Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Wspomnienie profesor Heleny Łazarskiej

Muzyka Koncert

12 listopada 2023, godz. 17:00

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Wstęp: bezpłatny
Dodatkowe informacje:
Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie MCK SOKÓŁ od 24 października (ul. Długosza 3, Nowy Sącz, tel. 18 448 26 00) czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-20:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-20:00
W ostatnim dniu Festiwalu IUBILAEI CANTUS zapraszamy na jedyne takie wspomnienie profesor Heleny Łazarskiej. Koncert Wielkiej Maestrze in memoriam rozpocznie się 12 listopada o godzinie 17:00 w sali R. Sichrawy w MCK SOKÓŁ.

WYKONAWCY

Justyna Khil – sopran
Rozalia Kierc – fortepian
Prowadzenie, scenariusz: Anna Woźniakowska
Wieczór z udziałem Gości specjalnych

Program

Karol Szymanowski (1882-1937)             
Uśnijcie krwawe sny króla Rogera aria Roksany z II aktu opery Król Roger
Bunte Lieder op. 22                                             
Einsiedel (Pustelnik) sł. Carl Bulcke
Lied des Mädchens am Fenster (Pieśń dziewczęcia u okna) sł. Alfons Paquet
An kleine Mädchen (Dla małych dziewczynek) sł. Emil Faktor
Das hat die Sommernacht getan (Nocy letniej srebrny cud) sł. Anna Ritter
Bestimmung (Przeznaczenie) sł. Ricard Huch

Mieczysław Karłowicz (1876-1909)        
Czasem, gdy długo na półsennie marzę / sł. Kazimierz Tetmajer
Zasmuconej op.1 nr 1 / sł. Kazimierz Gliński
Rdzawe liście strząsa z drzew / sł. Kazimierz Tetmajer
Mów do mnie jeszcze op. 3 nr 1 / sł. Kazimierz Tetmajer
Z erotyków op. 3 nr 2 / sł. Józef Waśniewski
Śpi w blaskach nocy op.3 nr 5 / sł. Heinrich Heine, tłum. Maria Konopnicka
Z nową wiosną / sł. Czesław Jankowski

Stanisław Moniuszko (1819-1872)          
Ha! Dzieciątko nam umiera… O mój Maleńki aria Halki z IV aktu opery Halka

JUSTYNA KHIL

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. dr hab. Hanny Michalak i dr Anny Wilk.

Od roku 2020 uczestniczy w Programie Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie kształci się u Izabeli Kłosińskiej, Olgi Pasiecznik, Sophii Muñoz, Katelan Trần Terrell i Michała Biela.

Umiejętności wokalne doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Dearbhlę Collins, Hedwig Fassbender, Vesselinę Kasarovą, Adriana Kelly’ego, Mariusza Kwietnia, Topiego Lehtipuu, Jakuba Józefa Orlińskiego, Ewę Podleś, Matthiasa Rexrotha, Małgorzatę Walewską, Edith Wiens, Helmuta Deutscha, Eytana Pessena, Macieja Pikulskiego, Tobiasa Trunigera.

Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, takich jak Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi (I nagroda), Ogólnopolski Konkurs im. Bogdana Paprockiego (I nagroda), Wassyl Slipak Young Vocalists Competition (II nagroda). Otrzymała również wiele nagród specjalnych podczas XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, między innymi Nagrodę im. prof. Heleny Łazarskiej, nagrodę za wybitne wykonanie cyklu pieśni oraz za wybitne wykonanie utworu polskiego. Wraz z pianistką Rozalią Kierc z sukcesem brała udział w wielu konkursach kameralistyki wokalnej.

Zadebiutowała jeszcze w trakcie studiów rolą Hrabiny w Weselu Figara Mozarta w Operze Nova w Bydgoszczy. Artystka wykonywała recitale oraz brała udział w koncertach oratoryjno-kantatowych na wielu estradach. Występowała między innymi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze Wrocławskiej, Operze na Zamku w Szczecinie, Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie oraz w Sala Sudasiri Sobha w Bangkoku.

