Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Drugi Sądecki Dzień Mózgu

Kino Inne Prelekcja / wykład Seans filmowy

18 marca 2023, godz. 09:45 - 14:00

sala im. P. Kosińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 11 zł
Dodatkowe informacje:
Bilety dostępne on-line i w kasie MCK SOKÓŁ.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” zapraszają na Drugi Sądecki Dzień Mózgu, który odbędzie się w sobotę 18 marca 2023, o godz. 9:45 w sali im. Piotra Kosińskiego.
Sądecki Dzień Mózgu wpisał się już na stałe w kalendarz lokalnych wydarzeń. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest  „Fundacja Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”, która zorganizowała kolejną edycję we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ. 
 
Misją „Fundacja Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” jest przede wszystkim pomoc osobom żyjącym z demencją i ich opiekunom. „Demencja dotyczy coraz większej liczby rodzin, dlatego organizujemy też wydarzenia edukacyjne, uświadamiające” – podkreśla Ewa Klag, Prezes Zarządu Fundacji. Jednym z nich jest właśnie Sądecki Dzień Mózgu, na który zapraszamy wszystkich chcących dowiedzieć się czegoś więcej o demencji. „Dzięki współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ obejrzą Państwo m.in. poruszający film pokazujący tę chorobę”.
Wydarzenie zainauguruje krótka prezentacja działań Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”, a następnie odbędzie się seansu filmu „Ojciec” bazującego na sztuce teatralnej samego reżysera i scenarzysty Floriana Zellera. 

„Jest to niesamowity film nagrodzony Oscarami za rolę tytułową i najlepszy scenariusz adaptowany” – wyjaśnia Karol Szafraniec z MCK SOKÓŁ, Prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego „KOT” – „Zeller oparł tę opowieść na własnych przeżyciach. Anthony Hopkins wciela się w rolę starszego mężczyzny chorego na demencję. Bohater powoli gubi się we własnej pamięci i świadomości, a przygląda się temu wszystkiemu jego córka, którą znakomicie zagrała Olivia Colman. Ten film w taki bardzo przejmujący i empatyczny sposób pokazuje, na czym polegają choroby neurodegeneracyjne”.

Uczestnicy wydarzenia najpierw zobaczą tę historię, a potem wysłuchają wykładu dr. Michała Gwiżdża pt. „Demencja – co musisz o niej wiedzieć” oraz będą mogli wziąć udział w sesji pytań i odpowiedzi. Tegoroczny ekspert Sądeckiego Dnia Mózgu to psycholog i doktor nauk humanistycznych. Certyfikowany specjalista psychiatrii środowiskowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, absolwent Szkoły Praw Człowieka Fundacji Helsińskiej, wykładowca akademicki. Od kilkunastu lat pracuje z osobami z zaburzeniami pamięci i ich opiekunami w Środowiskowym Domu Samopomocy dla osób z zespołami otępiennymi.

Na koniec wszyscy uczestnicy wezmą udział w losowaniu upominków: tematycznych książek oraz koszulek. 

„Bilety na seans dostępne są w kasie MCK SOKÓŁ, w cenie 11 zł” – wyjaśnia Karol Szafraniec – „Z pewnością warto pojawić się na Sądeckim Dniu Mózgu i od tej strony dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. Zapraszamy serdecznie!”.

Program

godz. 09:45 – wstęp: „Sądecki Dzień Mózgu czas start!”, Ewa Klag, Prezes Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”
godz. 10:00-11:40 – seans filmu „Ojciec”, reż. Florian Zeller
godz. 12:00-13:30 – prelekcja: „Demencja – co musisz o niej wiedzieć” oraz sesja pytań i odpowiedzi, dr Michał Gwiżdż, psycholog 
godz. 13:35 – losowanie upominków dla uczestników oraz oficjalne zakończenie

Patronat medialny