Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

ALARM EKOLOGICZNY. Hommage à Hasior | HAPPENING

Sztuka Spektakl / widowisko

7 listopada 2024, godz. 17:00 - 18:00

Dziedziniec MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wstęp: wolny
7 listopada 1992 roku Władysław Hasior na zamówienie władz miejskich Nowego Sącza z okazji 700-lecia lokacji miasta zrealizował akcję „Żarliwe sztandary”. Nie był to jedyny raz, kiedy sztandary „zapłonęły”. Akcję tę przeprowadził kilkukrotnie, powtarzano ją także po jego śmierci przy okazji jego wystaw – na przykład w 2010 roku z okazji otwarcia Galerii BWA SOKÓŁ i wystawy „Hasior. Powrót”.
7 listopada 2024 roku, dokładnie 32 lata po happeningu z udziałem Hasiora, sztandary zapłoną ponownie - na dziedzińcu przed MCK SOKÓŁ. Ich tematyka tym razem oscylować będzie wokół wątku, który stał się Hasiorowi bliski zwłaszcza w późnej fazie twórczości i wyrażony został w serii performansów pod nazwą Alarm ekologiczny. Gorejący krzew - płonące uschnięte drzewo z ludzkimi kończynami - był wyrazem dramatu drzew, ale też jednoczesnego dramatu człowieka, podkreśleniem zależności w tym tragizmie. Hasior doskonale zdawał sobie sprawę z tego, iż człowiek stanowi jedność z naturą, a jego funkcjonowanie opiera się na wykorzystaniu surowców naturalnych, jednak napastliwa i niepohamowana eksploatacja skutkuje zwrotnym sprzężeniem wycelowanym w człowieka. Czy jednak refleksję tę potrafimy zaimplementować w praktyce? 

Wydaje mi się, że ze sztandarem to miałem ciekawy start, bo właśnie chciałem zrobić antysztandar, bo nie wierzyłem sztandarom. Na wszystkich sztandarach złotymi literami wyszyte są wzniosłe myśli. I rzeczywiście pięknie to wygląda w samo południe, w niedzielę, a potem to trzeba oddać do szafy i już jesteśmy przyziemni, bez ideałów. Nie umiemy tych ideałów, które są na sztandarach, realizować w życiu.

W. Hasior, Wywodzę się od Janka Muzykanta, tekst opracował Klemens Górski
katalog wystawy w BWA w Częstochowie, 1994

Po happeningu zapraszamy na doświadczenie „performatywnej rzeźby sonicznej" – muzyki duetu MalediwyIch eksperymentalne brzmienie doskonale wpisuje się w charakter rozwiązań plastycznych Hasiora. Dekonstruują, improwizują, rezonują z miejscem, tworzą dźwiękowy asamblaż i w żadnym wypadku, jakby powiedział Hasior, „nie perfumują”. Monumentalne Organy, wzniesione przez Hasiora w 1966 roku na przełęczy Snozka, akompaniowałyby im doskonale, gdyby zagrały.

DOFINANSOWANIE

Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.

Całkowita wartość przedsięwzięcia: 41 940,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 30 320,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Alarm ekologiczny. Hommage à Hasior

Przedsięwzięcie „Alarm ekologiczny. Hommage à Hasior” dedykowane jest wybitnemu polskiemu artyście urodzonemu w Nowym Sączu – Władysławowi Hasiorowi i ma na celu, poprzez przypomnienie jego działań performatywnych, zintegrowanie myśli proekologicznej z partycypacyjnymi działaniami z zakresu sztuki. Hasior, tworząc w 2 połowie XX wieku, był pionierem zarówno na gruncie sztuki, jak i w swoim zainteresowaniu skutkami eksploatacji środowiska naturalnego. Projekt zakłada przybliżenie odbiorcom (zwłaszcza młodzieży ze szkół średnich oraz młodym dorosłym) jego twórczości, zwiększenie świadomości ekologicznej oraz aktywizację poprzez wspólne działanie. Planowany jest przegląd filmowy archiwalnych filmów i wykłady na temat sztuki Hasiora oraz kwestii ekologicznych, a następnie warsztaty praktyczne, zwieńczone happeningiem i koncertem.

Kalendarium wydarzeń

Warsztat

SLOW ART – warsztaty tworzenia unikalnej biżuterii

7 listopada 2024, godz. 16:00 - 18:00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ

Sztuka Koncert

MALEDIWY | EDEN

7 listopada 2024, godz. 19:00 - 21:00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