Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

„W drodze do DOSKONAŁEGO teatru dzieci i młodzieży” – warsztaty

Edukacja Teatr Warsztat

3 grudnia 2022, godz. 11:00 - 15:00

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie

Wstęp: Wstęp bezpłatny
Dodatkowe informacje:
ZGŁOSZENIA wyłącznie poprzez formularz online do 30 listopada. Uwaga! Ilość uczestników zajęć jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapraszamy nauczycieli, instruktorów teatralnych, animatorów, pedagogów teatrów zainteresowanych doskonaleniem swojego warsztatu twórczego w pracy z amatorskimi grupami teatralnymi na spotkanie warsztatowe „W drodze do DOSKONAŁEGO teatru dzieci i młodzieży”, które przeprowadzone zostanie 3 grudnia 2022 roku, godz. 11:00-15:00 w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie (ul. H. Wietora 13/15).
Warsztaty rozpoczniemy obejrzeniem na żywo spektaklu Studia Teatralnego Młodych pt. „Królowa chłodu”, który stanie się inspiracją do praktycznego szkolenia, gdzie poprzez doświadczenie każdego etapu przygotowywania spektaklu, uczestnicy otrzymają konkretne narzędzia, które będą mogli wykorzystać w pracy z amatorskimi grupami teatralnymi.

Zagadnienia warsztatowe:
  1. DRAMA i IMPROWIZACJA – twórcza zabawa jako początek do tworzenia prawdziwego teatru. Metody pozwalające zachować młodym twórcom na scenie swobodę, spontaniczność, autentyczność tj. PRAWDĘ.
  2. Techniki rozwijające estetykę słowa w formie ZABAWY i GRY – ćwiczenia dykcyjne, emisyjne, intonacyjne, trudności dotyczące poprawności językowej.
  3. Skąd czerpać inspirację do spektaklu – dobór i opracowanie repertuaru. W formie warsztatu dramatopisarskiego zostaną przekazane wskazówki, jak korzystać ze współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży oraz jak samodzielnie stworzyć tekst dla teatru.
  4. Opracowanie koncepcji formalnej spektaklu – poprzez działania twórcze omówimy temat metafory, przenośni, skrótu jako środka artystycznego w sztuce. Pokażemy, jak poprzez skromne, proste rozwiązania formalne zbudować spójną, konsekwentną, czytelną dla widza rzeczywistość teatralną.

Prowadzący:

KRYSTYNA HUSSAK-PRZYBYŁO – absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii teatru dzieci i młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (aktualnie AST). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2022, nagrody Edukator Roku 2022 Miasta Kraków, Nagrody Prezydenta Krakowa, Nagrody Edukacyjnej Miasta Krakowa oraz Nagrody im. H. Cyganika „Za wybitne osiągnięcia w teatrze dzieci i młodzieży”. Od 22 lat prowadzi Studio Teatralne Młodych przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Od 2000 roku współpracowała z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, gdzie przygotowała obsady dziecięce do spektakli w reżyserii Krystiana Lupy, Andrzeja Wajdy, Jana Klaty, Pawła Miśkiewicza, Remigiusza Brzyka, Krzysztofa Nazara, Petra Zelenki, Pawła Passiniego. W sezonie artystycznym 2016/2017 opracowała i zrealizowała autorski projekt dot. EDUKACJI TEATRALNEJ w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

PIOTR PRZYBYŁO – absolwent Akademii Pedagogicznej w Częstochowie – kierunek wychowanie przez sztukę. Aktualnie prowadzi w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży Teatr Formy, gdzie podstawowym wyznacznikiem działań twórczych jest plastyka. Współpracuje także z Akademią Sztuk Pięknych oraz Muzeum GALICJA w Krakowie. Zajmuje się także metaloplastyką.
Warsztaty realizowane są w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w związku z czym – udział w zajęciach jest bezpłatny.

Uczestnicy warsztatów otrzymają zaświadczenia.

ZGŁOSZENIA wyłącznie poprzez formularz online do 30 listopada 2022 r.
Uwaga! Ilość uczestników zajęć jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Po wpłynięciu zgłoszenia koordynator warsztatów potwierdzi udział wysyłając wiadomość na podany w formularzu adres e-mail.

DOFINANSOWANIE

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Nazwa funduszu: Fundusz Promocji Kultury
Nazwa programu: Edukacja kulturalna
Nazwa zadania: 37. Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK
Wartość dofinansowania: 54 000 zł, całkowita wartość zadania: 101 250 zł

Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK organizowany jest nieprzerwanie od 1986 roku. Celem wydarzenia jest promocja aktywności artystycznej najmłodszego pokolenia Małopolan poprzez umożliwienie prezentacji działającym w województwie zespołom oraz ich twórcze animowanie dzięki dodatkowym całorocznym działaniom animacyjno-warsztatowym.

Kalendarium wydarzeń

Folklor Muzyka Konkurs

5. Konkurs Heligonistów Województwa Małopolskiego

3 grudnia 2022

Dom Weselny “Jasicówka” w Mordarce

Teatr Spektakl / widowisko

„TUTAM” Bogusława Schaeffera na Scenie SOKÓŁ

5 grudnia 2022, godz. 18:00

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