Jacek Kubiena „MASCHERE DEL CANAL GRANDE”

13 stycznia - 19 lutego 2023

Galeria Sztuki SOKÓŁ

--Wernisaż:

13 stycznia 2023 , godz. 18:00

Dodatkowe informacje:
Godziny dostępności Galerii:
poniedziałek – niedziela 11.00 – 20.00
Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii Jacka Kubiena - MASCHERE DEL CANAL GRANDE.
JACEK KUBIENA - artysta fotograf, przez wiele lat współpracował z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, dokumentując zbiory Muzeum, a także uczestnicząc w etnograficznych badaniach terenowych. Jego prace pokazywane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, przede wszystkim zaś w publikacjach. Jest autorem zdjęć m.in. do albumów „Folklor” (Bosz Art), „Ruch obrzędowy w Polsce” (Universitas), „Betlejem krakowskie. Dzieje szopki krakowskiej” (MEK), „Skarby muzeów Małopolski” (Wydawnictwo M) czy ostatnio „Koronka koniakowska” (GOK w Istebnej). W latach 1970–90 był członkiem Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS (1972–89).

Jest jedynym fotografem, któremu udało się utrwalić na kliszy wszystkie szopki krakowskie zachowane w zbiorach MEK i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

WENECKI KARNAWAŁ
Karnawał jest świętem, paroksyzmem żywotności, feerią barw, strojów i masek, czyli przeciwieństwem życia pełnego obowiązków, zakazów i nakazów. To okres zawieszenia norm rządzących światem i zastąpienia ich błazenadą i parodią. Obecna forma karnawału ukształtowała się w średniowiecznej Europie i jest obyczajem zależnym od przebiegu roku liturgicznego. Łacińskie słowo carnavale (pożegnanie mięsa) jednoznacznie zabrania jedzenia mięsa w Wielkim Poście. Czterdziestodniowy post poprzedzały zabawy, swawole i wielkie biesiadowanie, w Polsce zwane zapustami, których ostatnie trzy dni to tzw. ostatki. Tradycje karnawałowe to zabawy, bale i parady. Najbardziej znane to karnawał w Rio i karnawał w Wenecji. Parady odbywają się tuż przed środą popielcową i trwają kilka dni. Jest to wydarzenie oczekiwane przez cały rok, a uczestnicy przygotowują na tę okazję niezwykle bogato zdobione stroje, mieniące się złotem, często piórami, a także maski, peruki i tatuaże. Karnawał włoski najhuczniej świętuje się w Wenecji. Jednakże w każdej miejscowości jest on inny […].

Jacek Kubiena