Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Spektakl „Żabusia” | ODWOŁANY

Teatr Spektakl / widowisko

3 lipca 2023, godz. 18:00

sala im. Lipińskiego | MCK SOKÓŁ

Dodatkowe informacje:
Spektakl trwa ok. 1 godz. 10 min. bez przerwy i przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia.
Z przyczyn niezależnych od organizatorów spektakl ŻABUSIA, który odbyć miał się w poniedziałek 3 lipca, ZOSTAJE ODWOŁANY.
Zwrot biletów zakupionych w kasie

Prosimy o podejście do kasy MCK SOKÓŁ z biletem na wydarzenie oraz dokumentem zakupu (faktura lub paragon, jeśli Państwo posiadają). Zwrot nastąpi gotówką lub na kartę płatniczą.

Zwroty biletów zakupionych online

Do dnia 03.07.2023 otrzymają Państwo automatyczną wiadomość e-mail z systemu Bilety24, w której będzie umieszczony link do Państwa biletów. Po kliknięciu w link będą mogli Państwo oznaczyć które z biletów mają być zwrócone. Zwrot należności za bilet nastąpi na Państwa konto bankowe, z którego zapłacili Państwo za bilet.

Za zaistniałe utrudnienia bardzo przepraszamy.
W spektaklu, wyreżyserowanym przez Monikę Ślepiak i Janusza Michalika, występują: Cezary Kmiecik (Bartnicki), Janusz Michalik (Milewski), Agata Koszkul-Gomułka (Milewska), Jakub Moskal (Julian), Kinga Jaromin-Król (Helena), Ewelina Łomnicka (Maria), Sabina Kmak (Maniewiczowa), Dominika Rola (Franciszka), Barbara Malaga (Niańka) i Basia Piechnik (Mała Jadzia).

„Żabusia” to jeden z najwybitniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej, opowieść o obłudzie i mieszczańskim zakłamaniu, a zarazem wnikliwy portret kobiecej duszy. Ta tragifarsa rozgrywa się w domu Bartnickich. Helena (nazywana słodko przez wszystkich domowników Żabusią) i Jan stanowią na pozór dobrane małżeństwo. Jan jest ślepo zakochany w żonie, która nieustannie go zdradza, zachowując przy tym obraz wzorowej matki i żony. Kiedy prawda wychodzi na jaw, konsekwencje (których oczywiście nie zdradzimy) są zaskakujące. Żabusia reprezentuje typ kobiet, będących według Zapolskiej symptomem moralnego rozkładu. Autorka dąży w swojej sztuce do skompromitowania nie tylko tytułowej bohaterki, ale także jej środowiska, osób należących do znienawidzonej przez pisarkę menażerii ludzkiej, niedojrzałych i niezdolnych do podjęcia odpowiedzialności za swoje życie. W naszych współczesnych czasach, kiedy prywatność jest świadomie odzierana z intymności, a wielu ludzi wybiera życie na pokaz, napisany w 1897 roku dramat Zapolskiej jest niezwykle aktualny.

Kalendarium wydarzeń

Sztuka Wernisaż / finisaż

Anna Madeja „malarstwo na szkle” - wernisaż

30 czerwca 2023, godz. 18:00

Galeria Sztuki SOKÓŁ

Folklor Spotkanie / dyskusja Inne

Kultura Lachowska - wykład i konsultacje społeczne

4 lipca 2023, godz. 18:00

Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu