Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

50. Jubileuszowy Góralski Karnawał

Folklor Konkurs Przegląd

9 - 13 lutego 2022

Bukowiańskie Centrum Kultury DOM LUDOWY w Bukowinie Tatrzańskiej

Razem z Bukowiańskim Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej serdecznie zapraszamy do udziału w jubileuszowym 50. Góralskim Karnawale, który w tym roku odbędzie się w dniach 9-13 lutego.
Góralski Karnawał w pełni oddaje atmosferę zarówno kolędowania, jak i ludowej zabawy karnawałowej. Król Herod i jego świta: Żyd, Chłop, Baca, Diaboł, Śmierztecka, Turoń; ludowa medycyna połączona z magią, słowem, to wszystko, czym zabawiają widzów kolędnicy, zmierza do jednego celu – złożenia życzeń świątecznych „na scyńście, na zdrowie, na to Boze Narodzynie”, zakończonych gromkim śpiewem „za kolynde dziynkujymy”. 

Obok konkursu grup kolędniczych w ramach Góralskiego Karnawału odbywa się, trwający do późnych godzin nocnych, konkurs tańca zbójnickiego i przegląd par tanecznych. Jak najkrócej określić taniec zbójnicki? Żywioł, ogień i góralska fantazja! W przeglądzie par tanecznych obok tańców drobnyk, krzesanyk, ozwodnyk jest również polka z kropką, polka obyrtka, polka po kole, śtajerki i wiele, wiele innych. Żywiołowość młodych, swoboda, dostojeństwo i finezja starszych tancerzy, kolorowe stroje, temperament muzykantów, donośny, radosny śpiew. To trzeba zobaczyć!

Strona wydarzenia: goralskikarnawal.pl.

Zaproszenie

O zbliżającym się wielkimi krokami 50. Karnawale Góralskim opowiada dyrektor Bukowiańskiego Domu Kultury Dom Ludowy - Bartłomiej Koszarek.

Kalendarium wydarzeń

Młody mężczyzna patrzy w bok.
Kino Seans filmowy

To była ręka Boga

8 lutego 2022, godz. 18:00

Kino SOKÓŁ

Mężczyzna siedzi na podłodze. Uśmiecha się do chłopca obok
Kino Seans filmowy

C'MON C'MON

9 lutego 2022, godz. 17:20

Kino SOKÓŁ