKÓŁ