Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

„Mistrz” - seans filmu oraz promocja książki Eleonory Szafran

Kino Seans filmowy

14 października 2021, godz. 18:30 - 20:30

Kino SOKÓŁ

Wstęp: 10 zł
W ramach najbliższych REKOLEKCJI FILMOWYCH zapraszamy na film w reżyserii Macieja Barczewskiego MISTRZ.
Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z Panią Eleonorą Szafran, córką Tadeusza Pietrzykowskiego. Sprawuje ona pieczę nad pamięci i dziedzictwem Teddy’ego, którego częścią jest zbiór listów i opowiadań przez nią zebranych i opublikowanych w książce „Mistrz. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski”. Po filmie będzie możliwość zdobycia książki wraz z podpisem Pani Eleonory Szafran (płatność jedynie gotówką). 

Tadeusz Pietrzykowski ps. „Teddy” już od najmłodszych lat spełniał wszelkie przesłanki, by zostać wielkim pięściarzem. Tak też się stało, chociaż jego wielkość i niezłomność miała wybrzmieć w przerażających okolicznościach. W 1940 roku trafia do obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau, zostając tym samym jednym z pierwszych zniewolonych w tym miejscu. Nieoczekiwanie, to w warunkach obozowych stoczy dziesiątki pojedynków pięściarskich, w tym ten najważniejszy - pojedynek o życie.

reż. Maciej Barczewski, biograficzny/dramat, Polska, 2021, 90'

Film w reżyserii Macieja Barczewskiego skłoni widzów do refleksji nad postawami w obliczu sytuacji granicznych, ekstremalnych. Jest to również produkcja bogata w symbolikę i uniwersalne nawiązania. W dużej mierze, to alegoryczne dzieło jest ringiem dla aktorskiej i fizycznej transformacji Piotra Głowackiego, który włożył wielki wysiłek w wykreowanie postaci boksera i zarazem więźnia obozu zagłady.

Prowadzenie: Filip Nowak (filmoznawca).