ŚWIĘTO DZIECI GÓR - Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych

Folklor
Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.
Główną zasadą festiwalu jest "uczyć przez zabawę”. Impreza nie ma charakteru konkursowego. Programy zespołów powinny być przystosowane do wieku i możliwości interpretacyjnych dziecka, a ich podstawę powinny stanowić dziecięce gry i zabawy charakterystyczne dla danego regionu.

Uczestnicy festiwalu (6 zespołów polskich i 6 zagranicznych) łączone są w pary kamrackie wspólnie biorące udział w koncertach i imprezach towarzyszących, co stwarza dzieciom możliwość bliższego poznania się w codziennym festiwalowym życiu oraz nawiązania bardziej bezpośrednich kontaktów.
   
Każda para zespołów ma swój "dzień narodowy”. W tym dniu podczas głównego koncertu zespoły są inicjatorami wspólnej zabawy z udziałem widowni, a także mają okazję do zaprezentowania kultury swojego kraju i regionu w różnych, wybranych przez siebie, formach działań pozascenicznych (kuchnie narodowe, wystawy, kiermasze, prezentacje uliczne itp.)

Podczas tygodnia festiwalowego każdy zespół polski zaprasza swojego partnera do swojej rodzinnej miejscowości. Uczestnicy zagraniczni poznają środowisko w jakim na co dzień żyją ich nowi polscy przyjaciele - ich domy, rodziny, kolegów...

Podczas koncertu finałowego wszystkie zespoły realizują wspólny program sceniczny, podporządkowany jednej określonej idei. Taka formuła koncertu pozwala w praktyce uświadomić dzieciom, że różnice kulturowe nie są przeszkodą w realizacji wspólnych celów i tworzeniu nowych wartości.  W czasie tygodnia festiwalowego odbywa się również szereg imprez towarzyszących, zapewniających uczestnikom możliwość odpoczynku i zabawy, a jednocześnie stwarzających szansę poznania piękna regionu i najciekawszych miejsc południowej Polski.

Podczas realizacji festiwalu działa powołana przez dyrektora i Polską Sekcję CIOFF Rada Artystyczna, która w czasie spotkań z kierownikami zespołów dokonuje oceny programów poszczególnych zespołów oraz sposobów ich przedstawiania na scenie.

W ramach festiwalu organizowane są ogólnopolskie warsztaty dla instruktorów prowadzących dziecięce zespoły regionalne.

Strona Festiwalu: www.swietodziecigor.pl

Święto Dzieci Gór 2023

23 lipca 2023 roku władzę nad Nowym Sączem ponownie przejmą dzieci, a wszystko to za sprawą organizowanego od 1992 roku, przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR.
Dowiedz się więcej

Święto Dzieci Gór 2022

Zapraszamy na 29. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR, który odbędzie się w dniach 24-30 lipca 2022 roku w Nowym Sączu!
Dowiedz się więcej
Głowa i poroże jelenia

Święto Dzieci Gór 2021

Tegoroczny festiwal będzie się różnił od poprzednich tak, jak różni się cały nasz sposób funkcjonowania w stosunku do czasów sprzed wirusa. Sytuacja epidemiczna jest jeszcze na tyle niepewna, że nie możemy gościć w Nowym Sączu naszych zagranicznych uczestników. Tym bardziej, że część z nich pochodzi z regionów, gdzie właśnie teraz pandemia zbiera okrutne żniwo. Będą oni jednak z nami dzięki zdobyczom techniki. Przekażą nam swoje przesłanie, zaprezentują barwne i egzotyczne programy. Ponieważ jednak idea „kamrackości” jest dla tego festiwalu najistotniejsza, zaprosiliśmy wyjątkowo do Nowego Sącza zespoły z innych regionów Polski. Będą one tworzyć pary festiwalowe z karpackimi gospodarzami.
Dowiedz się więcej
Dzieci w strojach regionalnych tańczą na scenie w parach

To co pozostaje, co nam w sercu gra! Święto Dzieci Gór we wspomnieniach uczestników

O unikatowej idei „kamracenia”, o powstałych przyjaźniach, o tym co pozostaje po Festiwalu - opowiadają w cyklu nagrań byli uczestnicy ŚWIĘTA DZIECI GÓR od tych młodszych po tych już dorosłych. W zarejestrowanych w ich prywatnej przestrzeni wywiadach, poruszone zostały tematy związane zarówno z osobistymi doświadczeniami i przeżyciami z udziału w Festiwalu, jak i nawiązana została dyskusja merytoryczna podnosząca zagadnienie dotyczące roli udziału młodego człowieka w zespole regionalnym.
Dowiedz się więcej