ROZALIA KIERC

Pianistka i kameralistka. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie pod kierunkiem Stefana Wojtasa (2022). Obecnie kontynuuje naukę w klasie kameralistyki fortepianowej Bartłomieja Weznera w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, gdzie kształci się pod kierunkiem Izabeli Kłosińskiej, Olgi Pasiecznik, Sophii Muñoz, Katelan Trần Terrell i Michała Biela. Studiowała dyrygenturę w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Marzeny Diakun.

Należy do grona stypendystów wielu instytucji wspierających młode talenty. Jest laureatką Nagrody Artystycznej Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich, Nagrody im. Jerzego Waldorffa 50. Festiwalu Pianistyki Polskiej, Steinway Advancement Award Hamburg 2017 i finalistką konkursu Młody Muzyk Roku 2016. Na międzynarodowych i krajowych konkursach muzycznych otrzymała kilkadziesiąt pierwszych nagród, nagrody specjalne i Grands Prix.

Zadebiutowała z orkiestrą w wieku dziesięciu lat i od tego czasu współpracowała z wieloma dyrygentami w Polsce i Europie. Od najmłodszych lat z zamiłowaniem wykonuje muzykę kameralną. Wraz z Marią Moliszewską tworzy charyzmatyczne Reverie Piano Duo – ich partnerstwo zaowocowało licznymi sukcesami, m. in. zwycięstwem w Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych Duettissimo w 2022 roku i II nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w 2023 roku. Ponadto od 2020 roku współpracuje z sopranistką Justyną Khil, z którą zgłębia tajniki liryki wokalnej. Została wyróżniona nagrodą dla najlepszego pianisty podczas 20. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Szczególnym upodobaniem darzy muzykę współczesną, z entuzjazmem prawykonując utwory młodych polskich kompozytorów.

HELENA ŁAZARSKA

Prof. HELENA ŁAZARSKA
(ur. 15.08.1934 w Poznaniu, zm. 28.10.2022 r. w Krakowie)

Twórczyni i dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. ADY SARI w Nowym Sączu od momentu jego powstania w 1985 r. Konkurs im. Ady Sari jest jednym z dwóch (obok Konkursu im. Stanisława Moniuszki organizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie) najbardziej liczących się międzynarodowych konkursów wokalnych w Polsce. Jest w tym wielka zasługa Pani Profesor Heleny Łazarskiej, która zaliczana była do grona najbardziej liczących się pedagogów śpiewu w Europie. Należy podkreślić również, że Festiwal ADY SARI jest pierwszym, najstarszym festiwalem sądeckim. Dzięki całokształtowi koncepcji, będącej wyłącznym udziałem prof. Heleny Łazarskiej, Festiwal stał się forum spotkań pedagogów – wokalistów z całej Polski i zdobył sobie ważne i dziś powszechnie uznane miejsce w środowisku sztuki i nauki. Potwierdza to poziom koncertów, konferencje pedagogiczne, spotkania z dyrektorami polskich teatrów operowych, czy obecność jurorów tej klasy co: Birgit Nilsson, Luigi Alva, Andrzej Hiolski, Walter Berry, Gundula Janowitz, Edith Mathis, Bonaldo Giaotti, Ileana Cotrubas.

W 1991 roku prof. Helena Łazarska zainicjowała – w czasie trwania Festiwalu w Nowym Sączu – powstanie Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu, które owocuje do dziś intensywną działalnością dydaktyczną w całej Polsce, organizując kursy interpretacji, seminaria naukowe i kursy pedagogiczne we: Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Dusznikach, Gdańsku, Łodzi.

Prof. Helena Łazarska przez wiele lat mieszkała w Krakowie, gdzie była profesorem śpiewu solowego w Akademii Muzycznej. Była też profesorem Uniwersytetu w Wiedniu.

Więcej in formacji na temat profesor Łazarskiej znajduje się w artykule Jej poświęconym na stronie Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

Patronat medialny

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2023: „The Palace”

12 listopada 2023, godz. 12:30

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Kino Seans filmowy

Klub cudownych kobiet

14 listopada 2023, godz. 12:15

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu