Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

„...gdy rzeczy trwają, my szukamy trwania” | Aldona Mickiewicz - wernisaż wystawy

Sztuka Wernisaż

15 lutego 2024, godz. 18:00 - 21:00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wstęp: wolny
15 lutego 2024 roku zapraszamy na wernisaż twórczości Aldony Mickiewicz. Wystawa, opatrzona tytułem zaczerpniętym z poezji Rainera Marii Rilkego, ukaże odbiorcom ikoniczne prace Mickiewicz - uznanej artystki, sięgającej mistrzostwa w werystycznym malarstwie martwej natury.
To, co w nas śpi, czuwa w rzeczach,
z nich śledzą nas pociemniałe oczy

i długo towarzyszą naszym gestom:

gdy rzeczy trwają, my szukamy trwania.   

Rainer Maria Rilke (w przekładzie Bernarda Antochewicza)

Malarstwo Mickiewicz, na które składają się konsekwentnie i równolegle prowadzone na przestrzeni lat cykle, jest egzemplifikacją ponadczasowych wartości w sztuce. Artystka jednoczy w nim pracę intelektu, zmysłowy empiryzm i dążenia duchowe – co odsyła każdego, kto zetknie się z jej sztuką, w strefę kontemplacji i mistycyzmu. Oprócz efektu, jaki obserwujemy na płótnach, ważny jest też sam proces malowania, polegający na uważnym studiowaniu rzeczywistości, rejestracji jej powolnej dekompozycji i jednoczesne zmaganie się z materią farby, odwiecznym medium sztuki.
Aldona Mickiewicz (urodzona w 1959 roku) w latach 1979-84 studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach profesorów Tadeusza Brzozowskiego, Zbyluta Grzywacza i Stanisława Rodzińskiego. W pracowni tego ostatniego w 1984 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem. W latach 80. uczestniczyła w wystawach Ruchu Kultury Niezależnej, za co w 2016 roku została uhonorowana Medalem "Dziękujemy za Wolność". W latach 80. odbyła także stypendium artystyczne w Rzymie. Jest współautorką obrazów ołtarzowych w byłym klasztorze sióstr benedyktynek w Monte San Savino. Ma za sobą 39 wystaw indywidulanych oraz ponad 160 zbiorowych, spośród których ostatnią jest „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” na Zamku Królewskim w Warszawie (2023/2024).

Laureatka Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2008, oraz I Nagrody konkursu Wydawnictwa Znak na wspomnienia o księdzu Józefie Tischnerze (2013). Jej obrazy znajdują się m.in. w: Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Mt 5, 14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum Dom Praczki w Kielcach, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Autorka tekstów o sztuce publikowanych m.in w Znaku i Kontekstach.

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

Walentynki w Kinie SOKÓŁ 2024

14 lutego 2024

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Sztuka Wernisaż

ANIMALIS 2023. Triennale malarstwa o tematyce zwierzęcej – finisaż wystawy

16 lutego 2024, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI w Nowym Targu