Iwona Bugajska-Bigos | Słowa – Obraz wewnętrzny

11 lipca - 16 sierpnia 2025

Galeria BWA JATKI | Nowy Targ

--Wernisaż:

18 lipca 2025 , godz. 18:00

Wystawa prezentuje wybrane prace z okresu zainteresowań Autorki tematyką człowieka, cielesności w kontakcie z draperią oraz tkaniną jako medium artystycznym, po prace oparte na słowie.
Jak pisze: „Obok sztuki oscylującej wokół człowieka, jego figury mocno związanej z życiem wewnętrznym, zaczęło pojawiać się zainteresowanie słowem jako źródłem inspiracji i przetworzeń artystycznych” (Bugajska-Bigos, 2017). Wątkiem łączącym zaprezentowane na wystawie realizacje jest ich znaczenie – ściśle związane z człowiekiem. Obraz człowieka w dramacie przeżyć i doświadczeń oraz Słowo skierowane do niego łączą się w artystycznej wizji opartej na idei humanizmu. „Słowa (…), które przytaczam, zawierają wszystko to, czego potrzeba zmęczonemu człowiekowi. Zastosowane w cyklu Słowa mogą stanowić przeciwwagę dla zamętu życia, natłoku spraw, (…), mogą przynieść ukojenie, nawet w wyrwanym z kompozycji fragmencie…” (tamże).

Fragmenty tekstu kuratora - doc. PhDr. Adriana Récka, PhD:

Iwona Bugajska-Bigos w swojej twórczości od wielu lat rozwija temat Słów, a w ostatnich latach bada formalny, treściowy i znaczeniowy potencjał tego zagadnienia na różnorodne sposoby, stosując rozmaite strategie artystyczne, materiały i techniki. Jej dzieła ukazują nam znaczenie komunikacji i istotnych przesłań ukrytych w słowach, ale równocześnie pokazują, że czasem nawet bez słów i spójnych zdań można zrozumieć istotę i sens przekazu – dzięki intensywności tonu i sile wyrazu. (…)

W wielu pracach dostrzegamy zamiar autorki, by podejmować uniwersalne, filozoficzne i religijne pytania ludzkości, które rezonują w naszej codziennej egzystencji. Odsłania przy tym swoje wartościowe preferencje – wiarę w dobro i miłość, przekonanie o pozytywnej sile harmonijnych relacji międzyludzkich. Ważną rolę w życiu artystki odgrywa także fenomen pomocy drugiemu człowiekowi. Bezinteresownej pomocy, która może przybierać wiele form. W naszych czasach coraz trudniej jest komuś ofiarować niematerialne wsparcie – naszą mentalną uważność, nasz czas, którego w tym pędzącym świecie mamy coraz mniej.

Cykl „Słowa” rozwija się wraz z nowymi zawodowymi i osobistymi doświadczeniami autorki, która zajmuje się również profesjonalnie arteterapią – dziedziną, w której twórczość plastyczna pełni niezastąpioną rolę. Szczególne miejsce w życiu artystki zajmują działania skierowane do osób z niepełnosprawnościami. (…)

Istotnym aspektem twórczości artystki jest także zabawa i eksperymentowanie ze środkami wyrazu – wykorzystywanie siły linii, kształtu i koloru, rytmicznego powtarzania elementów, światła i kontrastu. 

Iwona Bugajska-Bigos

Ukończyła studia na kierunku Wychowanie plastyczne (obecnie Edukacja artystyczna) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny, podyplomowe studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie z zakresu specjalności dyplomujących: malarstwa i tkaniny artystycznej (w pracowni prof. dr hab. Janusza Orbitowskiego i prof. dr hab. Lilli Kulki) w 2006. Kontynuowała edukację na studiach doktoranckich w tejże uczelni, gdzie obroniła doktorat w 2009 roku na Wydziale Malarstwa (promotor prof. dr hab. Zbigniew Bajek). W 2019 uzyskała stopień doktora habilitowanego (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Sztuki, Wydział Artystyczny). Ukończyła także liczne formy kształcenia w zakresie arteterapii, m.in. organizowane przez British Association of Art Therapy (BAAT), Londyn (2011) czy CECAT, Australia (2015, 2022).

Pracuje w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, gdzie inicjowała powstanie kształcenia artystycznego. Jest nauczycielem akademickim przedmiotów artystycznych i arteterapii, edukacji artystycznej, kierownikiem Katedry Edukacji Artystycznej i Sztuk Wizualnych, promotorem licznych prac dyplomowych.

Należy do Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich KAJROS – Zespołu ds. naukowo-badawczych arteterapii klinicznej i promocji zdrowia psychicznego. Jest certyfikowanym arteterapeutą – edukatorem arteterapii SAP KAJROS, członkiem Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka oraz należy do American Art Therapy Association. W 2013 roku została zaproszona do Network of European Art Therapists, przekształconego w 2018 roku w European Federation of Art Therapy, gdzie jest współzałożycielem Federacji zrzeszającej arteterapeutów z ponad 30 krajów. Autorka i współautorka kilkunastu międzynarodowych i krajowych projektów artystyczno-naukowych poświęconych sztuce i arteterapii, zakończonych monografiami artystyczno-naukowymi oraz wystawami m.in. Inside (2011), The Man (2012), LOVE (2013), The words – the meanings (2015), Hasior. Assamblage (2016), Warhol. Pop konteksty. 30 lat później (2017), Frida. Introspekcje (2018), Marina Abramović. Absolutna wolność (2020-2022), Kantor. Trzeba być… (2022-2024) oraz innych. Autorka międzynarodowych projektów naukowo-badawczych, licznych artykułów i publikacji poświęconych sztuce, arteterapii przez sztuki plastyczne i edukacji artystycznej. Jej działalność w obszarze arteterapii została zauważona w USA, co zaowocowało zaproszeniem na spotkanie z The Second Lady of the USA, Mrs Karen Pence zorganizowanym przez ambasadę amerykańską w Polsce w roku 2019.

Czynna uczestniczka kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych oraz sympozjów poświęconych sztuce i arteterapii m.in. w Grecji, Austrii, Danii, Anglii, Łotwie, Belgii, Luksemburgu, Słowacji, Węgrzech. Stale współpracuje z osobami z niepełno-sprawnościami, z którymi realizuje projekty badawcze.

Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Emalii w Czechach. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na sztukach wizualnych, arteterapii, autoarteterapii oraz wykorzystania nowych mediów w arteterapii.

Aktywnie współpracuje ze środowiskiem społeczno-gospodarczym, uczelniami, instytucjami kultury i sztuki w kraju i zagranicą. Uczestniczka corocznych wyjazdów w ramach programu Erasmus+. Jej działalność artystyczna obejmuje różne formy malarstwa, w tym emalię i tkaninę artystyczną. Ma w swym dorobku liczne wystawy indywidualne i około 170 zbiorowych w kraju i zagranicą.