Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Teatr / Taniec / Performance

Teatr Festiwal Plener Spektakl / widowisko

17 sierpnia 2024, godz. 12:00

Rynek i ul. Jagiellońska w Nowym Sączu, Sądeckie Planty

Wstęp: wolny
Drugi dzień Festiwalu to wydarzenia z dziedzin takich jak teatr, taniec i performance. Jak zwykle zaczniemy od familijnego przedstawienia na Sądeckich Plantach, potem przeniesiemy się na Jagiellońską, tym razem dotknąć malarskich akcentów, a wieczorem znów spotkamy się na Rynku, którym zawładną widowiskowe teatry.
Sądeckie Planty, godz. 12:00
TEATR PIJANA SYPIALNIA – Bajka o słowach (spektakl dla dzieci)
Uwaga! Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, spektakl został przeniesiony do Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ do sali im. Romana Sichrawy na godz. 12:15.


ul. Jagiellońska, godz. 13:30
ARTUR STEC  – Streetartowy wianek


Rynek, godz. 18:00
LWOWSKI TEATR VUALA – Cyrkowe kolory
TEATR PIJANA SYPIALNIA  – Latarnik
TEATR PANTOMIMY MIMO – Café Silencio
TEATR OGNIA LOS FUEGOS – Opowieści Ziemi

TEATR PIJANA SYPIALNIA

Teatr Pijana Sypialnia to największy niezależny teatr w kraju, założony wiosną 2012 roku w Warszawie przez aktorów, tancerzy, muzyków i wokalistów. Zespół tworzą artyści pracujący w sekcji aktorskiej, Filharmonii Pijanej Sypialni i Zespole Wokalnym. Pijana Sypialnia współpracuje także z zespołem tanecznym „Woda na młyn”. Autorskie widowiska oraz koncerty realizowane przez Teatr prezentowane są w tradycyjnych salach teatralnych, ale równie często w zaskakujących przestrzeniach postindustrialnych i w plenerze.

Spektaklom towarzyszy piknikowa, festiwalowa atmosfera. Krytycy i znawcy sztuki scenicznej cenią Pijaną Sypialnię za kulturę muzyczną oraz oryginalny repertuar inspirowany zapomnianymi konwencjami teatralnymi i folklorem. Mówi się o „zjawisku Pijanej Sypialni”, „teatrze vintage”.

 Bajka o słowach (spektakl dla dzieci) – przedstawienie familijne (dla dzieci od 5 roku życia)

Poznajcie Lotkę, odważną dziewczynę, która podróżuje po najdalszych zakątkach kosmosu. Wyrusza na pełną przygód misję, żeby pomóc swojej przyjaciółce Ewce.
W trakcie swojej wyprawy Lotka spotka Olka, który nigdy nie miał prawdziwego przyjaciela, zmierzy się ze Smokiem Cmokiem, który nie potrafi ziać ogniem, pomoże Mewie, która nigdy nie widziała morza, spotka Bałwanka Kulisia, który boi się zupełnie roztopić. Przedstawienie zawiera w sobie również elementy interakcji z najmłodszymi widzami. Całość dopełnia muzyka na żywo i piosenki. Jeśli dbamy o słowa, jak o kwiaty, to one mogą zmieniać świat wokół nas na lepsze. Słowa mają magiczną moc…

Latarnik

„Latarnik” to elektryzujący kabaret muzyczny, którego scenariusz powstał na kanwie twórczości Henryka Sienkiewicza. W tajemniczym studio telewizyjno-radiowym pojawia się kandydat na nowego latarnika. Młodzi dziennikarze z miejsca ustanawiają go pracownikiem latarni, następnie pod jego wpływem wyruszają w podróż do Egiptu, gdzie władzę sprawuje… kot faraona. W finale spektaklu przenosimy się do „Baobabu” – knajpy, której właścicielem jest latarnik. W lokalu spotykają się bohaterowie dzieł Sienkiewicza – „W pustyni i w puszczy”, „Quo Vadis”, „Potopu”, „Ogniem i mieczem” – i wspominają czasy swojej świetności. Upijają się tajemniczymi trunkami serwowanymi przez gospodarza. W karcie drinków znajdziemy m.in. „Ognistego Nerona” i „Koktajl z języka Juranda”.

ARTUR STEC – „Streetartowy wianek”

Artur to absolwent Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Jako projektant ubioru uczestniczył w wielu pokazach mody w Polsce i zagranicą, min: Węgry, Nowa Zelandia, Rosja. Przez lata zaprojektował i zrealizował dziesiątki graffiti oraz murali, m.in.: „Mural Rodziny Kohmannów” w Nowym Sączu (2021). Akcja „streetartowy wianek” polegać będzie wspólnym malowaniu muralu wianka.

LWOWSKI TEATR VUALA (UA)

Teatr Vuala powstał we Lwowie w 2019 roku. Zgromadzili się tu artyści uprawiający różne gatunków sztuki. Tworzą, pod kierownictwem artystycznym Jurija Pylypczuka, pełne humoru przedstawienia teatralne charakteryzujące się klarownością przekazu i przyjaznym charakterem odbioru. Widzowie mają okazję zobaczyć wyraziste postacie komedii delarte, obejrzeć popisy żonglerów, akrobatów, szczudlarzy. Aktorzy tworzą atmosferę zabawy i radości i zapraszają widzów do interakcji.

Cyrkowe kolory

Spektakl przygotowany został w ramach polsko – ukraińskiego projektu kulturalnego „Ciesz się teatrem ulicznym”, w którym obok aktorów lwowskiego Teatru Vuala wystąpili artyści Kijowskiego Teatru Highlights. Inspiracją do powstania spektaklu była wola pokazania wzajemnej relacji teatru i cyrku. Przedstawienie zawiera elementy nowego cyrku posługującego się tańcem, muzyką, pantomimą, a nawet popisami sportowymi. Artyści Vuala tworzą atmosferę teatralnej fiesty i umiejętnie proponują udział we wspólnej zabawie. Komediowe sceny, cyrkowe sztuczki, ekwilibrystyczne wyczyny z dziedziny akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz tańców na szczudłach, pozwalają na pełną humoru interakcję z publicznością i dopełniają widowiskowy charakter przedstawienia.

TEATR PANTOMIMY MIMO

Teatr powstał w 2002 r. Założony przez Bartłomieja Ostapczuka jako teatr jednego aktora szybko przekształcił się w zespół. Poszukiwania artystyczne aktorów TEATRU MIMO zaowocowały wypracowaniem własnego języka teatralnego, w którym artyści starają się łączyć najważniejsze elementy sztuki kluczowych twórców i reformatorów współczesnej pantomimy.  W teatralnej pracy  poprzez ruch i gest próbują wyrazić esencję uczuć i emocji, nie stroniąc przy tym od odrobiny absurdu. Pragną by przy zachowaniu zasad sztuki pantomimy jedynymi granicami były granice ich wyobraźni.
Od 2010r. teatr realizuje spektakle plenerowe wierząc tym samym, że sztuka pantomimy jest w stanie w pełni zaistnieć również w innej przestrzeni niż teatralna scena. Spektakle TEATRU MIMO prezentowane są na festiwalach teatralnych w kraju i za granicą. Aktorzy teatru związani są z Warszawskim Centrum Pantomimy, które wspiera rozwój tej sztuki w naszym kraju.

Café Silencio

Najnowsza propozycja Teatru Pantomimy "Mimo" to spektakl przenoszący widzów do serca kawiarenki, która czasy świetności ma już za sobą. Jednak wciąż pojawiają się tam różni goście, każdy z własną historią i charakterem. W tym pozornie spokojnym miejscu widzowie będą mieli okazję obserwować szereg postaci: od mniej lub bardziej szczęśliwie zakochanych, przez zamyślonych artystów, aż po ludzi czynu. Każdy z gości przynosi ze sobą unikalny bagaż emocji, oczekiwań i pragnień, tworząc tym samym niepowtarzalną atmosferę. W spektaklu, składającym się z subtelnych gestów i niewymuszonego humoru, wszyscy czekają na coś lub kogoś – ale czy doczekają się także kelnera?

TEATR OGNIA LOS FUEGOS

TEATR OGNIA LOS FUEGOS powstał w 2005 roku w Krakowie. Grupa eksperymentuje nie tylko z żywym ogniem, ale również ze światłem oraz nowym cyrkiem. W oryginalny sposób wykorzystuje potencjał światła, tańca, akrobatyki i żonglerki, tworząc jedyne w swoim rodzaju pokazy FIRESHOW, LIGHTSHOW, BODYPAINTING. W swoim programie ma również spektakle uliczne, pokazy żonglerskie, parady, a także szczudlarzy, bębniarzy, monocyklistów, mimów, żywe rzeźby, programy animacyjne, warsztaty i znacznie więcej.

Opowieści Ziemi

Przedstawienie jest poszukiwaniem odpowiedzi na tematy związane z twórczością jako procesem, gdzie tak jak w życiu, pojawiają się trudności i zwątpienia, którym trzeba umieć się oprzeć. Szczególną cechą opowieści jest specyficzny klimat, odrobinę folkowy, rdzenny z niecodzienną scenografią – ponad dwumetrowe, drewniane rzeźby – prace cenionego, krakowskiego artysty Andrzeja Sieka

SPOT PROMOCYJNY

Organizator

Partner

Sponsor

Patronat medialny

Kalendarium wydarzeń

Kino Sztuka Plener Seans filmowy

KINO NA STO PĘDZLI

16 - 17 sierpnia 2024

Kino SOKÓŁ oraz Baszta Kowalska w Nowym Saczu

Teatr Koncert Plener

Karpacka Familiada

18 sierpnia 2024, godz. 15:00

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu