Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Lachoskie Zaduski 2024

22 listopada 2024 - 19 zdjęć
W piątek, 22 listopada, w sali im. Romana Sichrawy Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbyły się II LACHOSKIE ZADUSKI – wydarzenie o niezwykłym charakterze, które na długo zapadnie w pamięć uczestników.
ZADUSKI zorganizowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ we współpracy ze Stowarzyszeniem Lachów Sądeckich, były hołdem złożonym wybitnym postaciom, które swoją pracą i pasją wzbogaciły kulturę muzyczną i taneczną Lachów Sądeckich.

Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości przez dyrektora MCK SOKÓŁ, Andrzeja Zarycha, oraz prezesa Stowarzyszenia Lachów Sądeckich, Jana Smolenia. W swoich przemówieniach podkreślili oni znaczenie przekazywania tradycji kolejnym pokoleniom i wspólnego pielęgnowania pamięci o tych, którzy stali się filarami lachowskiego dziedzictwa.

W spotkaniu udział wzięli Józef Unold z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca LACHY, Jan Lorek z Zespołu Regionalnego PRZYSZOWIANIE, Zofia Skwarło oraz Czesław Majewski z Zespołu Regionalnego MSZALNICZANIE. Każdy z zaproszonych gości podzielił się wspomnieniami o niezapomnianych kierownikach, instruktorach i opiekunach zespołów. Ich opowieści ukazały bogactwo lachowskiej tradycji – pełnej emocji, wspólnych wyzwań oraz artystycznych sukcesów. Całość spotkania poprowadził Patryk Rutkowski.

Nieodłącznym elementem wieczoru były archiwalne nagrania – mosty łączące przeszłość z teraźniejszością. Dzięki nim uczestnicy mogli ponownie usłyszeć dźwięki dawnych kapel, przypomnieć sobie wyjątkowe interpretacje i zanurzyć się w melodie, które przez lata rozbrzmiewały na lachowskich scenach i festiwalach.

II LACHOSKIE ZADUSKI stały się nie tylko okazją do wspomnień, lecz także przestrzenią wzruszeń, refleksji i wdzięczności wobec tych, którzy swoją twórczością budowali tożsamość muzyczną regionu. Wypełnione rozmowami i opowieściami spotkanie połączyło wszystkich obecnych w duchu szacunku dla dziedzictwa oraz pamięci o tych, którzy na zawsze wpisali się w historię lachowskiej kultury.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, zaangażowanie i stworzenie niezwykłej atmosfery.