Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Tango moja miłość

Muzyka Koncert

2 grudnia 2023, godz. 18:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 25,30, 1zł*
Dodatkowe informacje:
* Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych (na podstawie legitymacji).
Zapraszamy na koncert TANGO MOJA MIŁOŚĆ w wykonaniu Maestro Krzysztofa Jakowicza (skrzypce) z towarzyszeniem zespołu Tango Attack oraz Sądeckiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Leszka Mieczkowskiego, który odbędzie się 2 grudnia o godzinie 18:00 w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ.

TANGO MOJA MIŁOŚĆ

Legendarny już program "Tango moja miłość" maestro Krzysztofa Jakowicza powraca na sceny muzyczne. Po premierze programu w 2004 roku został wykonany na większości uznanych scen polskich, ale nigdy nie mamy dosyć!

Nieodparty urok przedwojennych polskich tang oraz magia argentyńskich rytmów w połączeniu z wirtuozerią skrzypcowych fraz - oto obraz tego koncertu, który na długo zostanie w sercach widzów.

Maestro Krzysztof Jakowicz połączy siły z zespołem Tango Attack specjalizującym się we wszelkich gatunkach tanga, znanym widzom m.in. z koncertów „Buenos Aires Tango Show” i „Yiddish Tango”. Skład zespołu Tango Attack stanowią wybitni eksperci muzyki tangowej – Grzegorz Bożewicz (bandoneon), Piotr Malicki (gitary) i Hadrian Tabęcki (fortepian).

Podczas koncertu „Tango moja miłość” usłyszymy najpiękniejsze tanga polskiego 20-lecia międzywojennego, czyli tzw. Złotej Ery polskiego tanga (m.in. „Serce Matki”, „Odrobina szczęścia w miłości”, „Chryzantemy Złociste”, czy „Całuję Twoją dłoń Madame”) w nowych aranżacjach Hadriana Tabęckiego.  Tango moja miłość, twoja miłość i nasza miłość! Zapraszamy!

KRZYSZTOF JAKOWICZ

Wybitny skrzypek, kameralista i pedagog, jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, którą ukończył w 1963 roku w klasie prof. Tadeusza Wrońskiego. W latach 1965-66 kontynuował studia na Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem Josefa Gingolda i Janosa Starkera.

Pierwsze sukcesy artystyczne odnosił już w czasie studiów – w 1959 zajął I miejsce w Konkursie im. Eugene Ysaye’a w Warszawie oraz III miejsce na Konkursie Muzycznym w ramach Światowego Festiwalu Młodzieży w Wiedniu, a w 1962 roku zdobył III nagrodę i nagrodę specjalną Henryka Szerynga na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 1970 roku otrzymał nagrodę specjalną Konkursu im. George Enescu w Bukareszcie.

Jego umiejętności bardzo cenił Witold Lutosławski, który powierzył mu polskie prawykonania wszystkich swoich utworów skrzypcowych (Łańcuch II, Partita w wersji z orkiestrą, Subito). Na zaproszenie wybitnego kompozytora, Krzysztof Jakowicz wykonywał dzieła kompozytora pod jego batutą w ważnych centrach muzycznych świata.

Artysta występował z takimi orkiestrami jak: English Chamber Orchestra, Izraelska Orkiestra Filharmoniczna, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Orchestra, Orchestre National de France, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Orkiestra Filharmonii w Oslo, Orquesta National de Espana, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Uczestniczył w słynnych festiwalach – m. in. Edinburgh Festival, Berliner Festspiele, London City Festival, Warszawska Jesień, Festiwal w Starym Krakowie, festiwalach w Bregenz i Schleswig-Holstein.

Był solistą na licznych tournee zagranicznych większości polskich orkiestr – Filharmonii Narodowej, Polskiej Orkiestry Kameralnej, Sinfonii Varsovii, NOSPR, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz orkiestr filharmonii w Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Bydgoszczy.

Artysta grał pod batutą takich dyrygentów jak Jiři Bělohlavak, Riccardo Chailly, Leopold Hager, Chikara Imamura, Pinchas Steinberg. Michael Tabachnik, Tajuo Yuasa oraz wszystkich wybitnych dyrygentów polskich.

Współpracował z takimi artystami jak m .in.: Joanna Bocheńska, Krystyna Borucińska, Bronisław Gimpel, Krzysztof Jabłoński, Stefan Kamasa, Mischa Kozłowski, Krzysztof Marosek, Waldemar Malicki, Robert Morawski, Tomasz Strahl, Władysław Szpilman, Tsuyoshi Tsutsumi, Marcin Zdunik.

Dokonał wielu nagrań dla wytworni polskich i zagranicznych takich jak EMI, Angel, Le Chant du Monde, Riikonsert, Polskie Nagrania, DUX, a także otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Krzysztof Jakowicz od kilkunastu lat tworzy duet skrzypcowy ze swoim synem, Jakubem.

