Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

NIE–MOC: ROZWAŻANIA NAD POKORĄ CHRYSTUSA - wernisaż

Sztuka Wernisaż

3 kwietnia 2023, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI

Wstęp: Wstęp wolny
Dodatkowe informacje:
Wystawa trwa od 30 marca do 29 kwietnia 2023 r.
Zapraszamy na wernisaż wystawy NIE–MOC: ROZWAŻANIA NAD POKORĄ CHRYSTUSA autorstwa Jacka Hajnosa OP, który odbędzie się 3 kwietnia 2023 roku o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu.
Projekt NIE–MOC to plastyczna próba zmierzenia się z tematem pokory Chrystusa. Cykl będzie się składał z trzydziestu trzech obiektów, które w sposób symboliczny obejmą lata ziemskiego życia Jezusa. Do tej pory powstało czternaście prac. Zostały one wykonywane w technice rysunkowej i każda z nich oddziałuje poprzez dwie nachodzące na siebie płaszczyzny. Pierwsza warstwa to właściwy rysunek, natomiast zadaniem drugiej jest jego „zasłonięcie”.

Ważnym elementem cyklu jest proces twórczy. Jego pierwszy etap to moje osobiste lectio wybranego fragmentu biblijnego, który uwypukla jakiś aspekt pokory Chrystusa. Drugim etapem jest właściwa medytacja plastyczna, która na początku polega na szkicowaniu podczas „mielenia Słowa”. Następnie staram się nic nie robić poza nasłuchiwaniem, które często wykracza poza obszar właściwego procesu. Trzeci etap polega na przeniesieniu wybranego pomysłu na obydwie płaszczyzny rysunkowe, czyli klasyczne podłoże (jak papier czy tektura, czasami drewienko) oraz na pleksi. Po wykonaniu danej pracy, a czasami jeszcze w trakcie jej tworzenia, zapraszam brata lub siostrę z mojego zakonu do napisania słownej medytacji na podstawie fragmentu z Pisma Świętego oraz mojej medytacji plastycznej.

Jacek Hajnos OP

Artysta grafik, rysownik, malarz, rzeźbiarz, działacz społeczny oraz koordynator projektów artystycznych. Pochodzi z Nowego Targu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki w Krakowie oraz Filozofii, na Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Były prezes Katolickiego Centrum Kultury, współzałożyciel ogólnopolskiej wspólnoty i fundacji Vera Icon. Obecnie jest w trakcje formacji zakonnej i studiuje na VI roku w Kolegium Dominikańskim Teologię.

Kalendarium wydarzeń

Edukacja Warsztat

Warsztaty historyczne na temat Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ cz.1

1 kwietnia - 30 czerwca 2023

MCK SOKÓŁ

Kino Seans filmowy

TÁR

4 kwietnia 2023, godz. 18:10

Kino SOKÓŁ