Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Scena Słowa i Piosenki 2024/2025

Muzyka Teatr Warsztat

27 września 2024, godz. 16:30

MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wstęp: 100 zł / cykl zajęć
Dodatkowe informacje:
Zgłoszenia do 25 września 2024 r.
Jesteś uczniem klasy VII lub VIII szkoły podstawowej, uczniem szkoły średniej, studentem, a może dorosłą osobą, która lubi muzykę, śpiew, poezję lub grę aktorską? Marzysz o występie na scenie? A co najważniejsze – masz wolę samodoskonalenia i chęć poznania czegoś nowego? Jeżeli tak, to świetnie trafiłeś! Zapraszamy do udziału w cyklu warsztatów teatralno-muzycznych pn. Scena Słowa i Piosenki organizowanym przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. To już druga edycja Sceny, a tym razem jej temat przewodni „Od Dunajca i od Kamienicy…” nawiązuje do sądeckich pastorałek.
Pastorałki to jedne z najpiękniejszych polskich utworów misteryjnych. Są doskonałym przykładem gatunku należącego do wielkiej polskiej literatury, kultywującej wciąż żywą polską tradycję religijną. Sądeckie Pastorałki są wyjątkowe, ponieważ ich teksty napisał Jerzy Masior, a muzykę skomponował sam Aleksander Porzucek, który wraz z Barbarą Porzucek prowadzi te autorskie warsztaty.

Prowadzący

Barbara i Aleksander Porzucek

artyści i nauczyciele, od wielu lat związani z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Ich domeną jest udział w animacjach artystycznych oraz wsparcie w organizacji takich przedsięwzięć jak Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK, Akademia Przedszkolaka FILMINEK, Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej i Społecznej „Kino Szkoła”, Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINO JAZDA oraz wielu innych. Jako nauczyciele i wychowawcy od wielu lat przekazują swoim podopiecznym wiedzę i umiejętności z zakresu scenicznego wykonawstwa piosenki poetyckiej i autorskiej. W procesie edukacji artystycznej stosują metodę pracy warsztatowej, obejmującą kształcenie świadomości wokalnej, kultury słowa, interpretacji tekstu literackiego oraz percepcji muzyki artystycznej. Zajmują się także opracowaniem scenariuszy, reżyserią, kompozycją oraz opracowaniem muzycznym spektakli teatralnych i estradowych. Aleksander Porzucek, na przestrzeni czterech dekad, skomponował muzykę do wielu spektakli poetycko-muzycznych i teatralnych, a także napisał ponad dwieście pieśni i piosenek. Reprezentatywny wybór tych utworów, przygotowany specjalnie na 725. rocznicę lokacji Nowego Sącza, znalazł się na trzech płytach składających się na wydawnictwo muzyczne „Piosenki Aleksandra Porzucka – Miastu na urodziny”, które ukazało się w 2017 roku.

Informacje Ogólne

Czas trwania cyklu: wrzesień 2024 – styczeń 2025
Liczba godzin warsztatowych: 2,5 godz./tygodniowo, od godz. 16:30 do 19:00

Harmonogram:

  • Pierwsze SPOTKANIE ORGANIZACYJNE odbędzie się 27 września (piątek) o godz. 16:30 w sali im. R. Sichrawy MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu (ul. Długosza 3). Podczas tego spotkania Uczestnicy będą mieli za zadanie przygotować i przedstawić: recytację wiersza (z pamięci lub z tekstem), recytację fragmentu prozy (z pamięci lub z tekstem), zaśpiewanie piosenki (w języku polskim)
  • ZAJĘCIA – PAŹDZIERNIK 2024: 2, 9, 16, 25, 30 października
  • ZAJĘCIA – LISTOPAD 2024: 7, 13, 20, 27 listopada
  • ZAJĘCIA – GRUDZIEŃ 2024: 4, 11, 18 grudnia
  • ZAJĘCIA – STYCZEŃ 2025: 8, 13, 15 stycznia
  • KONCERT FINAŁOWY: 18 stycznia 2025 w sali widowiskowej im. L. Lipińskiego MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Informacje programowe

Celem warsztatów muzycznych jest realizacja konkretnego spektaklu oraz odpowiedź na sugestie i potrzeby uczestników w zakresie śpiewania dla przyjemności oraz aktywności muzyczno-ruchowej. Ważnym aspektem jest także zachęcanie do słuchania muzyki artystycznej poprzez uczestnictwo w wykonawstwie muzyki popularnej.

Sposób prowadzenia to forma twórczego warsztatu muzycznego, która uwzględnia różnorodne formy aktywności muzycznej, takie jak: śpiew, ruch przy muzyce, słuchanie muzyki, kształcenie wrażliwości na dźwięki oraz rozwijanie wrażliwości emocjonalnej.

Treści programowe warsztatów obejmują pieśni i piosenki jedno- i dwugłosowe, wykonywane a cappella lub z akompaniamentem, o charakterze ludowym, regionalnym, popularnym, okolicznościowym. W tym kontekście szczególną rolę odgrywają autorskie pastorałki sądeckie oraz tradycyjne kolędy i pastorałki.

Efektem pracy warsztatowej będzie publiczna prezentacja artystyczna utworów opracowywanych podczas zajęć w formie spektaklu muzycznego. Jednak przede wszystkim chodzi o aktywizację muzyczną uczestników zajęć.

W wyniku przeprowadzonej pracy warsztatowej uczestnicy zdobędą umiejętności pracy nad materiałem słowno-muzycznym, prawidłowego wykorzystania aparatu oddechowego, głosowego i artykulacyjnego, radzenia sobie podczas prób i występów, rozwijania pomysłowości i odwagi scenicznej, poszukiwania odpowiedniej interpretacji utworu oraz pracy z mikrofonem.

Metody i sposoby pracy warsztatowej:
  • ćwiczenia dykcji, rozgrzewka aparatu mowy, ćwiczenia rozciągające wszystkie mięśnie odpowiedzialne za poprawną pracę aparatu mowy, ćwiczenia artykulacyjne oraz emisji głosu, ćwiczenia oddechowo-głosowe, seria ćwiczeń uświadamiających funkcjonowanie przepony i całego układu oddechowego, pozwalająca na wypracowanie poprawnego oddechu przeponowo-żebrowego;
  • połączenie ćwiczeń artykulacyjnych, oddechowych i wokalnych, ćwiczenia mające na celu poszerzenie skali głosu, wprawki wokalne poprawiające brzmienie głosu w niewygodnych rejestrach;
  • praca nad słowem: wyrazistość, frazowanie, akcentowanie, interpretacja;
  • kształtowanie poczucia estetyki scenicznej oraz wizerunku scenicznego;
  • higiena aparatu głosowego;
  • opanowanie stresu.

Warunki zgłoszenia

Wystarczy wypełnić FORMULARZ ONLINE, który znajduje się poniżej i załączyć potwierdzenie opłaty akredytacyjnej – w nieprzekraczalnym terminie do 25 września 2024 r. Po pomyślnej rejestracji, kopia zgłoszenia zostanie automatycznie przesłana na podany adres e-mail. O przyjęciu na warsztaty poinformujemy w osobnej wiadomości. Warsztaty są skierowane do osób od VII klasy szkoły podstawowej i mają ograniczoną liczbę miejsc. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń, spełnienie wymaganych kryteriów oraz poprawne wypełnienie formularza zgodnie z wymogami. Nie ma na co czekać, zarejestruj się już teraz!

Opłaty

Koszt warsztatów (za cały cykl - 16 spotkań): 100,00 zł
KONTO: Bank Pekao S.A. Oddział w Nowym Sączu, nr 61 1240 4748 1111 0010 6015 1387 z dopiskiem:
„SCENA SŁOWA I PIOSENKI – WPISOWE” oraz podaniem imienia i nazwiska uczestnika.

UWAGA!

  • W przypadku odwołania warsztatów lub braku miejsc, opłata zostanie zwrócona do uczestnika.
  • Koszt warsztatów nie obejmuje noclegu, ani wyżywienia.
  • Warsztaty zostaną odwołane, jeżeli do 25 września 2024 r. nie wpłynie wymagana liczba zgłoszeń.
  • Organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji programu w szczególności w przypadku wystąpienia zdarzenia lub okoliczności zewnętrznych o charakterze wyjątkowym lub nieprzewidywalnym, uniemożliwiające realizację warsztatów w całości lub w części.
Zgłoś się już dziś! Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowych informacji dotyczących warsztatów udziela Ewa Banaś, tel. 18 448 26 34, e-mail: e.banas@mcksokol.pl

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Warsztat

Terenowe warsztaty metodyczne 2024 | zgłoszenia

27 września - 4 października 2024

Małopolska

Folklor Konferencja Spotkanie / dyskusja

VI Zjazd Karpacki

27 - 29 września 2024

Ludźmierz