TANGO ATTACK

Zespół nowoczesnego tanga, czerpiący inspirację zarówno z tradycji jak i awangardy tanga argentyńskiego na świecie. Sprawnie poruszając się we wszystkich nurtach związanych z tangiem sprawiają, że każdy ich koncert jest sugestywnym i pełnym poezji, tańca i muzyki spotkaniem z archetypami dobra i zła, życia i śmierci, okraszonym brawurowymi popisami instrumentalnymi.

W skład zespołu wchodzą wirtuozi w swoich dziedzinach: Grzegorz Bożewicz – bandoneon i akordeon, Piotr Malicki – gitara akustyczna i elektryczna, oraz Hadrian Filip Tabęcki – fortepian i aranżacje.

Repertuar wyznaczony jest jedynie granicami wyobraźni – od klasycznego tanga w nowych aranżacjach po tangowe remake'i utworów popularnych i specjalne autorskie kompozycje. Zespół na stałe współpracuje z najlepszymi w Polsce tancerzami tanga argentyńskiego (para mistrzowska Anna Iberszer i Piotr Woźniak, czy Marcelo Almiron - Argentyna) a także z wybitnymi postaciami piosenki z całego świata (Andres Martorell – Urugwaj, Olga Avigail – Izrael, Chris Schittulli – Francja, Katarzyna Jamróz, Anna Ozner, Olga Szomańska – Polska).

Założony w 2015 roku zespół na stałe współpracuje z orkiestrami w całej Polsce (AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Elbląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra NFM we Wrocławiu, Sądecka Orkiestra Kameralna, Śląska Orkiestra Kameralna i Sinfonietta Cracovia) wykonując wiele koncertów symfonicznych i kameralnych, dokonując licznych rejestracji audio.

W maju 2017 zespół Tango Attack zarejestrował koncert z Olgą Avigail w Jerozolimie pod tytułem „Yiddish Tango” (płyta CD ukazała się jesienią 2017 roku w Izraelu). W październiku 2017 zarejestrowany został program przygotowany we współpracy z Sądecką Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Leszka Mieczkowskiego – „Tango Attack – Live in Cieszyn” (premiera płyty - marzec 2018)

TANGO ATTACK w składzie:
Grzegorz Bożewicz - bandoneon
Piotr Malicki - gitary
Hadrian Filip Tabęcki - fortepian, aranżacje

LESZEK MIECZKOWSKI

Ukończył z wyróżnieniem: Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000). Absolwent Studiów Menadżer kultury SGH (2002) oraz Zarządzanie Firmą (WSB-NLU) 2004. Od 2002 dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej (2003-2020) oraz Sądeckiej Orkiestry Kameralnej(od 2016-).

W latach 2012-2015 założyciel oraz dyrygent Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej w Krakowie. Dokonał wielu światowych prapremier dzieł polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Ma na swoim koncie nagrania płyt CD z muzyką rozrywkową i klasyczną w Polsce oraz dla zagranicznych producentów muzycznych. Jest autorem wielu opracowań i transkrypcji utworów na orkiestry dęte i symfoniczne z muzyką klasyczną, regionalną i rozrywkową. Twórca wielu programów artystycznych i spektakli muzyczno-wizualnych.

Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami oraz wokalistami z najlepszych scen operowych i rozrywkowych w kraju i za granicą. Zapraszany przez orkiestry w kraju i za granicą jako dyrygent i konsultant. Prowadzi czynną działalność pedagogiczną z zakresu sztuki dyrygowania oraz innych specjalności muzycznych. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za osiągnięcia artystyczne m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Brązowym Medalem za Zasługi dla SG,  Złotym Jabłkiem Sądeckim za „Szczególne zasługi na rzecz upowszechniania kultury muzycznej na Sądecczyźnie”, Medalem „Polonia Minor” – Nagrodą Województwa Małopolskiego za pracę na rzecz województwa małopolskiego i jego mieszkańców i innymi.

Sądecka Orkiestra Kameralna

Sądecka Orkiestra Kameralna jest zespołem w skład którego wchodzą profesjonalni muzycy - absolwenci renomowanych uczelni muzycznych w kraju i za granicą, laureaci krajowych oraz międzynarodowych konkursów instrumentalnych.
Sądecka orkiestra kameralna z powodzeniem realizuje programy koncertowe klasyczne, tangowe, filmowe, operetkowo-operowe, sakralne, formy chóralno-instrumentalne, rozrywkowe i inne. Bierze udział w prestiżowych eventach firm i korporacji międzynarodowych. Realizuje koncerty galowe oraz okolicznościowe w czasie wielu znaczących przedsięwzięć samorządowych na szczeblu wojewódzkim oraz międzynarodowym. Współpracuje z uznanymi w kraju i świecie solistami i instrumentalistami.

Orkiestra dzięki swojej wszechstronności oraz doświadczeniu dyrygenta i muzyków jest otwarta na realizację każdego projektu muzycznego.

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Konkurs

6. Konkurs Heligonistów Województwa Małopolskiego

2 grudnia 2023

Dom Weselny “Jasicówka” w Mordarce

Kino Przegląd Seans filmowy

Paryż, Teksas

5 grudnia 2023, godz. 19:00

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu