JOANNA BOROWICZ „RZEŹBA”, BARBARA PISZCZÓR „MALARSTWO”

5 - 30 maja 2023

Galeria BWA JATKI

--Wernisaż:

13 maja 2023 , godz. 19:00

Zapraszamy do obejrzenia wystawy rzeźby Joanny Borowicz i malarstwa Barbary Piszczór w Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu.
Są osoby, koledzy z lat szkolnych, z którymi nie spotykamy się, ale jak już się spotkamy, to bez chwili nawiązujemy rozmowę – jakby wczoraj była przerwana. Na wystawę dwóch takich koleżanek z jednej klasy z Kenara zapraszamy. Obie uczestniczyły również w lekcjach rysunku u p. Jadwigi Król-Wilczek, które, jak twierdzi Barbara Piszczór, miały niebagatelny wpływ na dalszą drogę artystyczną wielu jej uczniów. Artystki są absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w twórczości obu, tematem inspirującym i dominującym jest człowiek. Joanna Borowicz – w odlewach w brązie na wosk tracony – najczęściej przedstawia delikatne i ulotne postaci w zwiewnej ekspresji, subtelnym i delikatnym ruchu, zawieszone w powietrzu – jakby zaprzeczały prawom grawitacji. Barbara Piszczór natomiast, gęsto nakładaną farbą, z impetem i pasją przedstawia niezwykle kolorowe portrety rodziny, sąsiadów i znajomych, ale również zwierząt. Portrety, które nie tylko są podobne, ale opowiadają też o emocjach. Dla wytchnienia maluje też pejzaże.

JOANNA BOROWICZ

Ukończyła Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem. W 1999 ukończyła studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Stefana Borzęckiego. Współpracuje z zakopiańską Galerią u Jędrysiaka. Uczy również plastyki. Realizacja prac rzeźbiarskich, m.in. dla Parku Tatrzańskiego w Smokowcu (Słowacja), tablicy pamiątkowej dla SP w Zaskalu, medali Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej im. J. Sunderlanda, statuetki na konkurs jednego wiersza im. Jurka Tawłowicza oraz tablic upamiętniających zasłużonych nowotarżan. Kompozycje rzeźbiarskie tworzy głównie w brązie, metodą na wosk tracony.
www.jborowicz-art.pl

BARBARA PISZCZÓR

Ukończyła Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem W 2002 ukończyła studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, gdzie przez dwa lata studiowała w pracowni profesora Stanisława Rodzińskiego i cztery lata u profesora Jacka Waltosia. Po studiach wróciła do Suchego (koło Poronina) Intensywnie maluje i uczy również plastyki, zarażając swoją pasją do koloru i ekspresji w malarstwie. Artystka o swojej twórczości mówi: „... ulubione motywy malarskie to człowiek, tajemnica istnienia, przemijania. Czasem malarstwo jest dla mnie koniecznością czasem wyzwaniem, pracą, terapią, na tyle fajną sprawą, że nie chce się z niego rezygnować.”