Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Osiem i pół

Kino Seans filmowy

1 września 2026, godz. 19:45

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wstęp: 15 i 18 zł (członkowie DKF KOT – 11 zł)
Dodatkowe informacje:
Przy zakupie biletów online doliczana jest opłata serwisowa zgodnie z cennikiem serwisu obsługującego sprzedaż – Bilety24.
We wtorek, 1 września o godzinie 19:45 zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego DKF KOT. W ramach wydarzenia wyświetlimy film „Osiem i pół”, który jest częścią wakacyjnego przeglądu „FEDERICO FELLINI: ciao a tutti!”.
Wprowadzenie do filmu: Karol Szafraniec - filmoznawca.

Federico Fellini zaprasza widzów do wnętrza swojej wyobraźni – barwnej, pełnej humoru, nostalgii i magii. „Osiem i pół” to portret artysty, który w chwili twórczego kryzysu gubi się między rzeczywistością a marzeniami. Guido (Marcello Mastroianni) szuka pomysłu na swój nowy film, lecz zamiast scenariusza znajduje labirynt wspomnień, kobiet i snów, które układają się w obraz jego własnego życia.

Rakieta, sanatorium, harem, dziecięce zaklęcie „Asa Nisi Masa” i finałowy korowód nie są surrealistycznymi ozdobnikami, lecz elementami autobiograficznego rytuału i próbą uporządkowania chaosu, którego nie da się już rozwiązać fabularnie. W samym filmie Guido wyznaje: „Chciałem zrobić uczciwy film. Bez żadnych kłamstw”. W tym sensie dzieło Felliniego jest zarazem autotematyczne i autobiograficzne: analizuje mechanizmy twórczości, ale też obnaża duchowy, emocjonalny i estetyczny chaos, z którego ta twórczość się rodzi.

Na dużym ekranie „Osiem i pół” zachwyca jeszcze mocniej – monumentalne kadry, znakomita muzyka Nino Roty i charyzma Marcella Mastroianniego sprawiają, że trudno oderwać wzrok. To film, który zachwycił widzów i krytyków na całym świecie, zdobywając najważniejsze nagrody, w tym Oscara za Najlepszy film nieanglojęzyczny (wygrywając m.in. z „Nożem w wodzie” debiutującego Romana Polańskiego) i pozostaje do dziś jednym z najważniejszych dzieł o samym procesie tworzenia w całej historii kina. Filmowcy na całym świecie zgodnie wymieniają właśnie ten tytuł jako przykład dzieła, które pozwoliło im zrozumieć, na czym polega magia kina i istota zawodu reżysera.

Włochy, Francja 1963, 138'
Reżyseria: Federico Fellini
Scenariusz: Federico Fellini, Brunello Rondi, Tullio Pinelli
Obsada: Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale, Anouk Aimée, Sandra Milo, Rossella Falk, Barbara Steele, Guido Alberti
Muzyka: Nino Rota

Nagrody: Oscary 1964 – Najlepszy film nieanglojęzyczny, Najlepsze kostiumy (filmy czarno-białe); 3 nominacje do Oscarów: Najlepszy reżyser, Najlepsza scenografia, Najlepszy scenariusz oryginalny.

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

FEDERICO FELLINI: ciao a tutti! – Finał wakacyjnego przeglądu

1 - 3 września 2026

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Edukacja Sztuka Warsztat

ART KAFE

3 września - 17 grudnia 2026

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