Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

WRZĄTEK: PIĘKNO

Sztuka Spotkanie / dyskusja

23 marca 2023, godz. 18:00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ

Wstęp: Wstęp wolny
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Wrzątek", które odbędzie się w czwartek 23 marca o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ. Spotkanie poprowadzi dr hab. Dariusz Juruś - filozof oraz wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W dyskusji będą uczestniczyć zaproszeni goście:
  • prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Ingarden, architekt i nauczyciel akademicki. Współzałożyciel biura JET Atelier (1991–2009) i Ingarden & Ewý Architekci (od 1998) prowadzonego razem z arch.Jackiem Ewý. Od roku 2017 dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Laureat Honorowej Nagrody SARP, od 2002 roku Konsul Honorowy Japonii w Krakowie, od 2015 roku członek Polskiej Akademii Umiejętności. Autor i współautor kilkudziesięciu projektów m.in.: Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie (2012),Centrum Kongresowego w Krakowie (2014), Pawilonu „Wyspiański2000” w Krakowie (2007), Pawilonu Polski na EXPO 2005 Aichi w Japonii (2005), Szkoły Języka Japońskiego przy Centrum Manggha w Krakowie (2004), ołtarzy papieskich w Krakowie (1999, 2002), biblioteki Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie (z J. Ewý) i Ambasady RP w Tokio (2001). Laureat wielu prestiżowych polskich i zagranicznych nagród za działalność projektową.

  • prof. Leszek Mądzik, scenograf i reżyser teatralny, malarz, fotograf, profesor sztuk plastycznych. Ukończył Liceum Plastyczne w Kielcach. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, filii warszawskiej Akademii Teatralnej. Założyciel i szef Sceny Plastycznej KUL (od 1969). Autor plakatów i grafiki książkowej. Ze swoimi autorskimi przedstawieniami brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach teatralnych i wystawach. Został laureatem wielu prestiżowych nagród. Jest także autorem scenografii na scenach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec. Prowadził zajęcia ze studentami i wystawiał z nimi widowiska na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych, między innymi w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Hamburgu, Lyonie i Pradze. Jest profesorem Wydziału Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Prowadził również zajęcia i wykłady w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

  • prof. dr hab. Andrzej Szarek, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1985 r. w pracowni prof. Jana Kucza. Pracuje na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Przewodniczący Rady Programowej Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu. Autor licznych wystaw i happeningów. Laureat wielu nagród i wyróżnień za działalność artystyczną.

Dyskusję poprowadzi:
  • dr hab. Dariusz Juruś, prof. UJ, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (filozofia) i Politechniki Krakowskiej (architektura), stypendysta uniwersytetów w Bochum, Heidelbergu i Oxfordzie. Zajmuje się filozofią polityki (głównie libertarianizmem), a także etyką. Jest autorem ponad 50 publikacji. Pracuje w Instytucie Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Członek Rady Programowej Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Wideo zrealizowane przez Pracownię Audiowizualną MCK SOKÓŁ

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

WIELORYB

22 marca 2023, godz. 17:30

Kino SOKÓŁ

Muzyka Koncert

Katarzyna Żak – „Miłosna Osiecka”

24 marca 2023, godz. 19:00

sala im. L. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