Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

„TUTAM” Bogusława Schaeffera na Scenie SOKÓŁ

Teatr Spektakl / widowisko

5 grudnia 2022, godz. 18:00

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 15 zł, 1 zł*
Dodatkowe informacje:
* Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych (na podstawie legitymacji) dostępne wyłącznie w kasie MCK SOKÓŁ. 

Bilety do nabycia od dnia 15 listopada br. w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) czynnej: pn.-pt. 8:00-20:00, sob.-ndz. 12:00-20:00 oraz on-line na stronie mcksokol.pl
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ  w Nowym Sączu zaprasza na kolejne teatralne spotkanie w ramach Sceny SOKÓŁ. W dniu 5 grudnia 2022 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 w sali im. R. Sichrawy będzie można zobaczyć sztukę Bogusława Schaeffera pt. „TUTAM” w realizacji Teatru NSA. Zagrają: Małgorzata Sowa i Janusz Michalik, który także jest reżyserem spektaklu.
TUTAM to komediodramat, w którym każdy z aktorów wciela się w dwie różne postaci, grając kelnera i kelnerkę w pewnej kawiarni oraz parę stałych bywalców lokalu. Tu i tam (stąd tytuł) toczą się rozmowy w krańcowo różnych tonacjach: poetyckiej i trywialnej, lirycznej i wulgarnej. Temat jest ten sam - miłość, życie.
W małej kawiarni spotyka się przypadkiem dwoje ludzi. On, prawdopodobnie po jakichś miłosnych przejściach, ucieka przed uczuciami. Ona postanawia go zdobyć, on chowa się przed nią i przed sobą, przybierając różne pozy i maski; ona nie pozostaje w tyle, i tak kawiarnia zamienia się teatr. Ale każdy teatr oprócz sceny ma także kulisy, a kawiarnia zaplecze: tam rozgrywa się kolejny uczuciowy dramat. Kelner i kelnerka od dawna są razem, ale on – podobnie jak klient kawiarni - wciąż chowa się przed kelnerką i przed sobą, także przybierając różne pozy i maski, ona też nie pozostaje w tyle, i tak kulisy zamieniają się w scenę, aż w końcu nie wiadomo, gdzie jest “tu” a gdzie “tam”, gdzie kawiarnia, gdzie zaplecze, gdzie teatr, gdzie rzeczywistość, gdzie jawa, gdzie sen; tym bardziej, że kelnerka trochę się chyba podkochuje w kliencie, a kelner w klientce.

Bogusław Schaeffer obok kompozycji i muzykologii zajmował się także dramatopisarstwem. Napisał ponad 40 sztuk teatralnych (kilka z nich wyreżyserował), które zostały przetłumaczone na 17 języków. Dramatopisarstwo Schaeffera nawiązywało do muzycznej tematyki. Jego sztuki to teatralne partytury na wzór partytur muzycznych, w których autor snuje refleksje nad naturą teatru i aktorskiego przeobrażenia. Próbuje uchwycić wzajemne powiązania scenicznej prawdy i scenicznego fałszu, iluzji i deziluzji. Zajmuje go fenomen aktorstwa. Bada związki pomiędzy słowem dramatopisarza, a kreacją aktora, który pozostaje zawsze w dwuznacznej sytuacji - jako on sam i bohater.
SPEKTAKL DLA WIDZÓW DOROSŁYCH
Czas trwania spektaklu – 1 godz. 15 min. bez przerwy

Kalendarium wydarzeń

Teatr Warsztat

„W drodze do DOSKONAŁEGO teatru dzieci i młodzieży” – warsztaty

3 grudnia 2022, godz. 11:00 - 15:00

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie

Kino Seans filmowy

Mikołajki w Kinie SOKÓŁ

6 grudnia 2022

Kino SOKÓŁ