Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

35. Małopolskie Warsztaty Kapelmistrzowskie dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych

Edukacja Muzyka Warsztat

7 - 9 marca 2025

MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

W dniach 7-9 marca 2025 roku Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu stanie się miejscem, w którym po raz 35. spotkają się miłośnicy muzyki dętej – kapelmistrzowie, tamburmajorzy i osoby związane z orkiestrami dętymi.
Wydarzenie to, jak co roku, jest doskonałą okazją do rozwoju umiejętności technicznych, metodycznych i interpersonalnych dla osób pracujących z orkiestrami. W tegorocznej edycji Małopolskich Warsztatów dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych uczestnicy będą mieli szansę wziąć udział w szerokim wachlarzu zajęć praktycznych oraz metodycznych. Tematyka warsztatów obejmować będzie m.in. pracę na programach do notacji nut, musztrę orkiestrową, prawo autorskie, dyrygowanie z fortepianem, aspekty psychologiczne w pracy z orkiestrą dętą oraz metodykę pracy z orkiestrami dętymi. Warsztaty będą dostosowane do różnych poziomów zaawansowania, co umożliwi uczestnikom rozwój w wybranych obszarach oraz poznanie nowych, skutecznych technik pracy z orkiestrą. Podczas spotkania uczestnicy będą również mieli okazję zapoznać się z ofertą Biblioteki Orkiestr Dętych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, która jest cennym źródłem materiałów repertuarowych. Dzięki temu będzie można poszerzyć zasób utworów do wykonania przez własną orkiestrę oraz poznać nowości w repertuarze muzyki dętej.

Tegoroczna edycja warsztatów będzie mieć szczególny wymiar, do którego inspiracją jest przypadający w ich trakcie Dzień Kobiet. Główną rolę w spotkaniach odegrają bowiem cenione dyrygentki, które swoją pasją, doświadczeniem i profesjonalizmem inspirują kolejne pokolenia muzyków. To nie tylko mistrzynie batuty, ale również liderki, które na co dzień kształtują brzmienie i charakter orkiestr dętych w różnych zakątkach Polski. Pod ich kierunkiem uczestnicy będą mieli okazję nie tylko doskonalić swoje umiejętności, ale również czerpać z ich wyjątkowych doświadczeń – od technik dyrygenckich po budowanie relacji w zespole. Obok nich w warsztatach wezmą udział także uznani eksperci z zakresu muzyki dętej, doskonale znani z poprzednich edycji spotkań, którzy swoją wiedzą i praktyką wzbogacą program o kluczowe aspekty pracy z orkiestrą.

Mamy nadzieję, że to wyjątkowe połączenie kobiecej energii i autorytetu oraz wiedzy doświadczonych specjalistów sprawi, że tegoroczne warsztaty będą nie tylko przestrzenią do nauki, ale także inspirującym spotkaniem z różnorodnymi perspektywami i metodami pracy w świecie orkiestr dętych!

PROWADZENIE WARSZTATÓW

  • JUSTYNA CHMIELEK-KORBUT – dyrygentka, puzonistka, skrzypaczka, pedagog, tamburmajorka. Laureatka Programu Dyrygent – Rezydent NIMiT w sezonie 2023/2024 (Płocka Orkiestra Symfoniczna) oraz w sezonie 2021/2022 (Orkiestra Symfoniczna Passionart/Filharmonia Krakowska). Stypendystka MKiDN Programu Stypendialnego Młoda Polska (2015). Laureatka nagrody specjalnej dla najlepszego dyrygenta narodowości polskiej na II Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2021. Finalistka konkursów instrumentalnych. Półfinalistka Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2019. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie dyrygentury, puzonu oraz edukacji artystycznej w zakresie dzieła muzycznego. Specjalistka w zakresie prowadzenia dętych zespołów orkiestrowych oraz musztry paradnej. Na stałe współpracuje z Narodową Orkiestrą Dętą w Lubinie. Prowadzi także Orkiestrę Dętą Sobolów. Jest Dyrektorem Szkoły Muzycznej I stopnia w Sobolowie.

  • kpt. AGATA ĆWIKLAK – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu na kierunku dyrygentura (specjalność dyrygentura orkiestr dętych) oraz Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na kierunku edukacja muzyczna w zakresie sztuki muzycznej, posiada również wykształcenie wojskowe zdobyte w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Od 2016 roku służy w wojsku polskim jako żołnierz zawodowy początkowo na stanowisku zastępca dowódcy – kapelmistrza Orkiestry Wojskowej w Krakowie, od 2019 roku dowódca – kapelmistrz Orkiestry Wojskowej w Rzeszowie. Jej kariera zawodowa to połączenie wieloletniego doświadczenia muzycznego i pasji do służby wojskowej. Dzięki doskonałym umiejętnościom dyrygenckim i przywódczym wyznacza nowe standardy w orkiestrach wojskowych, stanowiąc wzór dla kolejnych pokoleń kobiet w armii.

