Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

30. Małopolskie Warsztaty dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych

27 września 2022 - 60 zdjęć
26 dyrygentów i muzyków orkiestr dętych wzięło udział w trzydniowych warsztatach kapelmistrzowskich. Trwały one od 23 do 25 września 2022 roku w MCK SOKÓŁ. Do Nowego Sącza przyjechali muzycy z ośmiu województw: lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego.
Program tegorocznych warsztatów obejmował 28 godzin zajęć praktycznych oraz metodycznych z podziałem na grupy: początkującą i zaawansowaną. Uczestnicy mieli okazję ćwiczyć swój warsztat pod okiem znakomitych specjalistów: st. chor. sztab. Konrada Boryckiego, dr. Waldemara Gronia, ppłk. Leszka Mieczkowskiego, dr. hab. Stanisława Strączka oraz kpt. Stefana Żuka.

Przedmioty realizowane na warsztatach:
  • Analiza nagrań z 44. Festiwalu ECHO TROMBITY
  • Ceremoniał oficjalny w czasie występów, szyki orkiestr
  • Dyrygowanie buławą i dowodzenie orkiestrą
  • Dyrygowanie z fortepianem
  • Elementy dzieła muzycznego
  • Metodyka pracy z orkiestrą
  • Musztra ogólna i paradna
  • Praca na programach do notacji nut – Finale
  • Praca z partyturą, instrumentacja i transpozycja

Prowadzenie warsztatów:
  • st. chor. sztab. Konrad BORYCKI – absolwent Wojskowego Liceum Muzycznego im. Karola Kurpińskiego w Gdańsku, które ukończył w klasie klarnetu. Od 1992 r. był muzykiem instrumentalistą Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu, a od roku 2001 przez niemal kolejne 20 lat jej Tamburmajorem. Od 2018 r. jest wykładowcą Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu, w której odpowiada za przygotowanie specjalistyczne żołnierzy – muzyków, kandydatów do służby w orkiestrach Wojska Polskiego. Od tego samego roku pełni obowiązki Kapelmistrza Orkiestry Dętej w Środzie Wielkopolskiej.
  • dr WALDEMAR GROŃ – absolwent dyrygentury symfoniczno-operowej Krakowskiej Akademii Muzycznej. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, kameralnymi, operowymi oraz dętymi. Prowadzi ożywioną działalność koncertową i pedagogiczną. Nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach.
  • ppłk LESZEK MIECZKOWSKI – Naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Ukończył z wyróżnieniem: Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2002 jest dyrygentem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Prowadzi czynną działalność pedagogiczną z zakresu sztuki dyrygowania oraz innych specjalności muzycznych. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za osiągnięcia artystyczne.
  • ppłk dr hab. STANISŁAW STRĄCZEK – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Przez 24 lata związany z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu, w której od 2001 do 2018 roku pełnił stanowisko Naczelnika Wydziału i I-go kapelmistrza. Obecnie wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2007 roku założył Szkołę Muzyczną I stopnia w Łącku gdzie pełni funkcję dyrektora. Dokonał wielu instrumentacji i aranżacji na orkiestry symfoniczne i dęte oraz opracowań na zespoły chóralne.
  • kpt. STEFAN ŻUK – muzyk, wieloletni tamburmajor i Kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu. Autor wydanego w 2015 roku „Poradnik tamburmajora”.

Pianiści-akompaniatorzy: Anna Barbara Mirek, Wojciech Sałapa

 

DOFINANSOWANIE

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego