Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Tycjan - imperium barw

Kino Sztuka Seans filmowy

9 lutego 2023, godz. 18:30

Kino SOKÓŁ

WSTĘP: w przedsprzedaży - 20 zł, w dniu seansu - 25 zł
W ramach cyklu Art Beats zapraszamy na filmową podróż przez życie i twórczość mistrza malarstwa, który zdołał uchwycić na swoich niepowtarzalnych obrazach duszę Wenecji i jej mieszkańców - TYCJAN: IMPERIUM BARW. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 9 lutego 2023 r. o godzinie 18:30.
W nowym filmie z cyklu Art Beats – Wielka Sztuka w Kinie śledzimy dzieje Tycjana, artysty “najbardziej doskonałego wśród malarzy”. Obdarzony niezwykłym talentem oraz smykałką do interesów, Tycjan szybko stał się najbardziej pożądanym nazwiskiem na dworach całej Europy, przyćmiewając innych twórców tamtych czasów. Jego dzieła wyznaczyły kierunek, w jakim podążyła cała epoka i do dziś inspirują rzesze artystów. Genialny portrecista, mistrzowsko interpretował zarówno motywy religijne, jak i mitologiczne. Twierdził, że “sztuka jest potężniejsza od natury” i w zgodzie z tym hasłem żył oraz tworzył.

Najwięksi światowi eksperci, krytycy, badacze i artyści opowiadają o życiu Tycjana, jego stylu, temperamencie i ambicjach. Tłem dla ich rozważań jest Wenecja, kulturowy tygiel, miasto nierozerwalnie związane z Tycjanem, z którego czerpał on inspiracje.

Przez niemal trzy wieki grób Tycjana oznaczony był tylko prostym nagrobkiem. Malarz zmarł prawdopodobnie na dżumę w 1576 roku, lecz dzieło jego życia przetrwało i wywarło wpływ na wielkich artystów z kolejnych pokoleń. Sztuka Tycjana wciąż prowadzi dialog ze współczesnymi, jak wyjaśnia Jeff Koons, który w tym filmie opowiada o swojej fascynacji malarskim stylem i warsztatem Tycjana – elementami, które ponad czterysta lat później dzieli z rewolucyjnym weneckim malarzem.

ZWIASTUN

Czas trwania: 90 minut
Obsada: Jeff Koons (udział specjalny)
Twórcy: Laura Chiossone (reżyseria), Giulio Boato (reżyseria)

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

WIELORYB

7 lutego 2023, godz. 17:45

Kino SOKÓŁ

Sztuka Wernisaż Wystawa

Maciej Linttner „To, co się zdarzyło, zdarza się dalej” - wernisaż

10 lutego 2023, godz. 18:00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