Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Hannah Arendt

Kino Seans filmowy

4 czerwca 2021, godz. 18:15

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

WSTĘP: 10 zł
Po dłuższej przerwie wracamy z REKOLEKCJAMI FILMOWYMI! Tym razem obejrzymy film biograficzny poświęcony niemieckiej publicystce - Hannie Arendt.
Praca nad reportażami dla "New Yorkera" z procesu byłego nazisty Adolfa Eichmanna doprowadziła do sformułowania jej słynnej tezy o "banalności zła". Film koncentruje się na tym procesie oraz kontrowersjach wywołanych przez książkę Arendt.

Po seansie zapraszamy na dyskusję na temat „Skąd zło?” z udziałem: ks. Marka Mierzyńskiego - duszpasterza akademickiego oraz Łukasza Połomskiego - historyka.
Francja, Luksemburg, Niemcy, Izrael 2012, 113', biograficzny, dramat, napisy, od 15 lat,
reżyseria: Margarethe von Trotta
obsada: Barbara Sukowa, Axel Milberg, Janet McTeer

Jest początek lat sześćdziesiątych. Hannah Arendt mieszka z mężem w apartamencie na Manhattanie, prowadząc wygodne życie cenionej pisarki, gdy dociera do niej wiadomość o pojmaniu w Argentynie Adolfa Eichmanna, wysokiego nazistowskiego funkcjonariusza odpowiedzialnego za plan masowej eksterminacji Żydów. Arendt postanawia pojechać na proces zbrodniarza do Jerozolimy. Relacjonując dla "The New Yorkera" kolejne dni przesłuchań, opisuje Eichmanna jako typowego biurokratę, bezrefleksyjnie wykonującego polecenia, który nigdy nie dostrzegł szerszego kontekstu swojej przerażającej działalności. Prowadzi ją to do sformułowania słynnej tezy o "niedającej się opisać i zrozumieć banalności zła".

Kalendarium wydarzeń

sylwetka mężczyzny na tle kotary
Literatura Konkurs

66. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI

7 - 9 czerwca 2021

Dom Kultury w Tuchowie, MCK SOKÓŁ