Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Paryż, Teksas

Kino Przegląd Seans filmowy

5 grudnia 2023, godz. 19:00

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wstęp: 10 zł
5 grudnia 2023 zapraszamy na spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego KOT, na którym wyświetlony zostanie kolejny film z dorobku Wima Wendersa „Paryż, Teksas”. Projekcja odbędzie się z okazji przeglądu WIM WENDERS – MISTRZ KINA DROGI.
PARYŻ, TEKSAS jest uważany za najbardziej znany i odnoszący największe sukcesy na świecie film Wendersa. Doceniony przez krytyków, był nominowany do Złotego Globu, zdobył wiele głównych międzynarodowych nagród, w tym Złotą Palmę w Cannes w roku 1984.

Ten niezwykły film drogi, oparty na scenariuszu laureata Nagrody Pulitzera Sama Sheparda, opowiada historię Travisa (Harry Dean Stanton), mężczyzny, który pewnego dnia w upale wędruje z Meksyku do Teksasu. Travis nie mówi ani słowa. Wydaje się też, że stracił większość wspomnień. Kieruje nim jednak pragnienie odnalezienia swojej rodziny –młodej żony Jane (Nastassja Kinski), którą prawdopodobnie naraził na śmiertelne niebezpieczeństwo swoją chorobliwą zazdrością, i jego 7-letniego syna Huntera. Przez cztery lata Travis był uznawany za zmarłego. Jego brat Walt przylatuje do Teksasu z Los Angeles, aby odnaleźć zaginionego brata. Walt wraz z żoną Ann zostali rodzicami zastępczymi Huntera. Bardzo trudno jest im teraz zrezygnować z tych ról, zwłaszcza gdy dowiadują się, że Travis chce wraz z synem wyruszyć na poszukiwanie Jane. Nie wiedzą o niej nic, poza tym, że prawdopodobnie mieszka w Houston...

Oprócz imponujących kreacji aktorskich Harry'ego Deana Stantona jako Travisa i Nastassji Kinski jako Jane,  „Paryż, Teksas” stał się również filmem kultowym ze względu na wyjątkową ścieżkę dźwiękową autorstwa Ry Coodera.

Zwiastun

Francja, Wielka Brytania, RFN 1984, 145', dramat, napisy, od 16 lat
reżyseria: Wim Wenders
scenariusz: Sam Shepard, L.M. Kit Carson

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Koncert

Tango moja miłość

2 grudnia 2023, godz. 18:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Kino Seans filmowy Inne

Mikołajki w Kinie SOKÓŁ 2023

6 grudnia 2023

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu