Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

ŻABUSIA

Teatr Spektakl / widowisko

16 - 17 kwietnia 2023

sala im. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 25 zł, 1 zł*
Dodatkowe informacje:
Bilety na spektakl premierowy i na II przedstawienie ŻABUSI do nabycia od 30 marca br. w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) czynnej: pn.-pt. 8:00 – 20:00, sob.-ndz. 12:00 – 20:00 oraz online.

* Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych (na podstawie legitymacji).
Po 84 latach przerwy i kilku miesiącach przygotowań zbliżamy się do oficjalnej reaktywacji przy MCK SOKÓŁ Towarzystwa Dramatycznego i premiery jego nowego przedstawienia: ŻABUSI Gabrieli Zapolskiej.
Towarzystwo Dramatyczne utworzone zostało w 1913 roku i na nowo zorganizowane w 1918 roku przez Bolesława Barbackiego. Uroczyste wznowienie jego działalności odbędzie się w budynku nowosądeckiego SOKOŁA, w sali im. L. Lipińskiego, dokładnie w 105. rocznicę pierwszej premiery Teatru Towarzystwa Dramatycznego – w dniu 16 kwietnia 2023 r. (niedziela) o godz. 17.00.

Na inaugurację zaplanowano nową inscenizację ŻABUSI Gabrieli Zapolskiej, w opracowaniu i wspólnej reżyserii Moniki Ślepiak i Janusza Michalika, z pięknymi kostiumami autorstwa Marii Molendy z Fundacji Nomina Rosae – Ogrodu Kultury Dawnej w Nowym Sączu. Za artystycznie opracowane fryzury odpowiada w spektaklu Oksana Fiedor z Salonu Urody MONROE w Starym Sączu.

W spektaklu ŻABUSIA zobaczymy: Cezarego Kmiecika (Bartnicki), Janusza Michalika (Milewski), Agatę Koszkul-Gomułkę (Milewska), Jakuba Moskala (Julian), Kingę Jaromin-Król (Helena), Ewelinę Łomnicką (Maria), Sabinę Kmak (Maniewiczowa), Dominikę Rolę (Franciszka), Barbarę Malagę (Niańka) i Basię Piechnik (Mała Jadzia).

Przedstawienie zostanie powtórzone na drugi dzień po premierze, w poniedziałek 17 kwietnia o godz. 18.00.
ŻABUSIA to jeden z najwybitniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej, opowieść o obłudzie i mieszczańskim zakłamaniu, a zarazem wnikliwy portret kobiecej duszy. Ta tragifarsa rozgrywa się w domu Bartnickich. Helena (nazywana słodko przez wszystkich domowników Żabusią) i Jan stanowią na pozór dobrane małżeństwo. Jan jest ślepo zakochany w żonie, która nieustannie go zdradza, zachowując przy tym obraz wzorowej matki i żony. Kiedy prawda wychodzi na jaw, konsekwencje (których oczywiście nie zdradzimy) są zaskakujące. Żabusia reprezentuje typ kobiet, będących według Zapolskiej symptomem moralnego rozkładu. Autorka dąży w swojej sztuce do skompromitowania nie tylko tytułowej bohaterki, ale także jej środowiska, osób należących do znienawidzonej przez pisarkę menażerii ludzkiej, niedojrzałych i niezdolnych do podjęcia odpowiedzialności za swoje życie. W naszych współczesnych czasach, kiedy prywatność jest świadomie odzierana z intymności, a wielu ludzi wybiera życie na pokaz, napisany w 1897 roku dramat Zapolskiej jest niezwykle aktualny.

SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD LAT 15.
Czas trwania spektaklu – ok. 1 godz. 15 min. (bez przerwy)

Kalendarium wydarzeń

Sztuka Wernisaż / finisaż

chruślicka.art - wernisaż

14 kwietnia 2023, godz. 18:00

Galeria Sztuki SOKÓŁ

Literatura Konkurs

68. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI - TARNOWSKIE ELIMINACJE REJONOWE

17 kwietnia 2023, godz. 10:00

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie