Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Ginczanka. Przepis na prostotę życia

Teatr Spektakl

24 października 2021, godz. 18:00

sala im. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Bilety: 20 zł, 1 zł *
Dodatkowe informacje:
* dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych (na podstawie legitymacji).

Bilety od 28 września w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3, Nowy Sącz), tel. 18 / 448 26 00, czynnej pn-pt. 8:00-20, sob.-ndz. 12:00-20:00 oraz on-line na stronie mcksokol.pl
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Bałtycka Agencja Artystyczna BART oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zapraszają na pokaz spektaklu „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”. Bilety w cenie 20 zł dostępne online oraz w kasie MCK SOKÓŁ.

Reżyseria: Anna Gryszkówna

Obsada: Agnieszka Przepiórska

Inni Realizatorzy:
Autor: Piotr Rowicki
Scenografia i kostiumy: Anna Maria Karczmarska
Muzyka: Michał Lamża
Reżyseria światła: Mateusz Gierc
Konsultacja merytoryczna: Agata Araszkiewicz
Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa i Bałtycka Agencja Artystyczna

Zuzanna Ginczanka (właśc. Zuzanna Polina Gincburg) była piękna, utalentowana i podziwiana. „Tuwim w spódnicy”, „Gwiazda Syjonu”, „Rachela z Wesela Wyspiańskiego”. Żydówka, Rosjanka, Cyganka czy jednak Polka? Chciała być Polką i do tej wyśnionej, wymarzonej Polski przez całe życie ją ciągnęło. Do języka, ludzi, książek i miejsc.

Jako poetka nie miała łatwo. Mężczyźni widzieli w niej trofeum, ciało, dziewczynę, z którą warto się pokazać, ale niekoniecznie dyskutować. Była ulubienicą Juliana Tuwima i Witolda Gombrowicza. Publikowała w „Wiadomościach Literackich” i „Skamandrze”, współpracowała ze „Szpilkami”. Spotykała się ze skamandrytami w restauracji Ziemiańskiej w Warszawie, a z Witoldem Gombrowiczem – w kawiarni Zodiak.

Ostatni rok życia spędziła w Krakowie, ukrywając się w kamienicy przy ul. Mikołajskiej 26. Prawie nie wychodziła z mieszkania, jej „ormiańskie papiery” wydawały się zbyt słabe. Mimo to pod koniec wojny została aresztowana przez Gestapo. Zginęła w wieku 27 lat.

Jako mała dziewczynka Zuzanna klęczała przebrana za anioła w witrynie sklepu w Równem. Żywa reklama zbliżających się Świąt. Może jej życie było życiem anioła zesłanego na ziemię w złym czasie i w złym miejscu?

Plakat

Trailer

Kalendarium wydarzeń

Dwie pacynki
Teatr Warsztat

LALKOWY TEATR WYOBRAŹNI

23 października 2021

MCK SOKÓŁ, Gminne Centrum Kultury w Żabnie

niebieskie tło z narysowanymi na nim konturami masek teatralnych
Teatr Festiwal Spektakl

36. Festiwal BAJDUREK | oglądaj i głosuj

25 października - 25 listopada 2021

online