  • MAŁGORZATA FIEDOR-MATUSZEWSKA – prawnik – praktyk, absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiów podyplomowych Prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego na Wydziale Prawa i Administracji UJ oraz uczestnik licznych konferencji, warsztatów i szkoleń z zakresu prawa autorskiego i prawa własności intelektualnej. Od wielu lat związana z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, kieruje Działem Zarządzania Prawami. Zajmuje się szeroko pojętym obrotem prawami autorskimi i pokrewnymi, negocjacjami umów autorskich i licencyjnych z kontrahentami oraz z instytucjami w kraju i za granicą, współpracuje z krajowymi i zagranicznymi organizacjami zbiorowego zarządzania.

  • por. ZOFIA GUZ-SOBCZYK – dyrygent, kapelmistrz. W 2013 roku z wyróżnieniem ukończyła studia licencjackie na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Studia magisterskie ukończyła w roku 2016 na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie. Stypendystka rektora tej uczelni. Koncertowała z różnymi orkiestrami w kraju jak i za granicą a także z firmą fonograficzną DUX. Półfinalistka konkursu dyrygenckiego imienia Stefana Turchaka w Kijowie, wyróżniona przez muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy. W 2021 roku zdobyła wyróżnienie Bucharest Music Institute podczas Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Bukareszcie. Obecnie na stałe związana z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

  • dr WALDEMAR GROŃ – absolwent dyrygentury symfoniczno-operowej Krakowskiej Akademii Muzycznej. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, kameralnymi, operowymi oraz dętymi. Prowadzi ożywioną działalność koncertową i pedagogiczną. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Członek założyciel Polskiego oddziału (Rho Omicron) międzynarodowego stowarzyszenia dyrygentów orkiestr dętych Phi Beta Mu.

  • kpt. JOANNA KRAUSE – absolwentka klasy fletu poprzecznego Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu. W 2016 roku ukończyła studia w zakresie edukacji muzycznej i dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studiowała również śpiew solowy na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Była dyrygentem dwóch chórów dziecięcych: Bambino i Sereno. Od 2014 roku jest dyrygentką zespołu „Medici Cantares” działającego przy Bydgoskiej Izbie Lekarskiej, z którym zdobywa wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach. W 2023 roku otrzymała nagrodę dla najlepszego dyrygenta na XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie. W latach 2018-2020 była Zastępcą Dowódcy – Kapelmistrza Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu. Od grudnia 2020 roku jest Dowódcą – Kapelmistrzem Orkiestry Wojskowej w Toruniu.

  • ppłk SG LESZEK MIECZKOWSKI – ukończył z wyróżnieniem: Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2002 roku jest dyrygentem a od 2018 roku naczelnikiem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz od 2016 roku Sądeckiej Orkiestry Kameralnej. Prowadzi czynną działalność koncertową z filharmoniami i innymi zespołami na terenie kraju. Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami i wokalistami. Swoim bogatym doświadczeniem artystycznym chętnie dzieli się poprzez intensywną działalność pedagogiczną z zakresu sztuki dyrygowania oraz innych specjalności muzycznych. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

  • JAKUB NIKIEL – kompozytor, inżynier ruchu, redaktor prowadzący Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, twórca serii wydawniczej Biblioteka Orkiestr Dętych, aktywny instrumentalista grający z amatorskimi orkiestrami dętymi. Absolwent kompozycji gdańskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem. Dwukrotny stypendysta rektora za osiągnięcia artystyczne. Członek Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Zasiadał w jury międzynarodowego konkursu kompozytorskiego Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. Kontynuuje swoją działalność kompozytorską, pisząc na zamówienia polskich i zagranicznych zespołów i stowarzyszeń. Opracował dla Krzysztofa Pendereckiego jego Sygnał napisany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów kompozytorskich. Jego muzyka na carillon i taśmę została wykorzystana w filmie „Zielona Latarnia” Agnieszki Bekalarczyk.

