Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Warsztaty Festiwalowe | 32. ŚWIĘTO DZIECI GÓR

Folklor Sztuka Plener Warsztat

21 - 25 lipca 2025

Park Strzelecki w Nowym Sączu

Wstęp: wstęp bezpłatnych, obowiązuje rejestracja
Warsztaty festiwalowe jako wydarzenie towarzyszące 32. edycji Festiwalu ŚWIETO DZIECI GÓR to propozycja dla najmłodszych mieszkańców Nowego Sącza i okolic. W tygodniu festiwalowym od poniedziałku do piątku, dla lubiących wyzwania dzieciaków mamy propozycje na niebanalne popołudnia, a każda z nich to inspiracja do wykorzystania różnych technik, materiałów i form we współczesnym kreatywnym rękodziele, do którego zachęcamy najmłodszych. Mamy nadzieję, że pomogą one rozwinąć skrzydła twórczej fantazji a każdy uczestnik będzie mógł wykazać się przeróżnymi zdolnościami manualnymi.
Na warsztaty zapraszamy między 21 a 25 lipca w godzinach popołudniowych do Parku Strzeleckiego. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych zajęcia realizowane będą w odpowiednich namiotach usytuowanych w pobliżu Amfiteatru. Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku szkolnym (7-13 lat). 

Zapisy od 7 lipca od godz. 12:00 przez formularz dostępny na stronie swietodziecigor.pl.
Liczba miejsc ograniczona.

PRZYJACIEL KSIĄŻKI

21 lipca / poniedziałek/
godz. 14:00-15:30
godz. 16:00-17:30

Każdy z nas może być przyjacielem książki, jeśli ją szanuje i traktuje z wyrozumiałością po to, by jak najdłużej służyła czytelnikowi. Do tego przyda się każdemu zakładka do zaznaczania miejsca, w którym skończyliśmy czytanie a wszystko po to, aby nie zaginać rogów kartek. Na warsztatach festiwalowych proponujemy Wam nietypową zakładkę, która będzie artystycznym dodatkiem i przyjacielem Waszych książek.

prowadzenie: Barbara Ruchała

KOLOROWY ZWIERZYNIEC

21 lipca /poniedziałek/ 
godz. 14:00-15:30
godz. 16:00-17:30

KOLOROWY ZWIERZYNIEC z rolek papieru toaletowego? Czy to możliwe? Ależ oczywiście! Możemy dać im drugie życie za sprawą pomysłowej głowy, kolorowego papieru, nożyczek, pasmanterii i innych ozdóbek. Wszystko w Waszych rękach! Jednocześnie dołożymy własną cegiełkę w ochronę naszych lasów!

prowadzenie: Zofia Ślezak

SPOTKANIE Z RYSIEM

22 lipca/ wtorek/
godz. 14:00-15:30
godz. 16:00-17:30

I to nie w ogrodzie zoologicznym czy puszczy, a w sądeckim Parku Strzeleckim! Możecie spędzić z tym zwierzakiem parę chwil podczas naszych warsztatów, bowiem ryś jest maskotką tegorocznego festiwalu ŚWIĘTO DZIECI GÓR. Chociaż jest zwierzęciem drapieżnym, nasz warsztatowy ryś będzie wyjątkowo łagodny. Przekonacie się o tym już niedługo podczas zajęć plastycznych z największym europejskim kotem!

prowadzenie: Barbara Ruchała

KRÓLEWSKIE WARSZTATY

22 lipca/ wtorek/
godz. 14:00-15:30
godz. 16:00-17:30

Królewskie warsztaty będą jednocześnie lekcją historii Polski. Cofniemy się w czasie o tysiąc lat wstecz, kiedy książe Bolesław zwany Chrobrym nałożył na głowę królewską koronę dopełniając aktu koronacji. Z okazji tej ważnej okrągłej rocznicy spróbujemy odtworzyć i wykonać koronę Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski.

