Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

VERAICON I PRZYJACIELE - koncert Jubileuszowy 10-lecia Chóru VERAICON

Muzyka Koncert

16 listopada 2019

sobota godz. 19:15

Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Wstęp: Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie MCK SOKÓŁ od 24 października
Koncert Jubileuszowy 10-lecia Chóru VERAICON Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu z gościnnym udziałem Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.
VERAICON Chór Sanktuarium Przemienienia Pańskiego powstał w listopadzie 2009 roku w Nowym Sączu. Nazwa chóru VERAICON z języka  greckiego oznacza „Prawdziwe Oblicze” i ma wyrażać przywiązanie do niezwykłego miejsca, jakim jest sądeckie Sanktuarium Przemienienia Pańskiego. Służba wspólnocie parafialnej poprzez uwielbianie śpiewam Oblicza Jezusa Przemienionego to najważniejszy cel działalności chóru.  By ten cel realizować, zespół stale doskonali współbrzmienie,  poszukuje  własnego stylu i wzbogaca  repertuar,  który obejmuje przede wszystkim dawną i współczesną muzykę sakralną. 

VERAICON jest chórem mieszanym, liczącym około 30 śpiewaków – amatorów i pasjonatów muzykowania.  Poza systematycznymi próbami, swoje umiejętności chórzyści doskonalą podczas warsztatów wokalnych pod kierunkiem doświadczonych chórmistrzów.

Ostateczną formę i wysoki poziom wykonawczy zawdzięcza zespół dyrygentce,  Izabeli Biskupskiej - absolwentce Akademii Muzycznej w Krakowie i założycielce chóru.  To dzięki jej pasji i talentowi pedagogicznemu Chór VERAICON ma na swym koncie liczne nagrody.

Chór dwukrotnie prezentował swój dorobek na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio” w Tarnowie, gdzie w roku 2010 zajął II miejsce w kategorii chórów mieszanych, a w roku 2012 sięgnął po najwyższy laur.

W 2014 roku był zdobywcą Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Żorach oraz Złotej Struny w Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach. Również rok 2015 przyniósł chórowi dwie prestiżowe nagrody: I miejsce na XIX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie oraz Złoty Dyplom na VI Międzynarodowym Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej. 

W styczniu 2016 roku zespół zajął I miejsce na XXV Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki”, a rok później I nagrodę na V Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Szczególnym wyróżnieniem było zaproszenie do udziału w Wiosennym  Festiwalu Kultury w Budapeszcie w kwietniu 2018 roku, gdzie podczas  koncertu  chórów państw Grupy Wyszehradzkiej VERAICON prezentował  dorobek polskiej chóralistyki. W tym samym roku zespół współtworzył widowisko „Viva Polonia” przygotowane przez MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej

Chór CANTICUM, fot. Mateusz Franczyk
Chór działa od 2 stycznia 1998 roku pod dyrekcją organisty Marka Michalika. Głównym celem i zadaniem chóru jest dbanie o piękno oprawy liturgii mszy świętej. Członkami chóru są wyłącznie muzycy amatorzy - uczniowie szkół średnich, studenci, osoby pracujące zawodowo i będące już na emeryturze. Poza tą działalnością zespół bierze udział w licznych występach i koncertach w kraju i za granicą. Chór corocznie prezentuje się kilkadziesiąt razy. W swoim dorobku posiada cztery nagrane płyty oraz wiele koncertów ze słynnymi orkiestrami m.in. Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Krakowskiej Młodej Filharmonii, Orkiestrą Kameralną L’Estate Armonico i innymi. W swoim repertuarze posiada ponad 300 utworów. Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM jest laureatem ponad trzydziestu konkursów chóralnych, krajowych i międzynarodowych. Koncertował w Austrii, w Niemczech, na Słowacji, we Włoszech, w Bośni i Hercegowinie, w Chorwacji, na Węgrzech, w Rumunii oraz na Ukrainie. Zespół występował dla papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI. Za swoją działalność i osiągnięcia chór został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ, Radę Miasta Limanowa medalem i tytułem ZA ZASŁUGI DLA MIASTA LIMANOWA, przez Zarząd Sejmiku Województwa Małopolskiego - medalem POLONIA MINOR oraz ZŁOTYM KRZYŻEM MAŁOPOLSKIM, a przez Zarząd Główny Federacji CAECILIANUM - medalem GLORIAM DEI CANTARE.