  • ppłk SG dr hab. STANISŁAW STRĄCZEK – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Przez 24 lata związany z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu, w której od 2001 do 2018 roku pełnił stanowisko Naczelnika Wydziału i I-go kapelmistrza. Obecnie wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2007 roku założył Szkołę Muzyczną I stopnia w Łącku, gdzie pełni funkcję dyrektora. Prowadzi studio nagrań dźwiękowych. Zrealizował nagrania i dokonał masteringu wielu zespołów muzycznych wydając kilkaset płyt CD i DVD. Skomponował wiele utworów, dokonał instrumentacji i aranżacji na orkiestry symfoniczne i dęte oraz opracowań na zespoły chóralne. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

  • kpt. STEFAN ŻUK – muzyk, wieloletni tamburmajor i Kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu. Autor wydanego w 2015 roku „Poradnika tamburmajora” oraz cyklu audiowizualnych nagrań warsztatowo-instruktażowych pn. „Za Kapitanem – marsz!” opublikowanych w 2024 roku. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych przy MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Od wielu lat działa nieprzerwanie na polu artystyczno-edukacyjnym. Został nagrodzony takimi odznaczeniami jak m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Złota Tarcza Herbowa Nowego Sącza.

WARUNKI ZGŁOSZENIA

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wypełnienie formularza online dostępnego ponizej wraz z dołączeniem potwierdzenia opłaty akredytacji w nieprzekraczalnym terminie do 26 lutego 2025 r.

Po pomyślnej rejestracji – kopia zgłoszenia automatycznie zostanie przesłana na podany w formularzu adres e-mail, natomiast o przyjęciu na warsztaty decydować będzie kolejność zgłoszeń, spełnienie wymaganych kryteriów oraz poprawne wypełnienie formularza zgodnie z wymogami.

O przyjęciu na warsztaty poinformujemy w osobnym mailu. Liczba miejsc ograniczona.

Opłaty

Koszt warsztatów: 350,00 zł

KONTO: Bank PKO S.A. Oddział w Nowym Sączu, nr 61 1240 4748 1111 0010 6015 1387 z dopiskiem: „35. WARSZTATY DLA KAPELMISTRZÓW – AKREDYTACJA” oraz podaniem imienia i nazwiska uczestnika.

W przypadku odwołania warsztatów lub braku miejsc, opłata zostanie zwrócona do uczestnika.
W sytuacji rezygnacji uczestnika z warsztatów – ewentualny zwrot akredytacji można otrzymać tylko i wyłącznie na podstawie pisemnego wniosku uzasadniającego rezygnację – przesłanego do organizatora e-mailem – najpóźniej do 3 marca br.

Koszt warsztatów nie obejmuje noclegu, ani wyżywienia.

UWAGI PROGRAMOWE

  • Planowana godzina rozpoczęcia zajęć w dniu 7 marca – 14:30, natomiast zakończenie warsztatów w dniu 9 marca – 15:45.
  • Szczegółowy program, podział na grupy uczestnik otrzyma w wersji elektronicznej po 3 marca br. (materiały wysłane zostaną na adres e-mail podany w formularzu).
  • Uczestnik warsztatów powinien posiadać własną batutę, buławę oraz gwizdek.
  • Materiały warsztatowe zostaną przesłane na adres e-mail podany w formularzu rejestracyjnym po otrzymaniu zgłoszenia.
  • Prosimy o zabranie laptopów na zajęcia z pracy na programach do notacji nut.
  • Na potwierdzenie udziału w warsztatach uczestnicy otrzymają zaświadczenie.
  • Warsztaty zostaną odwołane, jeżeli do 26 lutego 2025 r. nie wpłynie wymagana liczba zgłoszeń.
  • Ramowy program warsztatów w załączniku.

UWAGA!
Organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji programu w szczególności w przypadku wystąpienia zdarzenia lub okoliczności zewnętrznych o charakterze wyjątkowym lub nieprzewidywalnym, uniemożliwiającym realizację warsztatów w całości lub w części.

Szczegółowych informacji dotyczących warsztatów udziela Małgorzata Haza, tel. 18 448 26 29, e-mail: m.haza@mcksokol.pl 

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Formularz zgłoszeniowy

Czy masz ukończone 18 lat?*:
Dane uczestnika
Dane orkiestry, z którą pracujesz
Dodatkowe informacje
Zgłaszam chęć udziału w grupie uczestników*:
Opłata akredytacyjna i faktura VAT
Proszę o wystawienie Faktury VAT*:
Opłata akredytacyjna
Przesyłam potwierdzenie opłaty akredytacyjnej*:
Faktura VAT na osobę fizyczną
Przesyłam potwierdzenie opłaty akredytacyjnej*:
Faktura VAT na firmę / instytucję
Zgody i oświadczenia
Oświadczam, że:

Kalendarium wydarzeń

Folklor Teatr Konkurs Spektakl / widowisko

12. Posiady Teatralne na Orawie

14 - 16 marca 2025

Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce