Młodzieżowa Akademia Filmowa
Młodzieżowa Akademia Filmowa to projekt edukacyjny przygotowany przez doświadczonych filmoznawców z myślą o uczniach szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Każdej projekcji towarzyszyć będzie powiązana z jej tematem prelekcja filmoznawcy i dyskusja po seansie, niektóre zaś zostaną poszerzone o spotkania z zaproszonymi gośćmi.
Filmy wybrane zostały w taki sposób, by młodzi widzowie mogli dowiedzieć się zarówno czegoś o sztuce filmowej, jak i doświadczyć kina w taki sposób, by pobudzało ciekawość świata i pozwalało lepiej oraz głębiej spojrzeć na siebie i innych. Program MAF-u wpisuje się w szeroko rozumiany rozwój kulturalny młodego widza poprzez umieszczenie prezentowanych filmów w szerszym kontekście związanym z innymi mediami i dziedzinami sztuki. Celem projektu jest kształtowanie świadomych, wrażliwych odbiorców, potrafiącym krytycznie spojrzeć na odbierane komunikaty audiowizualne. Pokazanie, że kino jak i inne media przy odpowiednim użytkowaniu mogą stać się prawdziwym „oknem na świat”, być przyczynkiem do poznawania ciekawych postaci i zgłębiania interesujących zagadnień.
Nasza oferta kierowana jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Rok szkolny 2021/2022 obejmuje 3 seanse dla każdej grupy wiekowej (jeden w miesiącu) w terminach: kwiecień – czerwiec 2022. Każdej projekcji towarzyszyć będzie powiązana z jej tematem prelekcja filmoznawcy i dyskusja po seansie, niektóre zaś zostaną poszerzone o spotkania z zaproszonymi gośćmi.
Nasza oferta kierowana jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Rok szkolny 2021/2022 obejmuje 3 seanse dla każdej grupy wiekowej (jeden w miesiącu) w terminach: kwiecień – czerwiec 2022. Każdej projekcji towarzyszyć będzie powiązana z jej tematem prelekcja filmoznawcy i dyskusja po seansie, niektóre zaś zostaną poszerzone o spotkania z zaproszonymi gośćmi.
Zgłoszenia
KARNET: 24 zł (3 spotkania)
BILET: 10 zł
Udział klas w MAF-ie prosimy zgłosić (i wykupić karnet) do 8.04.2022 r. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
INFORMACJE I ZGŁOSZENIA: Marta Witek - koordynator projektu
Seanse MAF-u odbywają się o godz. 8:00 i 11:00. W wyjątkowych wypadkach, godziny seansów mogą ulec zmianie.
BILET: 10 zł
Udział klas w MAF-ie prosimy zgłosić (i wykupić karnet) do 8.04.2022 r. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
INFORMACJE I ZGŁOSZENIA: Marta Witek - koordynator projektu
Seanse MAF-u odbywają się o godz. 8:00 i 11:00. W wyjątkowych wypadkach, godziny seansów mogą ulec zmianie.
Grupa I (10-12 lat)
- 26 KWIETNIA (wtorek) 2022
MADISON
reż. Kim Strobl / Niemcy 2020 / 86’
Madison to ambitna kolarka, która daje z siebie wszystko, aby dorównać swojemu ojcu, mistrzowi sportu. Życie dziewczyny kręci się wokół osi jej rowerowych kół - wyczerpujące treningi, brak przyjaciół i wolnego czasu. Ale na wakacje Madison jedzie do swojej matki mieszkającej w górach. Po raz pierwszy w życiu może cieszyć się jazdą na rowerze bez żadnej presji. Coraz chętniej zamiast wyścigu wybiera spokojną jazdę ze znajomymi po okolicznych górach. Czy Madison odnajdzie w sobie siłę, aby poszukać własnej drogi, innej niż ta, która została dla niej z góry wyznaczona?
Temat spotkania: Czy zawsze musimy być najlepsi? - 25 MAJA (środa) 2022
CO W DUSZY GRA
reż. Pete Docter / USA 2020 / 90’
Główny bohater filmu Joe Gardner prowadzi szkolny zespół muzyczny. Jego prawdziwą pasją jest jednak jazz. Joe przeżywa kryzys, gdyż coraz wyraźniej dostrzega, że jego marzenie o zostaniu muzykiem jazzowym, nie spełni się. Zaczyna zadawać sobie pytania: Po co tu jestem? Jaki jest cel mojego życia? Przez jedno nieoczekiwane zdarzenie trafia jednak do fantastycznego miejsca, w którym wszystko wydaje się możliwe, a jego marzenie może być w zasięgu ręki…
Temat spotkania: Czym właściwie jest muzyka? - 6 CZERWCA (poniedziałek) 2022
CZARNY MŁYN
Ekranizacja bestsellerowej powieści uznanego twórcy polskiej literatury młodzieżowej – Marcina Szczygielskiego.