Marek Michalik
Organista, dyrygent, absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej – Sekcji Muzyki Liturgicznej w Krakowie (dyplom w 1997 r. z wyróżnieniem), absolwent podyplomowych studiów chórmistrzostwa w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (dyplom w 2012 r.). Założyciel i dyrygent Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Jako organista pracował w parafii św. Kazimierza w Krakowie, w parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach, od 1997 roku organista w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Członek diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej. Obecnie także dyrygent Orkiestry ECHO PODHALA w Limanowej. Odznaczony Medalem i Tytułem Przyjaciel Miasta Limanowa – 2008 r. Medalem Federacji CAECILIANUM GLORIAM DEI CANTARE - 2014 r., Medalem i Tytułem Za Zasługi Dla Miasta Limanowa – 2012 r.. Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę – 2018 r., Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski – 2018 r.

Jolanta Kowalska-Pawlikowska / sopran

Sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka, trzykrotna Stypendystka Ministra Kultury (2004/05, 2005/06, 2006/07), Miasta Krakowa (Stypendium „Twórcze”, 2009) oraz programu „Młoda Polska” (2009).Ukończyła z wyróżnieniem zarówno Akademię Muzyczną w Krakowie (klasa śpiewu ad. II st. Agnieszki Monasterskiej) jak też studia podyplomowe w Guildhall School of Music&Drama w Londynie. Uczestniczka kursów mistrzowskich m.in.: Heleny Łazarskiej, Teresy Żylis-Gara, Paula Esswooda, Barbary Schlick. Jest laureatką pierwszej nagrody Międzynarodowych Konkursów: Bach Singer’s Prize w Londynie (2008) oraz The Thelma King (2009). Laureatka III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu (2011). Otrzymała Nagrodę Fundacji Bach-Marschall na Międzynarodowym Konkursie im. J. S. Bacha w Lipsku (2008), Nagrodę „Jurica Murai Prize” za najlepszą interpretację na 39th Festiwalu „Varaždin Baroque Evenings” (Chorwacja, 2009), a także wyróżnienia m.in. na Mozartowskim Konkursie Wokalnym w Londynie (2008). Współpracowała z Krakowską Operą Kameralną, a od 2003 r. jest członkiem Zespołu Capella Cracoviensis. Występowała z dyrygentami t.j.: Andrew Parrott, Ralf Sochaczevsky, Anthony Ford, Paul Esswood, Andreas Spering, David Shemer. W październiku 2011 wystąpiła na festiwalu Opera Rara w „Alcinie” G.F. Haendla, który poprowadził Marc Minkowski z towarzyszeniem orkiestry Les Musiciens du Louvre-Grenoble.

Marcin Wasilewski-Kruk / baryton

Dyrygent, wokalista, pedagog. Wieloletni wokalista Capelli Cracoviensis. W latach 2007-2016 pełnił rolę drugiego dyrygenta Katedry na Wawelu. W 2018 roku objął funkcję kantora Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Jest wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej, gdzie prowadzi zajęcia z emisji głosu. Nauczyciel emisji głosu w Chórze Mieszanym CANTICUM IUBILAEUM. Koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Włoszech, Finlandii, Czechach, na Węgrzech i na Ukrainie. W swojej działalności solistycznej dokonał wielu nagrań płytowych realizowanych min. dla wytwórni DUX i Ars Sonora. Najnowsza realizacja to baryton solo w premierowym polskim nagraniu utworu Te Deum Józefa Świdra pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika. Obecnie jest doktorantem w dziedzinie dyrygentury na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Krzysztof Michałek / organista

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w trzech specjalnościach: dyrygentura chóralna w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego, muzyka kościelna w klasie organów I st. kwal. Marka Wolaka oraz nauczanie przedmiotów teoretycznych. Swoją edukację kontynuował na studiach podyplomowych w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów i improwizacji organowej prof. Juliana Gembalskiego, które ukończył w 2010 roku. W grudniu 2012 uzyskał tytuł doktora w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich oraz konkursach muzycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Koncertuje jako dyrygent i organista. W swoim dorobku posiada płyty CD z muzyką organową i wokalno-instrumentalną. Jest asystentem w Międzywydziałowym Instytucie Muzyki Kościelna krakowskiej Akademii Muzycznej, nauczycielem w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie, organistą w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie–Łagiewnikach oraz Bazylice Mariackiej w Krakowie a także dyrygentem chóru MUSICA EX ANIMA. Od 2010 roku jest Członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, a także federacji chóralnej Caecilianum. W tym samym roku został powołany do Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. Miejsce szczególne w obszarze jego zainteresowań zajmują: improwizacja organowa, budownictwo organowe oraz muzyka Kościoła anglikańskiego.

Kalendarium wydarzeń

Kadr z filmu "Proceder"
Kino Seans filmowy

PROCEDER - premiera filmu

15 listopada 2019, godz. 20:00

Kino SOKÓŁ

Zaufajcie Słowu
Edukacja Literatura Warsztat

Zaufajcie Słowu - zgłoszenia do edycji 2019/2020

18 listopada 2019

Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku