ONE DAY I'M GONNA MAKE THE ONION CRY – Dzień Sztuki Performans
8 czerwca 2024, godz. 17:00 - 21:00
Galeria BWA SOKÓŁ
ONE DAY I’M GONNA MAKE THE ONION CRY
Ten inspirujący i mobilizujący tytuł (zaczerpnięty z cyklu BBB Johannesa Deimlinga) wprowadzi nas w wielowymiarowy i wypełniony potencjałem możliwości fenomen sztuki performans. Operowanie absurdem, rotacja znaczeń, budowanie wizualnych metafor to częste strategie performera, który swoją osobą spaja w dziele wymiar czasu, miejsca, akcji, obrazu i treści.
Arti Grabowski - polski artysta interdyscyplinarny: malarz, aktor, performer, reżyser teatralny. Prowadzi Pracownię Performance na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współpracuje na stałe z poznańskim teatrem Porywacze ciał, Teatrem Cinema oraz Teatrem KTO w Krakowie. Szeroko zajmuje się działalnością kuratorską i organizacją wydarzeń promujących performans. Pełnił funkcję kuratora artystycznego programu performans Międzynarodowego Festiwalu Teatrów "A Part" w Katowicach, Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance "Akcja-Acción”, Dwubiegunowych Międzynarodowych Spotkań́ Performerów w Sopocie oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Pracowni Performance Aktomar w Krakowie.
Aleksandra Kubiak - artystka wizualna. W swych działaniach bada społeczną skuteczność sztuki. W latach 2001–2013 współtworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny (nominacje do Paszportów Polityki - 2011 i Spojrzeń - 2007; laureatki Międzynarodowego Konkursu Performance w Trento we Włoszech - 2007 oraz Nagrody TVP Kultura - 2005). Od 2014 roku Aleksandra Kubiak pracuje nad autobiograficznym cyklem dzieł, w którym łączy często trudne, rodzinne doświadczenia z eksperymentem na polu działań filmowych, na styku performansu, filmu dokumentalnego, teatru. Jest autorką scenariuszy, pisze teksty, reżyseruje. Pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim.
BBB Johannes Deimling - niemiecki artysta wizualny działający na polu performansu, video artu, rysunku, malarstwa. Zajmuje się również edukacją artystyczną – od 1997 roku intensywnie naucza i szerzy wiedzę o sztuce performans. W 2008 roku założył międzynarodowy projekt PAS | Performance Art Studies. Dla Deimlinga istotna jest warstwa wizualna jego dzieł, ewokująca surrealne skojarzenia, igrająca z szerokim spektrum kontekstów, znaczeń, metafor. Deimling korzysta w pełni z artystycznej wolności i tworzy obrazy pełne poetyckich zestawień, unikające dosłowności, poddające próbie percepcję widza. Często współpracuje ze swoją żoną, fotografką Moniką Deimling.
Plan dnia:
12.00 – 16.00 autorskie warsztaty Artiego Grabowskiego: Różnice pojęcia czasu w sztukach performatywnych – liczba miejsc ograniczona – zapraszamy do zapisów poprzez formularz na stronie lub kontakt z koordynatorem;
17.00-18.30 wykład Artiego Grabowskiego, będący rozwinięciem powyższego tematu;
18.45-21.00 performansy w wykonaniu: Aleksandry Kubiak, Artiego Grabowskiego, BBB Johannesa Deimlinga.
Serdecznie zapraszamy do partycypacji, obserwacji, konfrontacji – bycia z nami tego dnia!
Kalendarium wydarzeń
Różnice pojęcia czasu w sztukach performatywnych – warsztaty z Artim Grabowskim
8 czerwca 2024, godz. 12:00 - 16:00
Galeria BWA SOKÓŁ
VI Przegląd Folkloru Pienin - Gorców - Podhala „Nuta Dunajca”
9 czerwca 2024
scena plenerowa przy Domu Kultury w Maniowach