Iwo i grupa jego przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki. Żądnych przygód przyjaciół zaczynają fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń, które wystawią na próbę grupę przyjaciół. Niespodziewany wpływ na bieg wydarzeń będzie miała Mela, której pozorna słabość okaże się niezwykłym darem.
Temat spotkania: Kamera i komputery, czyli fantastyczne światy na ekranie.
Grupa II (13 - 15 lat)
- 27 KWIETNIA (środa) 2022
NADZWYCZAJNI
reż. Olivier Nakache, Eric Toledano / Francja 2019 /110’
Bruno i Malik są najlepszymi kumplami. Od dwudziestu lat czynnie działają na rzecz autystycznych dzieci i młodzieży. W prowadzonych przez siebie ośrodkach szkolą młodych ludzi z trudnych dzielnic, aby ci fachowo zajmowali się przypadkami zakwalifikowanymi przez medycynę jako trudne i złożone. Nie wszystkim jednak metody Bruno i Malika są w smak. Kiedy Inspektorat Opieki Społecznej bierze pod lupę ich działalności i grozi zamknięciem ośrodków, przyjaciele rozpoczynają nierówną walkę z systemem. Wszystko dla dobra i zdrowia swoich niezwykłych podopiecznych.
Temat spotkania: Po stronie słabszych – kino, autyzm i empatia. - 23 MAJA (poniedziałek) 2022
BELLE
reż. Mamoru Hosoda /Japonia 2021 / 120’
W Belle, anime Mamoru Hosodyklasyczna opowieść o Pięknej i Bestii spotyka się z wirtualnym światem awatarów. To musical o szukaniu swojego prawdziwego głosu i sile, jaka płynie z przeciwstawiania się przemocy.
Suzu porzuciła ukochany śpiew, który przywoływał zbyt wiele bolesnych wspomnień z dzieciństwa. Jej smutki znajdują ujście w wirtualnej rzeczywistości U. Tam Suzu odkrywa, że może być, kim tylko zapragnie i pod pseudonimem Belle zdobywa się na to, żeby ponownie zaśpiewać. Społeczność U natychmiast uznaje ją za muzyczną gwiazdę. Kiedy jeden z jej koncertów zostaje zakłócony przez budzącą postrach Bestię, Belle chce za wszelką cenę odkryć prawdziwą tożsamość tej tajemniczej istoty. Zaczyna się ich wspólna, pełna przygód i wyzwań podróż w dwóch równoległych światach. Czy bohaterowie odważą się ujawnić swoje prawdziwe ja?
Temat spotkania: Kim jesteśmy w Internecie? - 7 CZERWCA (wtorek) 2022
NASZE MIEJSCE NA ZIEMI
reż. John Chester / USA 2019 / 91’
Znakomity reżyser John Chester wraz z żoną Molly muszą opuścić swoje małe mieszkanko w Los Angeles. Wszystko za sprawą ukochanego psa Todda, którego szczekanie drażni sąsiadów. Chesterowie traktują swoje wygnanie jako pretekst do realizacji marzenia o własnej farmie. 80 hektarów ziemi w upalnej Kalifornii staje się odtąd ich nowym domem. Z pomocą przyjaciół i zapaleńców z całego świata, Jack i Molly realizują wyjątkowy projekt: 10 tysięcy drzew, ponad 200 rodzajów upraw i dziesiątki gatunków zwierząt żyjących w zgodzie ze sobą, swoją naturą, a wszystko to bez udziału szkodliwej chemii i bezdusznej technologii.
Temat spotkania: Czy łatwo jest żyć w zgodzie z naturą?
Grupa III (16 - 18 lat)
- 25 KWIETNIA (poniedziałek) 2022
MINARI
reż. Lee Isaac Chung / USA 2021 / 115’
W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma…kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami.
Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.
Temat spotkania: Ameryka nie tylko po angielsku. - 24 MAJA (wtorek) 2021
LE MANS ‘66
reż. James Mangold / USA 2019 / 152’
Le Mans ‘66 to prawdziwa historia wizjonerskiego amerykańskiego projektanta samochodów Carrolla Shelby’ego i brytyjskiego kierowcy Kena Milesa, którzy wspólnie stawili czoło obojętności wielkich korporacji, prawom fizyki i własnym ograniczeniom, by zbudować rewolucyjny samochód wyścigowy dla Ford Motor Company i rzucić wyzwanie słynnym samochodom Enzo Ferrari w prestiżowym dwudziestoczterogodzinnym wyścigu Le Mans we Francji w 1966 r.
Temat spotkania: Sport i granice rywalizacji. - 8 CZERWCA (środa) 2022
SONATA
reż. Bartosz Blaschke / Polska 2021 / 118’
Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie.
Temat spotkania: Rzeczywistość na ekranie – jak filmować prawdziwe historie?
Kalendarium wydarzeń
Teatr
Spektakl / widowisko
„BOLEK i ŻABUSIA” po raz ostatni na Scenie SOKÓŁ
25 kwietnia 2022, godz. 18:00
MCK SOKÓŁ