ŚWIĘTO DZIECI GÓR - Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych

Folklor
Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.
Główną zasadą festiwalu jest "uczyć przez zabawę”. Impreza nie ma charakteru konkursowego. Programy zespołów powinny być przystosowane do wieku i możliwości interpretacyjnych dziecka, a ich podstawę powinny stanowić dziecięce gry i zabawy charakterystyczne dla danego regionu.

Uczestnicy festiwalu (6 zespołów polskich i 6 zagranicznych) łączone są w pary kamrackie wspólnie biorące udział w koncertach i imprezach towarzyszących, co stwarza dzieciom możliwość bliższego poznania się w codziennym festiwalowym życiu oraz nawiązania bardziej bezpośrednich kontaktów.
   
Każda para zespołów ma swój "dzień narodowy”. W tym dniu podczas głównego koncertu zespoły są inicjatorami wspólnej zabawy z udziałem widowni, a także mają okazję do zaprezentowania kultury swojego kraju i regionu w różnych, wybranych przez siebie, formach działań pozascenicznych (kuchnie narodowe, wystawy, kiermasze, prezentacje uliczne itp.)

Podczas tygodnia festiwalowego każdy zespół polski zaprasza swojego partnera do swojej rodzinnej miejscowości. Uczestnicy zagraniczni poznają środowisko w jakim na co dzień żyją ich nowi polscy przyjaciele - ich domy, rodziny, kolegów...

Podczas koncertu finałowego wszystkie zespoły realizują wspólny program sceniczny, podporządkowany jednej określonej idei. Taka formuła koncertu pozwala w praktyce uświadomić dzieciom, że różnice kulturowe nie są przeszkodą w realizacji wspólnych celów i tworzeniu nowych wartości.  W czasie tygodnia festiwalowego odbywa się również szereg imprez towarzyszących, zapewniających uczestnikom możliwość odpoczynku i zabawy, a jednocześnie stwarzających szansę poznania piękna regionu i najciekawszych miejsc południowej Polski.

Podczas realizacji festiwalu działa powołana przez dyrektora i Polską Sekcję CIOFF Rada Artystyczna, która w czasie spotkań z kierownikami zespołów dokonuje oceny programów poszczególnych zespołów oraz sposobów ich przedstawiania na scenie.

W ramach festiwalu organizowane są ogólnopolskie warsztaty dla instruktorów prowadzących dziecięce zespoły regionalne.

Strona Festiwalu: www.swietodziecigor.pl

To co pozostaje, co nam w sercu gra! Święto Dzieci Gór we wspomnieniach uczestników

O unikatowej idei „kamracenia”, o powstałych przyjaźniach, o tym co pozostaje po Festiwalu - opowiadają w cyklu nagrań byli uczestnicy ŚWIĘTA DZIECI GÓR od tych młodszych po tych już dorosłych. W zarejestrowanych w ich prywatnej przestrzeni wywiadach, poruszone zostały tematy związane zarówno z osobistymi doświadczeniami i przeżyciami z udziału w Festiwalu, jak i nawiązana została dyskusja merytoryczna podnosząca zagadnienie dotyczące roli udziału młodego człowieka w zespole regionalnym.
W podróż śladami 28-letniej historii ŚWIĘTA DZIECI GÓR wybrał się Piotr Gąsienica - wicedyrektor MCK SOKÓŁ, a dzięki możliwościom wirtualnego świata, serdeczne drzwi do swoich domów otworzyło przed nami kilka pokoleń członków zespołów: DUNAJEC i CZARDASZ z Niedzicy, ORAWIANIE im. Heródka z Lipnicy Wielkiej, MAŁY SKALNIK z Kamionki Wielkiej, MALI MANIOWIANIE im. ks. Antoniego Siudy z Maniów, MAŁE FLISOKI ze Sromowiec Niżnych, MAŁE PODEGRODZIE z Podegrodzia, MAŁE LACHY z Nowego Sącza, MAJERANKI z Rabki-Zdroju, MALI ŚWARNI z Nowego Targu, MALI BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej, MALI NIECIECZANIE z Niecieczy, MAŁE PIWNICOKI z Piwnicznej-Zdroju.