Karpacka Biblioteka Cyfrowa – nowy rozdział w dostępie do dziedzictwa regionu
24 kwietnia 2025 roku w Muzeum Archeologicznym w Krakowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie – wręczenie promes na rozwój e-kultury w Małopolsce. Łączna kwota przekazanych środków to ponad 32 mln złotych, pozyskanych w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”. Wśród dwunastu wyróżnionych instytucji i uczelni znalazło się Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, które otrzymało ponad 2 mln złotych na realizację projektu „Karpackiej Biblioteki Cyfrowej”.
Symbolicznego przekazania dokumentu potwierdzającego dofinansowanie dokonano na ręce dyrektora MCK SOKÓŁ Andrzeja Zarycha.
– Wartością dodaną okazały się zdigitalizowane muzealia. Cyfrowy zapis naszego dziedzictwa otwiera okno na świat – mówiła Gibas.
Małopolska stawia na nowoczesne formy udostępniania kultury, a MCK SOKÓŁ wpisuje się w ten trend, tworząc „Karpacką Bibliotekę Cyfrową”. Prace nad projektem już trwają, a o przebiegu poszczególnych etapów projektu będziemy na bieżąco informować.
Cyfrowe okno na świat – dlaczego to ważne?
Jak podkreśliła podczas uroczystości Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego, dostęp do kultury w formie cyfrowej stał się szczególnie istotny w ostatnich latach. Pandemia pokazała, jak ważne jest zdigitalizowane dziedzictwo, umożliwiające kontakt z kulturą niezależnie od miejsca i czasu.– Wartością dodaną okazały się zdigitalizowane muzealia. Cyfrowy zapis naszego dziedzictwa otwiera okno na świat – mówiła Gibas.
„Karpacka Biblioteka Cyfrowa” – co to oznacza dla regionu?
Projekt Karpackiej Biblioteki Cyfrowej realizowany przez MCK SOKÓŁ ma na celu digitalizację, udostępnienie i promocję unikatowych zbiorów związanych z kulturą i historią Karpat. Dzięki pozyskanym środkom:- zostaną zdigitalizowane cenne archiwalia, dokumenty, fotografie, materiały audio i wideo oraz publikacje związane z regionem,
- powstanie nowoczesna platforma cyfrowa, umożliwiająca łatwy dostęp do zbiorów dla badaczy, uczniów, turystów i miłośników kultury.
E-kultura w Małopolsce – wspólna troska o dziedzictwo
Wśród innych projektów, które otrzymały dofinansowanie, znalazły się m.in.: „Wirtualne Muzea Małopolski” realizowany przez Małopolski Instytut Kultury, „Digitalizacja zbiorów Muzeum Tatrzańskiego” oraz „Cyfrowa brama do dziedzictwa Krakowa” Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Pełna lista projektów dostępna na stronie: malopolska.pl.Małopolska stawia na nowoczesne formy udostępniania kultury, a MCK SOKÓŁ wpisuje się w ten trend, tworząc „Karpacką Bibliotekę Cyfrową”. Prace nad projektem już trwają, a o przebiegu poszczególnych etapów projektu będziemy na bieżąco informować.