prowadzenie: Zofia Ślezak

U BABCI W OKNIE

23 lipca /środa/
godz. 14:00-15:30
godz. 16:00-17:30

Czy wiecie jak mogło wyglądać wiejskie okno dawno, dawno temu? Z pewnością bardzo się różniło od współczesnych. Nasze babcie i prababcie zamiast firanek zawieszały w oknach zazdroski, takie wzorzyste wycinanki z papieru. Nazywały się tak dlatego, by przechodzący nie zaglądali zazdrośnie w okna. Zazdroski to takie małe dzieła sztuki. Przekonacie się, że nie tak łatwo się je wycina, wymagają cierpliwości, ale warto spróbować!

prowadzenie: Teresa Cabała

OŁÓWKOWE RANCZO

23 lipca /środa/
godz. 14:00-15:30
godz. 16:00-17:30

Nawet ołówki, kredki czy długopisy mogą mieć swoje ranczo, takie wspólne miejsce, w którym je przechowujemy. Na zajęciach pomożemy Wam stworzyć kolorowe organizery przy użyciu różnych ozdób oraz materiałów. Wasza pomysłowość będzie miała tutaj pole do popisu. Później zdyscyplinujecie swoje przybory szkolne i zaprosicie do rancza!

prowadzenie: Angelika Galeja-Tokarczyk

LATAWCE DMUCHAWCE

24 lipca /czwartek/
godz. 14:00-15:30
godz. 16:00-17:30

To nic innego jak papierowe konstrukcje latające. Jedne i drugie poruszają się w powietrzu ale jedne za pomocą swoich skrzydeł, zaś drugie za pomocą lekkiej kompozycji drewna i papieru sterowanej przez wiatr i człowieka. Przyjdźcie na zajęcia aby pobawić się w konstruktorów i budowniczych latawców, które są najprostszymi prototypami dzisiejszych samolotów.

prowadzenie: Monika Zielińska-Klimczak

DOMOWY BANKOMAT

24 lipca /czwartek/
godz. 14:00-15:30
godz. 16:00-17:30

To wcale nie żart. Skoro dorośli mogą korzystać z bankomatu to i Wy  możecie mieć w swoim domu własny, nieskomplikowany bankomat, do którego odkładać będziecie drobne kwoty, by uzbierać większą. Zrobimy z Wami takie niecodzienne pojemniki z materiałów, które pierwotnie wykorzystane były do zupełnie czego innego. Taki proces zwany recyclingiem pomaga chronić nasze środowisko. Pamiętajmy o tym!

prowadzenie: Angelika Galeja-Tokarczyk

KAWA Z KORKIEM

25 lipca /piątek/
godz. 14:00-15:30
godz. 16:00-17:30

Pewnie zastanawiacie się jak smakuje kawa z korkiem. Uwierzcie – jest aromatyczna i smakowita. Korek to wiecznie zielone drzewo, z którego można wykonać wiele ciekawych przedmiotów ale z pewnością nie służy do produkcji spożywczej. Wystarczy jednak podłożyć pod kubek ślicznie zdobioną podstawkę z korka a picie kawy będzie jeszcze większą przyjemnością.

prowadzenie: Monika Zielińska-Klimczak

PAPIEROWA ŁĄKA

25 lipca /piątek/
godz. 14:00-15:30
godz. 16:00-17:30

Maki, chabry, powoje, stokrotki, rumianki….najpiękniejsze polskie kwiaty, ozdoba naszych pól i łąk. Mienią się różnymi kolorami, mają swoiste kształty i pachną osobliwie. Często nie zwracamy na nie uwagi spacerując czy podróżując samochodem, autobusem zatem zwolnij, odłóż na chwilę telefon  i przyjdź na spotkanie z kwietną łąką. A potem zaproś rodziców na wycieczkę i poszukaj kwiatów w ich naturalnym środowisku.

prowadzenie: Teresa Cabała