Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Wieczór wspomnień o Józefie Różańskim w pierwszą rocznicę śmierci

Sztuka Spotkanie / dyskusja

16 marca 2023, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI

WSTĘP: Wstęp wolny
W czwartek 16 marca br. o godzinie 18.00 Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu “Mam Wam coś do powiedzenia” - WIECZÓR WSPOMNIEŃ O JÓZEFIE RÓŻAŃSKIM W PIERWSZĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI.

17.00 | MSZA ŚW.
w kościele św. Anny na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu,
Modlitwa i złożenie kwiatów przy grobie.

18.00 | WIECZÓR WSPOMNIEŃ
w Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu

„Na niebieskie niwy odszedł kolejny gigant góralszczyzny, niezrównany społecznik, wychowawca i trener młodzieży, pasjonat sportów lotniczych, poseł, mistrz pszczelarski, najstarszy w Polsce strażak – ochotnik, goprowiec – senior. Kronika Nowego Targu od lat przedwojennych, wojny i okupacji, zaangażowany w kontakty z ziomkostwem żydowskim. Wszystkich jego aktywności, działań i dokonań nie sposób ogarnąć. Ale w tym, co robił, zawsze pokazywał głęboki wymiar człowieczeństwa, troskę zarówno o historię, jak teraźniejszość i przyszłość swojej rodzinnej ziemi.”

„Jego pasją było pszczelarstwo. Pasieka „Pod Lasem” w Spytkowicach stała się nie tylko skansenem i unikatową galerią św. Ambrożego, ale miejscem spotkań góralskiego grona, kuźnią różnych społecznych inicjatyw, celem edukacyjnych wycieczek. Nigdy nie przestawał interesować się lotnictwem i z radością witał każdą edycję lipcowych Pikników.

Józef Różański był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem 30-lecia Polski Ludowej, Złotą Odznaką  im. Janka Krasickiego oraz Medalem za Szczególne Zasługi dla Nowego Targu. (…)”

Fragment tekstu wspomnieniowego „Minął się Józef Różański, człowiek instytucja, społecznik niezrównany”
Anna Szopińska (teks i zdjęcie)

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

Till

14 marca 2023, godz. 18:10

Kino SOKÓŁ

Folklor Teatr Konkurs Spektakl / widowisko

10. POSIADY TEATRALNE NA ORAWIE

17 - 19 marca 2023

Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce